برای نصب ساعت در اتاق نشیمن، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

نصب ساعت در اتاق نشیمن بخشی از طراحی دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید. همانگونه که گفته شد هر کدام از عناصر در قسمت پذیرایی می‌توانند بر روی زیبایی طراحی دکوراسیون منزل شما تاثیر بگذارند و بنابراین برای انتخاب وسایل و نصب آن‌ها نباید عجولانه عمل کرد.

برای مثال شاید نصب ساعت در پذیرایی ساده به نظر برسد اما اگر این مقاله را با دقت مطالعه کنید متوجه خواهید شد که هر انتخاب شما برای محل نصب ساعت، چگونه می‌تواند زیبایی فضا را تحت کنترل خود قرار دهد. همچنین در این مقاله قصد داریم بهترین مکان را برای نصب ساعت در اتاق نشیمن به شما معرفی کنیم. بنابراین این مطلب را با دقت مطالعه کنید تا اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

بهترین مکان برای نصب ساعت در اتاق نشیمن

در صورتی که به خانه دوستان و آشنایان رفته باشید و یا اینکه در اینترنت کمی تحقیق کنید متوجه خواهید شد که هر کس بنا به سلیقه خود ساعت را در قسمتی از پذیرایی نصب کرده است. شاید برخی از افراد بدون توجه به اصول و قوانین طراحی دکوراسیون، ساعت را بر روی دیوار نصب می‌کنند اما بهتر است بدانیم نصب ساعت بر روی هر دیوار چه تاثیری بر روی دکوراسیون دارد:

– نصب ساعت بر روی یک دیوار خالی

بعضی از افراد به استفاده از ساعت‌های بزرگ و دکوراتیو علاقه دارند. برای مثال ساعت‌هایی که قاب عکس به جای اعداد آن‌ها قرار دارد و شما می‌توانید قاب عکس‌های کوچک خانوادگی خود را در داخل آن قرار دهید.

به هر حال این قبیل ساعت‌ها به یک دیوار بزرگ نیاز دارند تا بتوانند زیبایی خود را نیز به رخ بکشند. در چنین شرایطی لازم است یک دیوار خالی را به ساعت اختصاص دهید و هیچ وسیله دکوراتیو دیگری بر روی دیوار قرار ندهید زیرا شلوغی بیش از اندازه قطعاً اندازه فضای خانه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نصب ساعت بر روی یک دیوار خالی

– نصب ساعت در بالای شومینه

شاید شما در خانه خود یک شومینه بسیار زیبا دارید. شما می‌توانید ساعت را در بالای شومینه نصب کرده و یا از ساعت‌های رومیزی بر روی شومینه استفاده کنید. فضایی که در بالای شومینه قرار دارد، همانند یک مرکز کانونی عمل کرده و بهترین مکان برای قرار دادن وسایل دکوراتیو است. بنابراین در انتخاب ساعت، به زیبایی طرح و مدل آن دقت کرده و از طرف دیگر توجه داشته باشید دیوار بالای شومینه تا چه اندازه بزرگ است تا بتوانید ساعت مناسب را برای آن انتخاب نمایید.

– نصب دیوار در بالای مبلمان راحتی و کانونی

یکی دیگر از مکان‌های مناسب برای نصب ساعت، بالای مبلمان راحتی و کاناپه‌ است. با توجه به اینکه کانوپی‎ها اندازه بزرگی داشته و در نتیجه عمدتاً در کنار دیوار‌های بزرگ قرار می‌گیرند، بنابراین اندازه این دیوار برای نصب ساعت مناسب خواهد بود. البته بهتر است به جای اینکه از ساعت‌های بسیار بزرگ استفاده کنید، بیشتر به فکر طراحی زیبای آن و خوانا بودن ساعت باشید. از طرف دیگر چند وسیله دکوراتیو دیگر را بر روی دیوار نصب نمایید.

