بهترین ایده‌ها برای طراحی اتاق خواب کودک

طراحی اتاق خواب کودک می تواند یکی از چالش برانگیز ترین اتاق ها باشد. به عنوان پدر و مادر شما می خواهید مطمئن شوید که کودک شما علاوه بر اینکه می تواند در اتاقش بازی کند و به اندازه کافی سرگرمی داشته باشد، در اتاقش شاد و آرام نیز هست. همچنین شما می خواهید مطمئن شوید که کودکان فضایی امن برای نشستن روی زمین و بازی کردن دارد. اسباب بازی هایشان را دور وبرشان پخش کرده و بازی کنند، یا بتوانند در اتاقشان جست و خیز کنند و از سویی به سوی دیگر بدوند. سعی کنید سرگرمی، سلایق و استعدادها فرزندانتان را در نظر داشته باشید و در طراحی اتاق خواب کودک به این مسایل توجه ویژه ای داشته باشید.

بهترین ایده‌ها برای طراحی اتاق خواب کودک

بهترین ایده‌ها برای طراحی اتاق خواب کودک

بسیاری از افراد عقیده دارند که در طراحی اتاق خواب کودک، اتاق باید روشن و شاد باشد، اما به نظر می رسد آن چه که از نظر روانشناسان در طراحی اتاق کودک اهمیت بیشتری دارد، ایمنی اتاق است. ایجاد اتاقی شاد که کودکان را به جنب و جوش وا دارد ضروری است، اما فاکتور اصلی در طراحی، رعایت ایمنی است؛ چرا که کودکان بازیگوش هستند و هر لحظه امکان ایجاد خطر برای آنها وجود دارد. کودکان روح بسیار لطیف و حساسی دارند، بنابراین آرامش و امنیت آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. به طور کلی طراحان داخلی توصیه می کنند که بهتر است طراحی اتاق خواب کودک را با توجه به یک تم خاص که آنها به آن علاقمند هستند انجام دهید، چرا که این کار باعث ایجاد شادی و هیجان فراوان در کودکان می شود.

بهترین پوشش برای کف اتاق کودکان

کودکان دوست دارند هنگام بازی روی زمین بنشینند و یا غلت بزنند، پس بهتر است در طراحی اتاق خواب کودک از کفپوشی مناسب برای اتاق آن ها استفاده کنید و یا کف اتاق را به طور کامل فرش کنید تا پا، زانو و یا سایر قسمت های بدن آن ها آسیبی نبیند. فرش های ساده با بافتی نرم بهترین انتخاب برای اتاق کودکان هستند؛ فرشی را انتخاب کنید که به راحتی قابل شستشو و همچنین با دوام باشد و یا اگر فکر می کنید موکت ها ظاهری یک دست و یکنواخت دارند، می توانید از موکت هایی با پرز بلند استفاده کنید که شدت ضربه ها را به خوبی مهار می کند، اما سعی کنید هیچ قسمتی از کف بدون پوشش باقی نماند.

طراحی اتاق خواب کودک

نورپردازی اتاق کودک

در نکات طراحی اتاق خواب کودک نورپردازی یک ویژگی ضروری است که باید آن را در نظر بگیرید. دانستن این مسئله که کدام شیوه نورپردازی برای اتاق شما مناسب است از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دو یا سه لامپ به همراه یک لامپ سقفی، یک لامپ کنار تخت و یک چراغ خواب می تواند نور کافی را برای کودک شما فراهم کند. اگر فرزند شما عادت دارد در اتاقش مطالعه کند، حتما نور کافی را برای او فراهم کنید.

