چگونه طراحی دکوراسیون منزل کوچک بدون مبل را انجام دهیم؟

حداقل در یک دهه اخیر عمده مردم به استفاده از مبلمان برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل روی آورده‌اند. قطعاً استفاده از انواع مختلفی از مبل‌های راحتی، کلاسیک و یا سلطنتی باعث می‌شود زیبایی دکوراسیون منزل دو چندان گردد. اما در صورتیکه شما خانه کوچکی دارید و ترجیح می‌دهید دکوراسیون منزل کوچک بدون مبل طراحی گردد، برای این منظور چند ‌ایده‌ بسیار جذاب را در اختیار شما قرار می‌دهیم که البته این ‌ایده‌ها توسط تیم طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان نیز قابل اجرا هستند. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

راهکار‌هایی برای طراحی دکوراسیون منزل کوچک بدون مبل

شما قرار است ساعات زیادی را در منزل خود به استراحت مشغول باشید. فرض کنیم که بعد از یک روز کاری خسته‌کننده به خانه آمده‌اید و به دنبال آرامش در محیط خانه هستید. بخشی از این آرامش را دکوراسیون منزل به خود اختصاص می‌دهد. در صورتیکه خانه شما کوچک بوده و وسایل زیادی در داخل آن وجود داشته باشد، شلوغی فضا به صورت ناخواسته افزایش یافته و همین شلوغی باعث می‌شود شما نتوانید به آرامش دلخواه خود برسید.

استفاده از مبلمان قطعاً باعث زیبایی منزل می‌شود ولی اگر قرار باشد این کار باعث کوچک‌تر به نظر رسیدن ساختمان شما گردد، بهتر است به سراغ طراحی دکوراسیون خانه کوچک بدون مبل بروید. این موضوع اصلاً غیرعادی نیست چرا که اگر بتوانید از راهکار‌های بسیار جذاب استفاده کنید، نمای داخلی ساختمان بسیار زیبا‌تر گشته و از سوی دیگر می‌توانید محیطی زیبا را برای استراحت و حتی برای پذیرایی در زمان ورود مهمان در اختیار داشته باشید.

طراحی دکوراسیون منزل کوچک بدون مبل

– استفاده از بین بگ

کاناپه یکی از انواع مبلمان است که در قسمتی از پذیرایی قرار گرفته و اعضای خانواده در زمان استراحت و تماشای تلویزیون از آن استفاده می‌کنند. در خانه‌های کوچک امکان استفاده از کاناپه به دلیل اشغال شدن فضا وجود ندارد. شما می‌توانید از بین بگ‌های مختلف استفاده کنید. انواع مختلفی از بین بگ از نظر نوع طراحی، اندازه، جنس پارچه و رنگ آن در بازار وجود دارد و جالب است بدانید روکش‌های بین بگ‌ها کاملاً قابل شستشو بوده و در صورتی که کثیف شوند هیچ مشکلی از این منظر نخواهید داشت.

– استفاده از پشتی و تشکچه

از دیگر راهکار‌های طراحی دکوراسیون خانه‌ های کوچک بدون مبل می‌توان به استفاده از پشتی و تشک اشاره کرد. در این صورت نه تنها فضای زیادی از قسمت سالن اشغال نشده بلکه محیطی ساده و راحت را برای دورهمی اعضای خانواده و استراحت در اختیار خواهید داشت. به خصوص اینکه شما می‌توانید جنس پارچه‌ها و رنگ آن‌ها را براساس سلیقه خود انتخاب کنید. استفاده از رنگ‌های متنوع برای پشتی و تشک در قسمت پذیرایی، جذابیت و گرمی محیط را بیشتر خواهد کرد.

– استفاده از کوسن‌های کف برای تزیین خانه

شاید شما تصمیم دارید بخشی از قسمت پذیرایی خود را با مبلمان ال طراحی نمایید. همانگونه که در مقالات دیگر ذکر شد طراحی دکوراسیون خانه‌ های کوچک با استفاده از مبلمان ال بهترین ایده خواهد بود چرا که از تمامی فضا برای قرار گرفتن مبل استفاده شده و بنابراین فضای سالن زیاد اشغال نمی‌شود. اما در صورتی که بخواهید تمامی قسمت‌ها را با مبل طراحی کنید، فضای سالن کوچک می‌گردد. این موضوع برای خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند به یک معضل تبدیل خواهد شد زیرا فضای کافی برای بازی و رفت و آمد کودکان وجود ندارد.

بنابراین توصیه ما بر این است که تنها قسمتی از سالن را که منتهی به دیوار‌ها می‌شود با استفاده از مبلمان ال تزیین نمایید و برای قسمت‌های دیگر از کوسن‌های کف استفاده کنید. شما می‌توانید این کوسن‌ها را تنها در زمان مراجعه مهمان مورد استفاده قرار دهید و در مواقع دیگر آن‌ها را از داخل پذیرایی جمع کنید تا فضای سالن اشغال نشود.

نکات طراحی دکوراسیون منزل کوچک بدون مبل

چند نکته مهم برای طراحی دکوراسیون منزل کوچک بدون مبل

همانگونه که گفته شد مهمترین محدودیت برای استفاده از مبل در خانه‌های کوچک، اندازه قسمت پذیرایی است که بلافاصله با چیدن چند مبل، تمامی محیط اشغال شده و فضای خانه بسیار کوچکتر از حالت عادی به نظر خواهد رسید. آنچه که باعث می‌شود آرامش محیط برای زندگی بسیار کاهش یابد، شلوغی فضا بوده و در خانه‌های کوچک باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید. به همین دلیل است که در این مقاله سعی کردیم ‌ایده‌هایی را برای طراحی دکوراسیون منازل کوچک بدون مبل در اختیار شما قرار دهیم. اما برای این منظور نیز باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

رنگ عناصر موجود در دکوراسیون داخلی منازل کوچک، تاثیر بسیار زیادی بر روی میزان روشنایی فضا و بزرگ به نظر رسیدن آن دارد. بنابراین تفاوتی نمی‌کند کدام یک از روش‌ها را برای جایگزینی مبل انتخاب می‌کنید. در استفاده از روکش پارچه‌ها به این موضوع توجه داشته باشید که رنگ‌های آن‌ها جیغ و زننده نبوده و از طرف دیگر طراحی شلوغ نداشته باشند.

همچنین باید به مساله قابلیت شستشوی پارچه‌های مورد استفاده در کوسن، تشک و یا بین بگ‌ها توجه کنید. برخی از انواع پارچه‌ها بعد از شستشو تغییر رنگ داده و یا حتی باعث رنگی شدن قسمت‌های دیگر می‌شوند. در زمان خرید حتماً از فروشنده در این زمینه سؤال کنید.

همچنین جنس پارچه انتخابی بسیار مهم است. پارچه‌های مخملی باعث می‌شود بدن شما زودتر عرق کرده و عرق‌سوز شوید. همچنین پارچه‌های زبر نیز بدن شما را اذیت خواهند کرد. پس به سراغ پارچه‌های لطیف بروید که چنین مشکلاتی را ایجاد نکنند.

سخن پایانی

به شما توصیه می‌کنیم برای طراحی دکوراسیون خانه کوچک بدون مبل حتماً از گروه متخصص همانند طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان کمک بگیرید تا بتوانید‌ ایده‌های جدید را در اختیار داشته و بهتری سبک را برای این منظور مورد استفاده قرار دهید. قطعاً چیدمان پذیرایی بر روی زیبایی محیط خانه تأثیر بسیاری خواهد گذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 8 =