– نصب ساعت بالای میز یا قفسه‌ها

فرض کنیم که شما چند قفسه کتابخانه در اتاق پذیرایی خود دارید و یا اینکه یک میز ناهارخوری بسیار زیبا را در قسمتی از نشیمن قرار داده‌اید. این دو قسمت نیز جایگاه مناسبی برای نصب وسایل دکوراتیو و ساعت هستند. البته فراموش نکنید که اندازه، رنگ و طرح ساعت باید با قفسه‌های کتابخانه و حتی شکل و اندازه میز پذیرایی هارمونی داشته باشد تا تناسب بین عناصر حفظ شده و سبک دکوراسیون منزل بهم نخورد.

– نصب ساعت کنار پنجره یا در ورودی ساختمان

در صورتی که یکی از دیوار‌های کنار پنجره خالی است، می‌توان ساعت بر روی آن قرار داد و یا حتی امکان نصب ساعت در کنار در ورودی وجود دارد. البته این نکته بسیار مهم این است که در هر حالت، ساعت باید در قسمتی قرار گیرد که در دسترس باشد.

نکته مهم برای خرید ساعت دیواری

چند نکته مهم برای خرید ساعت دیواری

در صورتی که تصمیم گرفته‌اید یک ساعت بسیار زیبا برای اتاق نشیمن خود خریداری کنید، لازم است چند نکته را در نظر بگیرید تا این وسیله هم جنبه تزیینی داشته باشد و زیبایی دکوراسیون منزل را دو چندان نماید:

در ابتدا شما باید محل نصب ساعت در اتاق نشیمن را مشخص کرده و براساس فضایی که در اختیار دارید، اندازه ساعت و  شکل آن را مشخص کنید. بنابراین قبل از خرید، یک مکان مناسب را در نظر گرفته و سپس بهترین ساعت را خریداری کنید. شاید بار‌ها این اتفاق افتاده باشد که افراد یک ساعت بسیار زیبا و شیک تهیه می‌کنند ولی بعد از نصب متوجه می‌شوند که اصلاً برای سالن پذیرایی مناسب نیست چون بسیار بزرگ است و فضای خانه را محدود‌تر جلوه می‌دهد.

جنس ساعت نیز بسیار مهم است. همانگونه که گفته‌ شد نصب ساعت در اتاق نشیمن جنبه یک وسیله دکوراتیو را نیز داشته و می‌تواند زیبایی نما را تحت کنترل خود قرار دهد. بنابراین برای خرید ساعت، به زیبایی طرح و رنگ آن توجه کرده و حتی سایز مناسب را خریداری کنید. ساعت‌ها از جنس پلاستیک، شیشه، چوب و یا سنگ ساخته می‌شوند. این بستگی به هزینه‌ای دارد که شما قرار است برای خرید این ساعت‌ها صرف کنید.

بهترین ارتفاع برای نصب ساعت در اتاق نشیمن

نصب ساعت در اتاق نشیمن

اما اکنون این سؤال به وجود می‌آید که ساعت را باید در چه ارتفاعی نصب کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این مسئله براساس ارتفاع دیوار خانه شما متفاوت است. در ساختمان‌های آپارتمانی معمولاً ارتفاع ساختمان‌ها از قانون خاصی پیروی می‌کند ولی در صورتی که شما یک خانه ویلایی یا خانه دوبلکس دارید، قطعاً ارتفاع دیوار‌ها بیشتر خواهد شد.

به طور کلی طراحان دکوراسیون معتقد هستند که برای نصب ساعت در اتاق نشیمن باید فاصله آن تا سقف بین ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر باشد. این اندازه‌ها کاملاً استاندارد بوده و تأثیر منفی بر روی دکوراسیون داخلی نمی‌گذارند.

سخن پایانی

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید حتی یک ساعت به ظاهر ساده می‌تواند زیبایی و جذابیت دکوراسیون داخلی شما را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل برای نصب ساعت در پذیرایی نباید بی‌تفاوت عمل کرد.

شما می‌توانید از گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان که وظیفه طراحی و دکوراسیون شما را بر عهده دارند بخواهید بهترین مکان را برای نصب ساعت مشخص کرده و حتی در خرید ساعت به شما کمک کنند تا در نهایت یک ساعت زیبا و شیک در اختیار داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − دو =