در طراحی قفسه کتابخانه به چه نکاتی باید توجه کنیم!

در هنگام طراحی قفسه کتابخانه سعی کنید به سایر وسایل های موجود در خانه نیز توجه کنید و رنگ و طرح مناسب و شیک از کتابخانه را انتخاب کنید. کتابخانه ام دی اف یکی از بهترین کتابخانه ها است که علاوه بر اینکه به شما برای مرتب نگه داشتن خانه از کتاب و همچنین جلوگیری از گم شدن کتاب به شما کمک می کند و جزء وسایل های ضروری برای خانه است که طراحی خانه را نیز شیک و زیبا می کند.

در گذشته کتابخانه ها کاملا ساده و بدون شکل و طرح های مناسب بودند اما امروزه کتابخانه ها را در انواع طرح ها می سازند و کتابخانه های دیواری نیز یکی از بهترین وسایل برای قرار دادن کتاب ها و همچنین زیبا و شیک کردن خانه است. بسیاری از خانه های مدرن امروزی در حال روی آوردن به قفسه های کتاب به منظور اضافه کردن رنگ های جدید و منحصر بفرد به دکوراسیون داخلی هستند.

طراحی قفسه کتابخانه

اگر طراحی قفسه کتابخانه را به طور صحیح انجام دهید و طرح های زیبا و شیک از قفسه کتاب را انتخاب کنید علاوه بر اینکه به شما برای مرتب و نگه داشتن کتاب ها کمک می کند، به عنوان یکی از بهترین وسایل ها برای زیباتر کردن خانه می تواند استفاده شود. قرار دادن کتابخانه ها در اتاق پذیرایی و یا طراحی کتابخانه ی چوبی برای زیر پله ها یکی از بهترین ایده ها برای استفاده حداکثری از فضا در خانه و  شیک و زیبا کردن خانه است. سعی کنید از نورپردازی مناسب برای اطراف قفسه کتاب محیط قفسه و کتاب ها را شیک و زیباتر نشان دهید.

اصول طراحی قفسه کتابخانه استاندارد

اصول طراحی قفسه کتابخانه استاندارد

1. برای دسترسی راحت به قفسه ها، ارتفاع کتابخانه ها به صورت استاندارد از ۲۱۳ سانتی متر بیشتر نیست. کتابخانه های کوچک معمولاً ۷۶ تا ۱۰۷ سانتی متر ارتفاع دارند. بالاترین قفسه در یک کتابخانه باید به اندازه ای باشد که یک فرد متوسط ​​بتواند به راحتی دسترسی داشته باشد (ارتفاع ۱۸۳ تا ۱۹۹ سانتی متر) . اگر می خواهید افراد در حالت نشسته به قفسه ها دسترسی داشته باشند، نباید ارتفاع بالاترین قفسه از ۱۵۲ سانتی متر بیشتر باشد. همچنین پایین ترین قفسه باید از سطح زمین ۸ تا ۱۰ سانتی متر بالاتر باشد.

۲. عرض و طول قفسه ها با توجه به معیارهای زیبایی شناسی و همچنین خم شدن و شکم دادن طبقات تعیین می شود. یک قفسه کتاب کاملاً پر معادل ۹ تا ۱۱ کیلوگرم در ۳۰ سانتی متر فشار وارد می کند.

۳. عمق قفسه با توجه به اندازه کتاب هایی که در آن قرار می گیرد تعیین می شود. که این مقدار در محدوده  15 تا ۶۱ سانتی متر قرار دارد. عمق یک قفسه کتاب در حالت عمومی ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر است.

نکات اصول طراحی قفسه کتابخانه استاندارد

نکات اصول طراحی قفسه کتابخانه استاندارد

۴- طول قفسه های یک کتابخانه به طور کلی بین ۱۸ تا ۳۸ سانتی متر و یا ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر است. برای جستجوی راحت تر در بین کتاب ها و سنگین نشدن قفسه ها بهتر است قفسه های کوچک تر بالای کتابخانه و قفسه های بزرگتر در پایین کتابخانه طراحی شوند.

۵. برای افزایش استحکام و قوی کردن قفسه ها و جلوگیری از خم شدن آنها بهتر است از روش های مختلف استفاده کنید.اضافه کردن و چسباندن  یک تخته سه لایی ۴ سانتی متری به طبقات، استفاده از چوب های مورب برای حد فاصل بین طبقات و استفاده از شکاف هایی در بالا و پایین که چوب ها در آن به صورت کشویی داخل هم می شوند بهترین روش هایی است که می توان به وسیله آنها استحکام را افزایش داد.

۶. عامل خیلی مهم در انتخاب مواد مصرفی در قفسه، استحکام آن مواد است. تخته های چندلا از چوب های نئوپان سخت تر و محکم ترند. تخته های نئوپان بیشتر از سایر حالت های چوب خم می شوند. و در صورتی که در یک قفسه کتاب با طول زیاد استفاده شوند، دچار خمیدگی نامناسب می شوند.

طراحی قفسه کتابخانه در پذیرایی

طراحی قفسه کتابخانه در پذیرایی

در صورتی که طراحی قفسه کتابخانه اتاق پذیرایی خود بخرید سعی کنید از کتابخانه ای کوچک با طرح زیبا را انتخاب کنید تا باعث زیبایی دکوراسیون داخل اتاق پذیرایی شود و همچنین باید در موقع خرید نوع و طرح قفسه کتاب را با توجه به طرح وسایل های در خانه مثل مبلمان و… انتخاب کنید تا با همه ی وسایل های موجود در خانه هماهنگ باشد. اکثر طراحان و خانه دارها به سمت مدل های دیواری کتابخانه ها تمایل دارند زیرا این مدل ها با ایجاد حس شناور بودن در فضا، آنرا بزرگتر نیز جلوه خواهند داد.

مدل قفسه هایی که در این مطلب با آنها آشنا خواهید شد نمونه ای کامل از طرح های زیبا و ارگونومیک هستند و ترکیبی بسیار مناسب از این دو عنصر مهم را به مصرف کننده ارائه می دهند. قفسه کتاب فقط برای نگهداری کتاب نیست، به همین خاطر است که وجود آن در هر اتاقی به عنوان فرصتی مناسب برای خلق ایده های جذاب و شیک در دکوراسیون داخلی شناخته می شود.

با اضافه کردن عکس های خانوادگی به قفسه می توانید هویتی معنا دار به آن بدهید طوری که آن قفسه دیگر برای شما یک قفسه معمولی نخواهد بود. آیتم ها را به صورت گروهی و دسته دسته بر اساس رنگ، شکل و اندازه در قفسه ها به نمایش بگذارید تا آنها را به صورت یک آرایش بصری زیبا و هنری به اعضای خانواده و مهمانانتان نشان بدهید.

طراحی قفسه کتابخانه در اتاق کودک

طراحی قفسه کتابخانه در اتاق کودک

یکی از مکان هایی که قفسه کتاب در آن ضروری است اتاق خواب کودک است زیرا کتاب و اسباب بازی دو وسیله ای هستند که در اتاق کودکان سریعا افزایش پیدا می کنند و تا به خود بیایید متوجه تعداد زیاد آنها خواهید شد که نمایی نامرتب و بهم ریخته به دکوراسیون اتاق کودک می دهند. برای اینکه جلوی بهم ریختگی اتاق توسط این وسایل را بگیرید به طراحی قفسه کتابخانه کاربردی و جادار نیاز دارید تا علاوه بر نگهداری تمام لوازم دم دستی کودک، فضای مرتب و زیبا نیز در دکوراسیون اتاق ایجاد کند. در شکل های زیر تعدادی از قفسه های جالب اتاق کودک را مشاهده می کنید که علاوه بر کتاب برای نگهداری سایر اشیاء نیز مفید و سودمند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =