نکات کلیدی در نورپردازی اتاق خواب

در طراحی اتاق خواب مواردی که به فکر افراد می رسد، انتخاب رنگ، سرویس خواب، میز، مبلمان، تابلو، کمد و … هستند و نورپردازی اتاق خواب را فراموش می کنند. این کار یک اشتباه رایج است زیرا نورپردازی خوب یک عنصر مهم در طراحی اتاق خواب می باشد که می توان با ایده های بسیار ساده و زیبایی آن را اجرا نماییم. شما از اتاق خواب در حین مطالعه، استراحت، تفکر و … استفاده می کنید و زمان زیادی را در آن می گذرانید. بسته به سلیقه و نیاز یک اتاق می تواند تاریک، روشن و یا بین این دو حالت باشد. بنابراین نورپردازی در اتاق خواب به صورت متعادل و مناسب در به وجود آمدن محلی برای آرامش در شب و گذراندن روزهایی پر مشغله بسیار ضروری است.

نورپردازی در اتاق خواب والدین باید باعث ایجاد آرامش و حس شادی شود و زیبایی آن را دو چندان نماید. اتاق خواب والدین علاوه بر اینکه مکانی برای استراحت و خواب است می تواند محیطی برای مطالعه، تماشا کردن تلویزیون و انجام کار باشد. بنابراین باید با روحیات شما سازگار باشد و طبق سلیقه و رنگ دلخواه شما دکوراسیون شود و با نورپردازی صحیح حس آرامش به والدین منتقل شود.

نورپردازی در اتاق خواب

هنگام انتخاب روشنایی و نورپردازی اتاق کودک به دلیل اینکه فضایی برای یادگیری و استراحت کامل کودک است باید از نظر ایمنی و علمی کمی بیشتر فکر شود. نور طبیعی برای هر فضایی  الزامی است اما در اتاق خواب و اتاق بازی کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است. پس در ابتدا مطمئن شوید که اتاق کودک شما به اندازه کافی نور طبیعی دریافت می کند تا شما بتوانید مابقی نورپردازی مناسب اتاق را طراحی نمایید.

می توان از لامپ های هوشمند با قابلیت تنظیم نور برای طول شب و روز استفاده نمود و یا در صورت داشتن اتاق خواب با داشتن فضای کافی، محیط های بازی کودک و یا مطالعه و خواب کودک را جدا کرده و آن را با نورهای استاندارد نورپردازی نماییم تا نور کافی تامین شود و به یادگیری و سلامتی کودک آسیبی وارد نشود

در ادامه مطالب نکات کلیدی مربوط به نورپردازی اتاق عنوان شده است تا بتوانید اتاق خواب خود را با استفاده از آن ها به درستی روشن کنید.

نکات کلیدی برای نورپردازی اتاق خواب

نکات کلیدی برای نورپردازی اتاق خواب

یکی از ضروری ترین موارد لازم در نورپردازی اتاق خواب، ایجاد فضایی آرام در اتاق خواب است. در هنگام انتخاب نحوه نورپردازی و ایجاد روشنایی باید به یکسری نکات توجه نمود تا بتوان توازن مورد نیاز را ایجاد نمود. توجه داشته باشید که نورپردازی در اتاق خواب کوچک نیاز به دقت بیشتری دارد تا بتوانید بین نور تابیده شده به درون اتاق خواب، رنگ بندی اجزاء داخل اتاق و … فضاها را به درستی نورپردازی نمایید بازتاب نوری زیبا در اتاق به وجود آید و منحصر به سلیقه خودتان باشد.

نکته مهم برای دریافت نور طبیعی در اتاق خواب کودکان استفاده از پرده های مناسب برای پنجره است تا در طول روز کنار زده شود و نور کافی وارد اتاق شود و در حین استراحت کودک پرده ها مانع از ورود نور به اتاق شوند تا در خواب کودک خللی ایجاد نشود. اصول نورپردازی در اتاق بسیار گسترده است که در ادامه مطلب، روش هایی ساده اما کاربردی مطرح شده است تا با به کار گیری آن ها در دکوراسیون اتاق های خود محیطی زیبا و درخشان داشته باشید.

