سند تک برگ

دریافت سند تک برگی

ملک و املاک هر فرد جز بهترین و با ارزش‌ترین اموال او به حساب می‌آیند. همه املاک دارای سند می‌باشند و سند نیز به نام مالک آن‌ها ثبت می‌شود. وجود سند می‌تواند مالکیت فرد را احراز کند و باعث می‌شود که کسی نتواند املاک‌ او را تحت تصرف غیر قانونی خود در آورد. اسناد ملکی انواع و اقسام مختلفی دارند. یکی از انواع سندهای ملکی سند تک برگی می‌باشد.

در ادامه این مطلب قصد داریم درباره اخذ سند تک برگ، دریافت و صدور سند تک برگی ، مراحل، زمان و هزینه دریافت این نوع سند توضیحات مفصلی را در اختیارتان قرار دهیم، با ما همراه باشید.

سند تک برگی چیست؟

سند تک‌برگی یکی از انواع سندهای ملکی می‌باشد که توسط دفاتر ثبت اسناد رسمی صادر می‌گردد. در گذشته همه املاک دارای سند منگوله‌دار بودند و این نوع سند بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت.

اما سند منگوله‌دار به سادگی جعل می‌گردد و دارای امنیت بسیار کمی است. از این رو قانونگذاران سند تک برگی را برای تمامی املاک تعیین کردند. این نوع سند دارای هولوگرام خاص خود می‌باشد و جعل آن نیز تقریبا غیر ممکن است. با دریافت سند تک برگی مالک می‌تواند از امنیت آن و عدم تصرف ملک خود توسط دیگران مطمئن شود.

امروزه هرگاه فردی ملکی را می‌سازد یا خریداری می‌کند به سرعت برای دریافت سند تک‌برگی آن اقدام می‌کند. دریافت سند تک برگی جز الزامات به حساب می‌آید و همه مالکان موظف به دریافت آن هستند. همچنین هر فردی که از سال ۱۳۹۰ به بعد ملکی را خریداری کرده باشد و ملک دارای سند تک برگی نباشد می‌بایست برای صدور سند آن اقدام کند. مدت زمان صدور سند تک‌برگی هم معقول است.

سند تک برگی چیست؟
سند تک‌برگی یکی از انواع سندهای ملکی می‌باشد

چنانچه فردی از دریافت سند تک برگی خودداری کند برای انجام امور ملکی خود با مشکل مواجه خواهد شد.

میتوانید از وکیل ملکی برای دریافت سند تک‌برگی خود کمک بگیرید.

صدور سند تک برگی و مراحل گرفتن سند تک‌برگی در اداره ثبت انجام می‌شود که تماماً به‌ صورت اتوماسیون اداری و الکترونیکی انجام می‌شود و تمام مشخصات و جزئیات ملک و همچنین مالک به ‌طور دقیق و خوانا در آن درج‌ شده که به راحتی قابل خواندن و کنترل آن برای مردم است.

یکی از دلایلی است که جعل این اسناد را مشکل ساخته است و به همین خاطر است که تبدیل سند منگوله‌دار به سند تک‌برگی پیشنهاد مناسبی برای صاحبان ملک است. سندهای منگوله ‌دار قدیمی دفترچه ‌ای به علت ایمنی کمی که دارند به‌ راحتی جعل می‌شوند، اما سند تک‌ برگی طوری طراحی‌ شده است که به‌ راحتی نمی‌توان آن را جعل کرد.

مزیت‌های تبدیل سند منگوله‌دار به سند تک برگی چیست ؟

۱.ثبت کامل، سیستمی و یکپارچه اطلاعات ملک و درج اطلاعات مالک و به‌ روز رسانی اطلاعات در هر انتقال از ویژگی‌‌های سندهای تک‌برگی است.

۲.یکی از مهم‌‌ترین ویژگی‌‌های تبدیل سندهای منگوله‌‌دار به سند تک ‌برگی این است که در صورت وجود شریک یا شرکا در یک ملک، هر مالکِ ملک، یک سند مجزا خواهد داشت.

۳.سندهای تک‌ برگی مثل سندهای منگوله‌دار قدیمی به‌ صورت دستی تهیه نمی‌شوند و روند چاپ آن‌‌ها کاملاً سیستمی و مکانیزه است. این ‌یکی از بزرگ‌‌ترین مزیت‌های سندهای جدید تک‌ برگی است.

۴.در سند تک‌برگی مشکل بد خط بودن و یا ناخوانا بودن سند و نوشتن اصلاحات پی ‌در پی پشت سند وجود ندارد و به ‌راحتی می‌توان اطلاعات درون سند را دید.

۵.سندهای تک‌برگی کروکی دقیق و اطلاعات جزئی‌‌تری نسبت به سندهای منگوله‌‌دار قدیمی در خود دارند و با تکیه‌ بر این اسناد دیگر مشکلاتی مثل ابهام در متراژ ملک و تعرض به زمین‌‌ها و املاک اتفاق نمی‌افتد.

۶.سندهای تک‌برگی به‌ آسانی سندهای منگوله ‌دار، جعل نمی‌شوند.

۷.سندهای تک‌برگی برای یک نفر صادر می‌شود بنابراین مشکل فرسودگی سند و دست‌ به‌ دست گشتن آن‌ هم حل می‌شود.

۸.تسهیل در تعویض اسناد در محل دفاتر اسناد رسمی

مزیت‌های تبدیل سند منگوله‌دار به سند تک برگی چیست ؟
سندهای تک‌برگی به‌ آسانی سندهای منگوله ‌دار، جعل نمی‌شوند

معایب سند دفترچه‌‌ای

۱.ضعف امنیتی در جعل و تغییر محتوا به سبب ماهیت ضعیف پارامترهای امنیتی موجود در اسناد دفترچه‌‌ای.

۲.وجود اطلاعات اضافی از پیشینه و سابقه سند برروی آن و سهولت انجام اعمال مجرمانه.

۳.هزینه بالای چاپ دفترچه، الحاق سرب و نگهداری مشکل عدم درج آدرس و موقعیت جغرافیایی ملک و در نتیجه سوء استفاده‌های بسیار زیاد از این موضوع در فروش املاک مجاور یا مشابه هم.

دریافت سند تک برگی چقدر زمان می برد؟

یکی از سوالاتی که در ذهن مالکان ایجاد می‌شود این است که دریافت سند تک‌برگی ملک به چه مدت زمانی نیاز دارد؟ که در پاسخ می‌بایست بگوییم دریافت این نوع سند با توجه به نوع ملک و مشخصاتی که دارد زمان می‌برد. اما به طور کلی اگر مالک بخواهد سند منگوله‌دار خود را با سند تک برگی جدید تعویض کند تا پنجاه روز زمان می‌برد‌. مدت زمان صدور سند کاملا منطقی است.

ولی اگر مالک جدید برای صدور سند به نام خود اقدام نموده باشد این سند نهایتا بیست روز بعد صادر می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که صدور سند تک‌برگی ملک برای اولین بار به زمان بیشتری نیاز دارد و گاهی ممکن است بیش از یک ماه زمان ببرد.

البته امروزه صدور اسناد به صورت سیستمی انجام می‌گیرند و ممکن است در مدت زمان کمتری نیز صادر شوند.

دریافت سند تک برگی چقدر زمان می برد؟
دریافت این نوع سند با توجه به نوع ملک و مشخصاتی که دارد زمان می‌برد

هزینه صدور سند

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث هزینه صدور سند تک برگی می‌باشد. در قانون هیچ هزینه مشخصی برای صدور این نوع سند تعیین نشده است و در واقع نمی‌توان مبلغ معینی را برای آن در نظر گرفت.

اما به طور کلی هزینه صدور سند تک برگی چیزی حدود ۵۰۰هزار تا ۲میلیون تومان خواهد بود که با توجه به عوامل مختلف معین می‌شود. یکی از عوامل تعیین کننده هزینه صدور سند تک برگی مشخصات ملک می‌باشد.

به عنوان مثال اگر ملک بزرگتر باشد و دارای متراژ بیشتری باشد هزینه صدور سند تک‌ برگی آن نیز بیشتر خواهد بود و مواردی مثل نوساز بودن ملک، امکانات ملک و …نیز در تعیین هزینه صدور سند تک برگی آن موثر خواهند بود.

مراحل گرفتن سند

قدم اول: رجوع به دفتر ثبت اسناد رسمی .

دوم: از سند قبلی استعلام بگیرید.

سوم: با شهرداری محل قرار گرفتن ملک، تسویه حساب‌های لازم انجام شود.

چهارم: به اداره دارایی مراجعه کنید.

پنجم: سند مورد نظر را در دفتر خانه انتقال دهید.

ششم: به اداره ثبت املاک محل قرار گرفتن ملک مراجعه کنید.

هفتم: سند مالکیت قبلی خود را به اداره ثبت تحویل دهید.

هشتم: کامل شدن مدارک و پرداخت هزینه‌های ثبت به دفترخانه‌ی ثبت اسناد.

قدم نهم: به باجه پست در اداره ثبت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + بیست =