اصول طراحی پلان ویلا

ترسیم پلان یکی از خلاقانه‌ترین مراحل طراحی ویلا است. در این مرحله می‌بایست جزئیات فراوانی در کنار هم در نظر گرفته شوند تا بهترین طراحی ویلا به دست آید؛ مانند سلیقه مالک، میزان بودجه، مساحت، یکپارچگی کلی ویلا و تناسب قسمت‌های مختلف آن باهم.

مفرح بودن ویلا را نیز هنگام طراحی پلان نباید نادیده گرفت. طراح می‌بایست با رعایت اصول طراحی پلان ویلا فضایی دنج و آرامش‌بخش برای ساکنان ایجاد کند.

پلان چیست؟

پلان ویلا عبارت است از نقشه ویلا که پیش از ساخت تهیه می‌شود. طراحی پلان ویلا به این معنی است که اجزا و قسمت‌های مختلف آن به‌ گونه‌ای سامانمند روی صفحه کاغذ کنار هم قرار گیرند. نمای پلان از بالا است و مقیاس‌هایش با مقیاس‌های ویلا تناسب کامل دارند.

پلان می‌تواند تنها برای یک اتاق یا یک فضا از ویلا ترسیم شود یا می‌تواند برای کل ساختمان و محوطه پیرامونش باشد. در هر صورت، یکی از نخستین اصول طراحی پلان ویلا این است که فرم پلان معنادار و هماهنگ باشد.

به‌ طور خلاصه، به ترسیم چیدمان اتاق‌ها و فضاهای مورد نیاز در طراحی ویلا ، پلان می‌گویند. گاه وسایل، لوازم خانگی، اثاثیه، آب‌نماها و دیگر جزئیات را نیز در پلان مشخص می‌کنند.

پلان چیست؟
پلان ویلا عبارت است از نقشه ویلا که پیش از ساخت تهیه می‌شود

طراحی ویلا چه فرآیندی است؟

طراحی ویلا فرآیند ایجاد یک طرح کامل برای ساخت و ساز و چیدمان ویلا می‌باشد. این فرایند دو جنبه زیبایی شناختی و عملکرد ساختمان را مورد توجه قرار می‌دهد و تضمین می‌کند که ترجیحات مورد نظر مالک اعمال شده است و در کنار آن یک محیط زندگی راحت و کاربردی را برای او فراهم می‌کند. به طور کلی طراحی ویلا از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که شامل طراحی بیرونی، طراحی داخلی، طراحی منظره و طراحی نور و … می‌باشد.

برخی از افراد تصور می‌کنند که نتیجه نهایی طراحی چیزی جز ویلایی چشم نواز نیست. در صورتی که چنین نیست و این تصور اشتباه است. در طراحی و ساخت ویلا نکته مهمی که باید در نظر گرفت این است که طراحی داخلی و معماری بیرونی با یکدیگر هماهنگ باشد و حال محیطی مناسبی برای استراحت و آرامش ساکنین ایجاد کند.

سبک‌های طراحی ویلا

امروزه سبک‌های متنوع و متفاوتی برای طراحی‌ویلا و طراحی نقشه ساختمان ویلا به وجود آمده است. با مطالعه هر سبک می‌توان بررسی کرد که کدام یک با علایق سازگار‌تر است. شناخت هر کدام از این سبک‌ها ادامه مسیر را برای شما آسان‌تر می‌کند. چرا که در نهایت طرحی که دریافت می‌کنید همان سبک مد نظر شما خواهد بود.

در ادامه می‌خواهیم شما را با چند مورد از سبک‌های پرطرفدار طراحی آشنا کنیم. سبک‌هایی که در این قسمت اشاره کرده‌ایم جزو سبک‌های پرتقاضا در ایران است. با مطالعه این بخش می‌توانید سبک دلخواه خود را پیدا کنید و با اطمینان اقدام به طراحی‌ویلا کنید.

طراحی ویلای فلت

این سبک از ویلاها طبقه ای مجزا ندارند و به ویلاهای فلت معروف هستند. این ویلاها برای افرادی که میانسال و مسن هستند و نمی‌توانند به راحتی از طریق پله رفت و آمد کنند بسیار ایده آل است. اگر این طراحی را انتخاب کنید، طراحی نوین به همراه المان‌های مدرن و ساده روز دنیا را مشاهده خواهید کرد.

