نکاتی برای طراحی سقف خانه‌های لوکس

طراحی سقف یکی از موضوعات مهم در معماری بوده و از مواردی است که با طراحی درست و اصولی در آن می توان تغییرات بزرگ و جذابی به وجود آورد. شما به راحتی می توانید با تغییر سقف با هزینه بسیار کم و مناسب، فضای جذابی ایجاد کنید. ناگفته نماند که سقف باید با فضا و سبک منزل شما متناسب و هماهنگ باشد. در خانه‌های لوکس و مجلل تمام عناصر و وسایل ارزشمند هستند و به فضا جلوه می دهند.

بنابراین طراحی سقف نیز باید از این اصل پیروی کند و باعث زیباتر شدن فضا شود. در این نوع طراحی در وهله اول باید به کاربری آن فضا توجه کرد. طراحی سقف اتاق خواب، حمام، نشیمن و سایر قسمت های خانه هم به لحاظ ظاهری و هم به لحاظ کاربردی با یکدیگر متفاوت اند. علاوه بر کاربری فضا، طرحی که برای سقف انتخاب می کنید باید با سبک طراحی داخلی ای که مد نظر دارید متناسب باشد.

طراحی سقف خانه‌های لوکس

یکی از نکات بسیار مهم که هنگام طراحی سقف باید درباره آن تصمیم بگیرید، چراغ هایی است که روی سقف نصب می شوند. تعیین محل قرارگیری چراغ ها، می تواند به شما ایده های بسیاری در زمینه ی طراحی سقف بدهد. هر چند شما می توانید ابتدا سقف را طراحی کنید، سپس چراغ ها را روی آن تنظیم کنید. در هر صورت اطمینان حاصل کنید که محل قرارگیری چراغ ها و نوری که از آن ها ساطع می شود با طرح کلی سقف هماهنگ باشند.  انواعی سقف هایی که می توان در یک فضای لوکس به کار برد عبارتند از سقف کاذب و سقف گچ کاری شده.

استفاده از سقف کاذب در طراحی سقف

استفاده از سقف کاذب در طراحی سقف

سقف کاذب از بهترین انتخاب ها برای طراحی سقف خانه های لوکس و شیک می باشد و می توان با استفاده از آن جذابیت فضا و جلوه آن را بیشتر کرد. سقف های کاذب طرح های متنوع و گوناگونی دارند و این امکان را دارند که در کوتاه ترین زمان در فضا تغییر ایجاد کنند. همچنین می توان از طریق آن ها نورپردازی زیبا و جذابی در فضا به وجود آورد.

طراحی سقف با استفاده از سقف کاذب بسیار مقرون به صرفه بوده و به راحتی قابلیت جابه جایی و برداشته شدن دارد. این سقف ها نسبت به سقف های معمولی سبک تر هستند و نصب آن ها نیز نسبت به سقف‌ های معمولی سریعتر و آسان تر است. سقف کاذب به راحتی قابل تغییر است و نورپردازی های متنوعی را می توان روی آن انجام داد و می توان در آن به صورت روکار و توکار لامپ نصب کرد.. همچنین با استفاده از این نوع سقف ها می توان به راحتی سقف را کوتاه تر کرد که باعث می شود صدا بیشتر جذب شده و می توان گفت تا حدی عایق صوتی است.

طراحی سقف در خانه‌های لوکس

در هنگام طراحی سقف از دو نوع سقف کاذب می توان استفاده کرد. در نوع اول سقف‌ کاذبی استفاده می شود که می توان به فضای میان آن و سقف اصلی دسترسی داشت. و در نوع دوم از سقف‌ کاذب دائمی استفاده می شود که برای دسترسی به سقف اصلی باید تخریب شود. همچنین سقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچی از جنس آلومینیوم وجود دارد که قطعات پیش ساخته گچی درون آن قرار می‌گیرند.

قطعات گچی طرح های متنوعی ایجاد می کنند و می توان آن ها را رنگ کرد. این نوع سقف کاذب در برابر حریق مقاومت بالایی دارد و با محیط زیست سازگار است. البته سقف کاذب کناف نیز در طراحی سقف استفاده می شود که به صورت پنل های گچی مسطح است و به سقف اصلی نصب می شود. این پنل ها می توانند فرم داده شوند و به طرح های متنوع تبدیل شوند.

سقف کاذب کناف در دو مدل ساخته و ارائه می‌شود:

سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف یکپارچه که زیرسازی فولادی سبکی دارد و پنل های گچی روی آن قرار می گیرند.

سقف کاذب کناف مشبک که از تایل های سقفی شبکه ای ساخته شده و به وسیله آویز به سقف اصلی متصل می شود.

از ویژگی های کناف این است که می توان روی آن باکس های نور و گچبری هایی با طرح های سنتی یا مدرن ایجاد کرد. همچنین ظاهر زیبا، نصب راحت و قیمت مناسبی دارند. و در آخر نوع سومی از سقف کاذب وجود دارد که ترکیبی نام دارد. سقف کاذب ترکیبی همان طور که از نامش مشخص است از ترکیب چند نوع سقف کاذب که به شکل یک طرح هندسی در آمده اند، ساخته می شود.

برای استفاده از این نوع سقف کاذب باید این نکته را در نظر بگیرید که طرح انتخابی باید با سازه های سقف کاذب متناسب باشد. همچنین می توانید با استفاده از نورپردازی مناسب، جلوه خاص و جذابی در خانه لوکس تان ایجاد کرده و آن را دلنشین تر کنید.

طراحی سقف با استفاده از گچ کاری

طراحی سقف با استفاده از گچ کاری

استفاده از گچ در طراحی سقف از گذشته در معماری داخلی خانه ‌های ایرانی بسیار پرطرفدار بوده است.  شما می توانید برای داشتن فضایی لوکس و خاص از انواع مدل های مختلف گچ کاری و به خصوص گچبری هایی با طرح های خاص و باشکوه بر روی سقف استفاده کنید چرا که فضا را متفاوت کرده و جذابیت آن را بیشتر می کند.

استفاده از گچ در طراحی سقف به دلیل خاصیت شکل‌ پذیری، قدرت چسبندگی و رنگ ‌پذیری که دارند می تواند در فضاهای لوکس و مجلل به صورت فوق العاده و زیبا دیده شود. در گچ کاری سنتی معمولاً از طرح‌هایی با جزییات ظریف مانند گل ها و پرنده ها و رنگ در سقف استفاده می شود و سقف‌ ها شلوغ هستند. در گچ کاری به سبک مدرن طرح های ظریف و گل و پرنده استفاده ای ندارند.

در این نوع گچ کاری طراح ‌ها و خطوط ساده مورد استفاده قرار می گیرند. در این سبک بیشتر خطوط راست و زاویه‌ های قائمه و یا خطوط منحنی به کار برده می شوند و معمولا ترکیب هر دوی آن ها در یک فضا کاربردی ندارد. همان گونه که در بالا به آن اشاره شد سقف های کاذب و کناف از جدیدترین انواعی هستند که برای تزیین سقف به کار برده می شوند و  دارای قطعات پیش ساخته گچی می باشند. با این حال گچ کاری به صورت سنتی هنوز جایگاه خود را از دست نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =