استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل

استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل به یکی از ایده های پرکاربرد در بین طراحان منزل تبدیل شده است. رنگ آبی یکی از پرطرفدار ترین رنگ‌ها بین مردم جهان می‌باشد. این رنگ به عنوان رنگی قابل اعتماد، راحت و دوستانه پذیرفته شده است. رنگ آبی تنوع بسیار زیادی دارد و به دلیل سادگی‌اش تقریباً بی‌نظیر است. تا رنگ آبی مناسب خود را پیدا نکرده‌اید، پالت رنگی خود را ایجاد نکنید.

شاید از این نکته آگاه نباشید که به دلیل طیف گسترده رنگ‌های آبی، انتخاب سایر رنگ‌ها در کنار آبی، می‌تواند تاثیری منفی بر روی شما ایجاد کنند. جالب است بدانید که در صورت انتخاب برخی رنگ‌های سفید یا قهوه‌ای در کنار رنگ آبی، رنگ سفید ممکن است خاکستری و رنگ قهوه‌ای به صورت خاکی به نظر برسد. رنگ آبی را می‌توان در اتاق‌خواب و حمام هم استفاده کرد. انتخاب رنگ آبی برای آشپزخانه‌ای با کابینت‌های سفید و کاشی‌های زیبا بسیار دل‌نشین می‌شود. استفاده از رنگ آبی تیره یا سورمه‌ای در اتاق‌خواب یا اتاق نشیمن به‌ خصوص اگر مبلمان آن سفید رنگ باشند نیز موجب ایجاد فضایی دوستانه و صمیمی می‌شود که هر کسی در آن احساس راحتی می‌کند.

مهم‌ترین نکات استفاده از رنگ آبی

مهم‌ترین نکات استفاده از رنگ آبی

یکی از مهم‌ترین نکات استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل، انتخاب سبک طراحی اتاق از بین سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی است. برای نمونه چنانچه شما عاشق دکوراسیونی به سبک ساحلی هستید پس ترکیب رنگ سربی و آبی فیروزه‌ای را برای منزل خود امتحان کنید. نقش رنگ ها در دکوراسیون داخلی خانه‌ها را دست کم نگیرید.

قدرت و توانایی در تشخیص رنگ‌های متنوع آبی به شما در انتخاب رنگ مناسب کمک شایانی خواهد کرد. در چند سال گذشته رنگ آبی به عنوان یک رنگ خنثی در نظر گرفته می شود؛ به طوری که در کنار رنگ های بژ، سیاه و خاکستری به راحتی می توانید رنگ آبی را در هر سبک طراحی داخلی مشاهده کنید. آبی اصولاً رنگ گرمی نیست، اما ترکیبش با رنگ سبز می‌تواند به آن گرما بخشیده و اندکی از سردی آن بکاهد. لذا فهمیدن فرق بین رنگ‌های مختلف یکی دیگر از نکات طراحی دکوراسیون با رنگ آبی است. رنگ آبی از رنگ های جذاب و عالی محسوب می شود و تن های مختلفی از تیره تا روشن و ترکیبی را دارا می باشد.

استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل در قسمت پذیرایی

استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل در قسمت پذیرایی

استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل در قسمت پذیرایی از اهمیت بالایی برخوردار است. این ناحیه از منزل مورد استفاده برای سایر اعضای خانه می باشد و مرکز تجمع در محیط هر خانه محسوب می شود. برای این فضای مشترک و مهم در منزل باید عوامل و عناصر مختلفی در نظر گرفته شود. یکی از عناصر مهم رنگ اتاق پذیرایی است. رنگ آبی در اتاق پذیرایی به دلیل القاء حس آرامش همواره مورد توجه و استقبال قرار می گیرد.

رنگ آبی پاستیلی و آبی درباری، رنگ هایی با درجه روشنایی زیاد هستند که بهتر است بعنوان رنگ دیوارهای اتاق پذیرایی به کار روند. رنگ آبی روشن درجه آرامش بیشتری از آبی تیره به همراه دارد. به همین خاطر این رنگ برای اتاق خواب بسیار توصیه می شود. رنگ آبی در اتاق پذیرایی, فضای داخلی منزل شما را بسیار شاد و جذاب می سازد و استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل در قسمت پذیرایی به یک مرکز انرژی تبدیل می شود.

رنگ های تیره آبی مانند نیلی را در پس زمینه ای از رنگ روشن قرار دهید. در این صورت میزان تیرگی و روشنایی را در اتاق به تعدیل خواهید رساند. رنگ آبی تیره را به صورت محدود در محیط منزل به کار ببرید. چون این رنگ فضای منزل شما را کوچک و ملال آور نشان می دهد.

این نکته مخصوصاً در محیط های کوچک و بسته آپارتمانی بسیار حائز اهمیت است. در فضاهای کوچک استفاده از رنگ روشن را در اولویت قرار دهید تا محیط داخلی اتاق نشیمن شما را بزرگ تر از آنچه هست نشان دهد. سایه های خنک رنگ آبی حسی از آرامش و حیات در محیط زندگی ایجاد می کنند، از این رو افرادی که دارای روحیه آرام هستند استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل را بیشتر از سایر افراد در نظر می گیرند.

استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل در اتاق خواب

استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل در اتاق خواب

بسیاری از تحقیقات نشان داده رنگ اتاق خواب در کیفیت خواب ما اهمیت ویژه ای دارد. طیف آبی سرد بهترین رنگ برای اتاق خواب است، چرا که باعث می شود خواب راحتی داشته باشید و صبح ها با انرژی مثبت از خواب بیدار شوید. اگر ظاهری سنتی برای طراحی اتاق خواب مستر خود در نظر دارید طیف های آبی پررنگ بهترین انتخاب برای شما می باشند.  برای ایجاد ظاهری ملایم و رمانتیک، آبی خاکستری یا خاکستری با ته زمینه بنفش کم رنگ را امتحان کنید. با هریک از این روش ها، اتاق مستر شما به مکانی مناسب برای خواب تبدیل می شود.

اگر خواهان ظاهری مدرن و امروزی هستید، باید از طیف های آبی روشن تر استفاده کنید. اضافه کردن ته رنگ سفید یا طلایی ظاهری آرام تر به اتاق خواب شما می بخشد. از استفاده از پارچه و الگوهای متشکل از آبی کم رنگ و سفید برای تبدیل اتاق خواب به یک بهشت گرمسیری در مقیاس کوچک تر غافل نشوید. اگر اتاق خواب شما کوچک است و می خواهید آن را بزرگ تر نشان دهید، طیف های آبی روشن همچون موج دریا بهترین انتخاب می باشند. رنگ موج دریا شامل سایه های یخی همراه با اندکی خاکستری برای بازتر کردن فضا می باشد.

استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل با سایر رنگ‌ها

استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل با سایر رنگ‌ها

ترکیب رنگ‌های عنابی و آبی

در صورتی که از رنگ آبی تیره مات در طراحی فضای مورد نظر استفاده کرده اید، رنگ عنابی نمونه ای از بهترین رنگ هایی است که می توانید در کنار این رنگ مورد استفاده قرار دهید. استفاده از این ترکیب بیش تر در طراحی های سبک سنتی مورد استفاده قرار می گیرد و در جهت ایجاد فضایی گرم و آرام بخش به شما کمک می کند. استفاده از این ترکیب در طراحی اتاق نشیمن و طراحی اتاق خواب تاثیرگذاری خوبی دارد.

ترکیب رنگ‎‌های نقره‌ای و آبی

هنگام استفاده از رنگ آبی در طراحی منزل، استفاده از المان هایی نقره ای رنگ در کنار رنگ آبی بدون شک نمایی بسیار خیره کننده ایجاد خواهد کرد. استفاده از این ترکیب در طراحی کلاسیک جایگاه ویژه ای داشته و توجه همگان را به خود جلب می کند.

ترکیب رنگ‌های هلویی و آبی

رنگ هلویی به عنوان رنگی ملایم شناخته می شود و ترکیب آن با رنگ آبی باعث ایجاد فضایی سرزنده در طراحی خانه می شود. بهتر است در جهت ایجاد کنتراست از طیف تیره رنگ آبی در کنار رنگ هلویی استفاده نمایید. بدون شک استفاده از این ترکیب رنگ ایده ای منحصر بفرد در جهت اجرا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − سه =