در حال حاضر ایرانیان تقاضای زیادی برای این سبک طراحی‌ویلا دارند در نتیجه طراحی آن روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

طراحی ویلا فلت
در حال حاضر ایرانیان تقاضای زیادی برای این سبک طراحی‌ویلا دارند

طراحی ویلای دوبلکس

بسیاری از افراد برای اینکه بتوانند از شلوغی شهر آسوده شوند، به دنبال مکانی خلوت اما با امکانات رفاهی بالا هستند در نتیجه اقدام به ساخت ویلا می‌کنند. یکی از سبک‌هایی که این افراد انتخاب می‌کنند، سبک طراحی دوبلکس است. این ویلا‌ها دارای دو طبقه هستند که توسط پلکان داخلی به هم متصل شده‌اند.

دسترسی و رفت و آمد در این ویلاها آسان است. ویژگی اصلی این سبک طراحی، بزرگی فضا و نامحدود بودن ساکنین است. چرا که فضاهای بسیار زیادی در این سبک ویلا در اختیار ساکنین قرار می‌گیرد. معمولا در این سبک طراحی ویلا، طبقه دوم را به عنوان حریم شخصی در نظر می‌گیرند.

طراحی ویلای کلاسیک

این سبک بسیار مجلل و تجملاتی است و جزو سبک‌های رایجی است که در ایران استفاده می‌شود. اگر به مناطق ویلایی توجه کنید متوجه این موضوع خواهید شد که سبک کلاسیک بسیار پرطرفدار است.

از ویژگی‌های این سبک می‌توان به ستون‌های مرتفع، تقارن در طراحی و اجرا، بهره‌مندی از مجسمه‌ها در محوطه سازی خارجی، محوطه سازی با سبک کلاسیک و استفاده از امکانات جدید، خطوط منحنی، استفاده از رنگ‌های خنثی و… اشاره کرد.

طراحی پلان ویلایی

طراحان و معماران از اصول خاصی برای طراحی پلان ویلایی استفاده می‌کنند به همین علت طراحی به صورت خلاقانه و اصولی انجام می‌شود. طراحان حرفه‌‌ای در ابتدای کار، تمامی نکات را مد نظر قرار می‌دهند و از ایده آل‌های افراد برای طراحی و ساخت ویلا استفاده کرده و در نهایت اقدام به طراحی می‌کنند.

در حال حاضر بسیاری از افراد به دلیل مشکلاتی که آپارتمان نشینی ایجاد می‌کند به دنبال طراحی پلان ویلایی هستند تا بتوانند آرامش و راحتی مورد نیاز خود را داشته باشند. به همین علت باید توجه خاصی در هنگام فرایند این گونه ویلاها داشت. در واقع باید این فرایند طوری طی بشود که همه چیز مطابق با قوانین و استاندارد‌های یک خانه باشد.

ویژگی دیگری که طراحی پلان ویلایی دارد این است که ریسک زیادی در طراحی آن وجود ندارد .به عبارتی دیگر طراحی آن کار سختی نیست اما باید قوانین و اصول آن را رعایت کرد چرا که رعایت قوانین آن موجب می‌شوند طراحی مطابق با نیاز و خواسته ساکنین آن باشد.

طراحی پلان ویلایی
ویژگی دیگری که طراحی پلان ویلایی دارد این است که ریسک زیادی در طراحی آن وجود ندارد

نکات طراحی ویلاها

در این بخش به نکات مهمی که برای طراحی ویلا مورد نیاز است اشاره کرده‌ایم تا بتوانید به راحتی در هر زمانی به آن دسترسی داشته باشید:

 • بستن قرارداد با بهترین شرکت طراحی‌ویلا
 • برآورد هزینه‌های طراحی
 • اخذ مجوز‌های لازم و ضروری
 • تفکیک فضا و پرداختن به طراحی هر کدام
 • توجه به موقعیت پنجره‌های ویلا
 • توجه به روشنایی و نورپردازی به شکلی اصولی
 • انتخاب سبک متناسب با نیاز‌ها
 • انتخاب درست و مناسب رنگ‌ها
 • ایجاد هارمونی خوب در طراحی
 • انتخاب متریال با کیفیت و مناسب
 • توجه به شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر
 • دقت و توجه به شدت وزش باد در آن منطقه
 • دقت و توجه به سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • ساخت انباری برای جاساز کردن وسایل غیر ضرروی
 • محوطه سازی ویلا
 • طراحی اتاق سرایداری در صورت نیاز

طراحی ویلا و منزل خود را به چه کسی بسپاریم؟

شرکت مهراز طراحان با وجود بهترین و مجرب‌ترین طراحان بهترین پلان‌ها را اجرا می‌کنند.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین شرکت مهراز طراحان می‌توانید در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 12 =