تاثیر رنگ در راه دیگر برای ایجاد فضای دلخواه

در طراحی اتاق خواب کودک رنگ اتاق کودک تاثیر به سزایی در پرورش هوش، درک و احساسات او دارد. طبق تحقیقات پژوهشگران رنگ اتاق کودک در باهوش تر کردن او تاثیر شگرفی دارد. استفاده از رنگ های روشن به خصوص در اتاق کودکان کوچکتر ضروری است؛ رنگ های روشن بهترین گزینه برای دیوار و یا مبلمان اتاق کودک هستند. استفاده از رنگ مورد علاقه کودک بهترین گزینه در اتاق خواب او است. اگر فرزند شما به سنی رسیده است که رنگ ها را تشخیص می دهد، بهتر است از رنگ مورد علاقه خود کودک در طراحی اتاق او کمک بگیرید؛ با این طراحی طراوت و شادابی را برای کودک خود به ارمغان می آورید. به یاد داشته باشید که هرگز نباید یک رنگ بر فضا غالب شود؛ استفاده از رنگ ها با سایه های خنثی و متضاد است که باعث ایجاد تعادل در فضا می شود.

ایجاد فضا در طراحی اتاق خواب کودک

راه دیگر برای ایجاد فضا در طراحی اتاق خواب کودک

راه دیگر برای ایجاد فضای دلخواه، طراحی تم مورد علاقه کودک است. تم مورد نظر می تواند یک ابر قهرمان و یا یک شخصیت کارتونی جذاب باشد. قطعا پدر و مادرها، از شخصیت کارتونی مورد علاقه کودک خود به خوبی آگاهی دارند. اگر شما به تازگی صاحب فرزند شده اید و یا می خواهید اتاق کودکتان را نوسازی کنید، باید تاثیر رنگ ها در روحیه کودک را بدانید، پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

رنگ سفید اتاق را بزرگ و روشن خواهد کرد و رنگ های دیگر در کنار این رنگ درخشان، جلوه ای بی نظیر ایجاد می کنند. رنگ سفید را به عنوان رنگ اصلی اتاق کودک انتخاب کنید و آن را به یک بوم نقاشی تبدیل کنید تا تزیینات رنگی روی دیوار سفید، برای کودک جذاب تر به نظر برسد، باشید. رنگ زرد رنگی سرشار از انرژی و شادی است. شما مطمئنا می توانید با نور درخشان خورشید، شادی فراوانی را به درون اتاق کودک تزریق کنید و سلامت جسم و روح کودک را تامین کنید.

نکات طراحی اتاق خواب کودک

نکات طراحی اتاق خواب کودک

زرد پر رنگ باعث افزایش تمرکز کودک شده و زرد کم رنگ نیز باعث تحریک حافظه می شود. رنگ بنفش هیچ حد و مرزی در سن و جنسیت نمی شناسد. بنفش یکی از جذاب ترین رنگ ها به ویژه برای کودکان است. رنگ بنفش تاثیر آرامش بخشی بر کودک می گذارد. رنگ سبز همواره با طبیعت، سلامتی و خوشی همراه بوده است. سبز به شدت آرامش بخش است و تاثیر بی نظیری بر ذهن و روح کودک دارد. این رنگ توانایی خواندن کودک را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. به همین دلیل است که می گویند سبز یکی از مناسب ترین رنگ ها برای یادگیری و مطالعه است.

صورتی رنگی است که در طراحی اتاق خواب کودک همه جا به عنوان رنگی دخترانه شناخته می شود، چرا که به راحتی و با احساسات لطیف دخترانه تلفیق می شود. صورتی نیز جزو رنگ های آرامش بخش است، اما توجه داشته باشید که استفاده زیاد از آن باعث ایجاد استرس و اضطراب می شود.

از نظر روانشناسان رنگ قرمز در اتاق کودکان توصیه نمی شود، چرا که معمولا با خشونت همراه بوده و باعث عدم تمرکز و ایجاد سردرد می شود. البته زمانی این اتفاق رخ می دهد که در استفاده از آن زیاده روی کرده باشید. مقدار جزئی آن در فضا باعث افزایش انرژی و شادی کودکان خواهد شد. رنگ آبی رنگی کاملا متضاد با قرمز است. این رنگ اثری آرامش بخش دارد و استرس و اضطراب را کاهش می دهد. استفاده از رنگ آبی در اتاق توصیه می شود، اما باید در انتخاب سایه ها و ترکیب آن با دیگر رنگ ها دقت کنید تا فضا غم انگیز جلوه نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 7 =