استفاده از نور طبیعی در نورپردازی اتاق خواب 

در نورپردازی اتاق خواب بهترین گزینه نور طبیعی است که از پنجره به اتاق شما تابیده می شود. در ابتدا نور طبیعی و پایه اتاق خود را در نظر بگیرید و در صورت نیاز با اضافه کردن نور های مختلف، نور مورد نیاز را تامین نمایید. با استفاده از نور های مخفی، لامپ های کوچک در نقاطی که نور بیشتری مورد نیاز است مانند تخت، میز های تحریر، فضای بازی و … نورپردازی خود را کامل نمایید. انتخاب لامپ های مهتابی برای اتاق خواب بسیار مناسب است تا با ادغام با نور طبیعی روشنایی خاصی را همراه داشته باشند.

استفاده از نور طبیعی در نورپردازی اتاق خواب

 چراغ های سقفی برای نورپردازی در اتاق خواب

چراغ های سقفی یکی از همه کاره ترین چراغ های روشنایی مدرن است زیرا سازگار با انواع فضاها هستند. نورپردازی سقف اتاق خواب با استفاده از چراغ ها حبابدار، شیشه ای، فلزی و … در تمامی معماری و سبک اتاق خواب ها مورد استفاده قرار می گیرد. چراغ های سقفی مدرن امروزی دارای مدل های چشمگیری هستند که برای دکوراسیون اتاق خواب ها بسیار مناسب هستند. انواع لوسترهای تک شاخه ای، لوستر های کریستالی، لوستر های ریسه ای و … می تواند در نورپردازی اتاق خواب شما تاثیر گذار باشد.

آباژور ایستاده برای نورپردازی در اتاق خواب 

یکی از ابزار های رایج در نورپردازی استفاده از آباژورهای ایستاده است که می توان به تنهایی و یا کنار منبع های نور مختلف از آن استفاده نمود.  آباژور ایستاده نسبت به آباژور های دیگر ارتفاع بیشتری دارد و بدون نیاز به میز، روی زمین قرار میگیرد. آباژور های ایستاده نور ملایمی دارند و قابلیت تنظیم میزان نور را دارند تا نور آن متناسب با میزان نور محیط تنظیم گردد. همچنین آباژور ها مکمل لوستر ها و چراغ های آویز در اتاق هستند که می توانید در راستای چیدمان اتاقتان از آن ها استفاده نمایید.

نورپردازی اتاق خواب

 چراغ دیوارکوب برای نورپردازی

چراغ های دیوارکوب برای اتاق خواب یک روش عالی برای نورپردازی و برجسته کردن سبک و معماری اتاق خواب است که می توانند تقریباً در هر جایی از اتاق نصب شوند. طراحی کلی اتاق خود را به خاطر داشته باشید و چراغ هایی را انتخاب کنید که متناسب با چیدمان شما باشد. چراغ های دیوارکوب در مدل های متنوع تولید می شوند که برخی از آن ها نور کمی را پخش می کنند اما زیبایی اتاق شما را دو چندان می کنند.

 نورپردازی محل کار اختصاصی در اتاق خواب

کار کردن در اتاقی که دارای نور کافی نیست و تاریک است روحیه شما را خسته می کند و تمرکز کافی نخواهید داشت. اگر در اتاقتان نور کافی دارید از نور طبیعی استفاده نمایید اما در صورت نیاز به نورپردازی از چراغ های مطالعه و یا نورهای سقفی و نورهای مخفی استفاده نمایید تا علاوه بر نور کافی به محیط کاری شما آرامش و زیبایی بخشد.

 نورپردازی در اتاق خواب

نورپردازی فضای آرایشی در اتاق خواب

میز آرایش و فضای آرایشی که در اتاقتان دارید علاوه بر اینکه به زیبایی اتاقتان کمک می نماید به نور کافی هم احتیاج دارد. امروزه میزهای آرایش همراه آینه های چراغ دار طراحی و تولید می شوند که نور کافی جهت انجام امور آرایشی و بهداشتی را در اختیارتان قرار می دهد. همچنین می توانید از نور های مختلف مانند چراغ های دیواری در اطراف میز آرایش و فضای آرایشی خود نصب نمایید تا نور ملایمی را در فضا منعکس کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − دوازده =