کابینت هایگلاس یا ام دی اف؟ کدامی بهتر است؟

شاید شما تصمیم گرفته‌اید دکوراسیون آشپزخانه را کاملاً عوض کنیم و یا اینکه به تازگی به منزل جدید خود رفته و در پی طراحی دکوراسیون زیبا برای قسمت آشپزخانه هستید. یکی از سوالاتی که اغلب مشتریان از مهندسین ما در تیم طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان می‌پرسند این است که کابینت هایگلاس بهتر است یا ‌ام دی اف؟

در صورتیکه در دنیای اینترنت کمی تحقیق کنید متوجه خواهید شد که در حال حاضر کابینت ‌های هایگلاس و کابینت های ‌ام دی اف با استقلال و محبوبیت بیشتری مواجه شده است. همین موضوع باعث می‌شود شما بر سر دو راهی انتخاب یکی از این نوع کابینت‌ها قرار بگیرید. در این مقاله شما را با مزایا و معایب انواع کابینت‌ های هایگلاس و‌ ام دی اف آشنا خواهیم کرد تا بتوانید بهتر تصمیم‌گیری کنید.

منظور از کابینت‌های گلاس چیست؟

در صورتی که کابینت‌ های هایگلاس را در کنار کابینت ‌ام دی اف قرار دهید، متوجه تفاوت آشکار بین آن‌ها خواهید شد. کابینت ‌های هایگلاس دارای یک روکش پلاستیکی بسیار براق‌ هستند که باعث می‌شود نمای کابینت زیباتر شده و این موضوع در روشنایی آشپزخانه نقش بسیار مهمی خواهد داشت. زمانیکه لامپ‌های آشپزخانه را روشن می‌کنید، انعکاس نور به بدنه کابینت هایگلاس باعث زیباتر و روشن شدن فضا خواهد شد. اکنون به نظر شما کابینت هایگلاس بهتر است یا ‌ام دی اف؟ برای انتخاب بهتر باید با تفاوت‌های میان این دو آشنا شوید.

تفاوت‌‌های کابینت ‌هایگلاس و کابینت ‌ام دی اف

بررسی تفاوت‌‌های کابینت ‌هایگلاس و کابینت ‌ام دی اف

اولین موضوعی که در انتخاب جنس کابینت باید به آن توجه داشت، میزان استحکام و دوام کابینت است. به هر حال در طول روز به دفعات زیادی از کابینت استفاده شده و به خصوص اینکه در قسمت ظرفشویی ممکن است آب بر روی کابینت بریزد. بنابراین شما در ابتدا باید بحث مقاومت و مناسب بودن جنس کابینت را در نظر بگیرید. در این میان کابینت ‌های هایگلاس نسبت به کابینت های ‌ام دی اف از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.

اما یکی از مزایای بسیار بزرگ کابینت‌ های هایگلاس، لک‌پذیری آن‌ها است. این موضوع برای آشپزخانه یکی از محدودیت به حساب می‌آید زیرا شما در هر بار آشپزی کردن باید دستمال به دست مشغول تمیز کردن کابینت ‌های هایگلاس شوید.

مشکل دیگری که در کابینت ‌های هایگلاس وجود دارد، مسأله خش‌پذیری آن‌ها است که از این نظر نسبت به کابینت های ‌ام دی اف، ظریف‌تر هستند. کافی است یک ضربه بسیار کوچک به کابینت هایگلاس وارد شود تا بخش بزرگی را به جای بگذارد.

البته یکی دیگر از برتری‌های کابینت ‌های هایگلاس نسبت به کابینت ‌ام دی اف، بحث درخشندگی آن‌ها است که باعث زیباتر شدن دکوراسیون داخلی آشپزخانه خواهد شد.

هر دو کابینت ‌ام دی اف و‌ هایگلاس، به رطوبت حساس بوده و به سرعت طبله می‌کنند ولی در این میان، مقاومت کابینت‌ هایگلاس در برابر رطوبت از ‌ام دی اف بیشتر است.

 بد نیست نگاهی به قیمت خرید انواع کابینت‌ها داشته باشیم. در صورتی که قیمت تمام شده طراحی دکوراسیون آشپزخانه برای شما بسیار مهم باشد، بهتر است بدانید هزینه خرید کابینت ‌های هایگلاس نسبت به کابینت های ‌ام دی اف بسیار بیشتر است.

 نجاران و فعالان در زمینه ساخت انواع کابینت‌ها حتماً به قابلیت ابزارخوری متریال مورد استفاده، توجه خواهند کرد که در این میان، کابینت ‌ام دی اف نسبت به کابینت‌ هایگلاس، قابلیت پرداخت بیشتری دارد. منظور از قابلیت ابزارخوری، امکان استفاده از وسایل برای پرداخت کابینت ‌ام دی اف است که بدون هیچگونه مشکلی بتوانید برش‌ها و طرح‌های لازم را بر روی کابینت ‌ام دی اف اجرا نمایید.

 افرادی که در خانه خود فرزند کوچک دارند، در استفاده از کابینت ‌هایگلاس کمی محتاط‌تر عمل کنند چرا که لبه‌های کابینت هایگلاس برخلاف کابینت ‌ام دی اف تیز و برنده خواهد بود.

تفاوت دیگر در بین کابینت‌ های هایگلاس و کابینت‌ های ام دی اف، تنوع در رنگ و طرح است که از این نظر کابینت‌ هایگلاس تنوع زیادی در طرح و رنگ را به خود اختصاص داده است.

استفاده ترکیبی از کابینت ‌هایگلاس و کابینت‌ ام دی اف

استفاده ترکیبی از کابینت ‌هایگلاس و کابینت‌ ام دی اف

‌سبک‌های مختلفی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد که تیم مهندسی قطعاً کاتالوگ‌های موجود را در اختیار شما قرار خواهد داد تا بتوانید بهترین سبک را براساس دکوراسیون داخلی منزل خود انتخاب نمایید. مهمترین تجهیزات در داخل آشپزخانه‌ها، کابینت‌ها هستند، زیرا علاوه بر اینکه بخش عمده‌ای از فضا را به خود اختصاص می‌دهند، بر زیبایی محیط آشپزخانه تأثیر می‌گذارند.

کارایی کابینت‌ها در داخل آشپزخانه نیز بسیار بالا هستند. بنابراین در انتخاب جنس کابینت، باید به جنس، پایداری، دوام و زیبایی آن به طور همزمان توجه کرد. جالب است بدانید که در برخی از‌ ایده‌های نو برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه، ترکیبی از کابینت‌ های ‌هایگلاس و کابینت ‌ام دی اف در نظر گرفته می‌شود.

کارایی کابینت‌ها در داخل آشپزخانه

سخن پایانی

کابینت یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است. شما قرار است برای چندین سال وسایل مورد نیاز خود را در داخل کابینت قرار دهید و با توجه به اینکه روزانه فعالیت زیادی در این قسمت از ساختمان دارید، بنابراین احتمال کثیف شدن و طبله کردن کابینت‌ها زیاد خواهد بود و به همین دلیل در انتخاب جنس کابینت و رنگ آن باید دقت بیشتری داشته باشید.

برای مثال کارشناسان و متخصصان رشته مهندسی و طراحی ساختمان معتقد هستند کسانی که در خانه خود فرزندان کوچکی دارند بهتر است کمتر از رنگ‌های روشن همانند سفید و یا کرمی برای کابینت آشپزخانه استفاده کنند چرا که احتمال کثیف شدن آن‌ها بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر در انتخاب جنس کابینت و رنگ آن باید به میزان روشنایی فضا نیز توجه داشته باشید. در این مقاله تفاوت ‌های کابینت‌ های هایگلاس و ‌ام دی اف را برای شما بیان کردیم و اکنون این انتخاب شما است که برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سراغ کدام نوع کابینت بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =