آیا موکت پوش کردن پله‌ها راهکار مناسبی است؟

در صورتیکه در ساختمان خود راه پله دارید ممکن است موکت پوش کردن پله‌‌ها ‌ایده‌ای باشد که به ذهن شما رسیده و اکنون مردد هستید که آیا این کار باعث زیبایی دکوراسیون داخلی می‌شود یا خیر. البته ممکن است ساختمان شما طراحی دوبلکس داشته و اکنون می‌خواهید راه پله‌های داخل ساختمان را نیز موکت پوش کنید.

به هر حال شما باید تصمیم‌گیری درستی داشته باشد، زیرا قرار است هزینه‌ای را برای این منظور صرف کنید که اگر بعد از اتمام کار از موکت پوش کردن راه پله‌‌ها راضی نباشید، قطعاً هزینه زیادی را از دست خواهید داد.

بنابراین در این مقاله سعی می‌کنیم این موضوع را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم تا در نهایت بتوانید تصمیم درستی را اتخاذ کنید. البته فراموش نکنید گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان نیز در خدمت شما خواهد بود تا بتوانید زیباترین ‌ایده‌ها را برای پوشش راه پله‌ها در داخل یا بیرون ساختمان اجرا نمایید.

مزایای موکت پوش کردن پله‌ها

قطعاً موکت پوش کردن راه پله‌‌ها مزایای بسیار زیادی دارد که باعث شده است هنوز هم افراد زیادی برای پوشش پله ‌ها از این روش استفاده کنند. مهمترین مزیت‌های این تکنیک طراحی دکوراسیون منزل عبارتند از:

ممکن است راه پله‌های بیرونی ساختمان نیاز به تعمیرات داشته باشند ولی شما در شرایط فعلی نمی‌توانید برای تعمیر آن‌ها هزینه کنید و از طرف دیگر بعد از کمی بررسی متوجه می‌شوید که هزینه موکت پوش کردن راه پله‌‌ها بسیار مقرون به صرفه‌تر از تعمیرات آن‌ها خواهد بود. حداقل چند سال می‌توانید از زیبایی موکت‌ها بر روی پله استفاده کنید بدون اینکه مشکلات ساختاری آن‌ها مشخص باشد.

موکت پوش کردن راه پله‌ ها باعث کاهش آلودگی صوتی می‌شود به خصوص اگر خانه شما دوبلکس باشد و در نتیجه راه رفتن روی پله‌ها باعث ایجاد سر و صدا می‌گردد. در این صورت زمانی که بر روی پله‌ها راه می‌روید حتی اگر از کفش‌ یا دمپایی استفاده کنید هیچ صدایی تولید نخواهد شد.

دیگر مزایای موکت پوش کردن پله‌ها

تمیز کردن گرد و غبار پله‌های موکت شده بسیار راحت‌تر است. شما تنها به جاروبرقی نیاز دارید. ولی اگر پله‌های شما بدون پوشش باشند، ممکن است هر روز نیاز باشد آن‌ها را با کمک تی، آب و دستمال‌های مخصوص، تمیز و گردگیری کنید تا رد پا بر روی پله‌ها باقی نماند.

در صورتیکه در خانه خود فرزند خردسال دارید قطعاً موکت پوش کردن راه پله‌‌ها برای حفاظت از سلامت او بسیار مناسب خواهد بود زیرا بچه‌ها در حین راه رفتن بر روی پله‌ها ممکن است بر روی زمین افتاده و اگر پله‌های خانه بدون پوشش باشند، آسیب جدی به آن‌ها وارد خواهد شد.

معایب موکت پوش کردن راه پله‌ها

در کنار مزایای که برای موکت پوش کردن راه‌ پله‌ها بیان شد، بد نیست بدانید که این تکنیک معایبی را نیز با خود به همراه دارد:

یکی از بزرگترین عیب‌های موکت پوش کردن پله ‌ها، لیز شدن آن‌ها است. البته این موضوع به شدت تحت تاثیر جنس مواد به کار رفته در موکت قرار دارد. عمدتاً موکت‌ها بدون آب بوده و سطح کاملاً صاف و یکنواختی دارند. از طرف دیگر باعث می‌شوند لبه پله‌ها به جای اینکه زاویه‌دار باشد حالت منحنی به خود بگیرد. در چنین شرایطی خطر لیز خوردن بسیار زیاد خواهد شد.

همچنین موکت پوش کردن پله ‌ها باعث می‌شود احتمال سقوط افزایش پیدا کند زیرا تشخیص وضعیت قرار گرفتن پله‌ها کمی سخت خواهد شد به خصوص اگر طراحی موکت‌ها شلوغ و درهم تنیده باشد. در صورتی که اگر پله‌ها بدون پوشش باشند، به دلیل اینکه رنگ و بافت پله‌ها کاملاً یکدست بوده و از طرف دیگر زاویه‌دار هستند، تشخیص موقعیت پله‌ها راحت‌تر بوده و در نتیجه شما در زمان قدم برداشتن دچار خطای دید نخواهید شد.

دیگر معایب موکت پوش کردن راه پله‌ها

مسلماً موکت پوش کردن پله‌‌ها باعث کاهش زیبایی آن‌ها خواهد شد. تصور کنید که شما از چوب و یا سنگ‌هایی با طرح‌های بسیار زیبا برای راه پله‌ها استفاده کرده‌اید و اکنون به خاطر اینکه فرزند خردسال در خانه دارید مجبور شده‌اید آن‌ها را موکت پوش کنید. البته بحث حفاظت از سلامت فرزندان اهمیت بیشتری دارد. بنابراین موقتاً برای چند سال پله‌های خود را با موکت، پوشش دهید تا کودکان شما رشد کرده و بتوانند از خود مراقبت کنند. در آن زمان می‌توانید پوشش روی پله‌ها را بردارید.

در صورتیکه خوراکی و یا یک مایع رنگی بر روی پله‌ها بریزد، تمیز کردن آن راحت‌تر است اما در صورتیکه همین مشکل برای موکت اتفاق بیفتد، شاید مجبور باشید کل موکت‌های راه پله‌ها را جمع کرده و آن‌ها را بشویید که دردسر بزرگی خواهد بود.

نکات موکت پوش کردن راه پله‌ها

سخن پایانی

به هر حال ممکن است شما تصمیم خود را برای موکت پوش کردن راه پله‌ها گرفته باشید. اکنون این مسئله بسیار مهم است که شما به سراغ چه نوع موکتی بروید. باید از فروشنده‌هایی که تجربه زیادی در این زمینه دارند کمک بگیرید تا بهترین جنس برای شما انتخاب گردد. اما همانگونه که گفته شد رنگ و طرح موکت بر روی زیبایی آن و قابلیت درک موقعیت پله‌ها تاثیر می‌گذارد.

بنابراین در این زمان لازم است حتماً از متخصصین در زمینه طراحی دکوراسیون منزل کمک بگیرید تا طراحی و رنگ موکت‌ها با سایر عناصر موجود در دکوراسیون تطابق داشته باشد. برای این منظور می‌توانید بر روی کمک گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان حساب کنید. البته شما حتی می‌توانید بحث خرید موکت را به کارشناسان ما واگذار نمایید و در نهایت موکت پوش کردن پله ‌ها بدون نیاز به کمک شما توسط کارشناسان ما انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =