آشنایی با هزینه‌های پنهان فروش ویلا شمال

فروش ویلا شمال مقوله‌ای بسیار پیچیده و قابل تامل می‌باشد. در صورتی که قصد فروش ویلا شمال خود را داشته باشید بهتر است نکات فروش آن را با دقت رعایت نمایید. هنگام فروش ویلا شمال باید این نکته را به خاطر داشته باشید که این امر تنها سپردن ویلای خود به مشاورین املاک و انتظار کشیدن تا انتخاب شدن ملک شما توسط خریداران نمی‌باشد. قبل از فروش ویلا شمال خود نسبت به تسویه برخی از هزینه‌ها باید اقدامات لازم را انجام دهید.

این هزینه‌ها اغلب به عنوان هزینه پنهان شناخته می‌شوند و اکثر افراد از آن‌ها بی‌اطلاع هستند. از این رو می‌توان گفت فروش ویلا شمال همانند خرید آن باید مسیر قانونی خود را طی نماید.

هزینه‌های مخفی فروش ویلا

هزینه‌های مخفی فروش ویلا در حقیقت هزینه‌هایی هستند که اغلب از دید فروشنده پنهان می‌مانند. افراد اقدام به فروش ویلای خود می‌کنند در حالی که از پرداخت این هزینه‌ها غافل هستند و در صورت عدم پرداخت این هزینه‌ها فروش ویلا غیرممکن خواهد بود.

هزینه‌های مخفی فروش ویلا
هزینه‌های مخفی فروش ویلا در حقیقت هزینه‌هایی هستند که اغلب از دید فروشنده پنهان می‌مانند.

آزاد بودن سند ویلای شمال

برخی از افراد هنگام خرید ویلا شمال یا احداث آن از وام مسکن استفاده می‌کنند یا به منظور دریافت وام سند ویلای خود را گرو می‌گذارند که در این شرایط ویلا در رهن بانک قرار خواهد گرفت. هنگام فروش ویلا باید بدهی به بانک پرداخت شود تا سند آزاد گردد. لازم به ذکر است که این تنها راه چاره نیست و در صورت حفظ حقوق مرتهن می‌توان در حالی که اقدام به فروش ویلا شمال کرد که سند آن در گرو بانک قرار داشته باشد. در این شرایط امکان فروش ویلا وجود دارد؛ اما تمام جزئیات باید در سند فروش ویلا به طور دقیق قید گردد.

برخی از خریداران به دنبال خرید ویلاهایی با وام بانکی می‌باشند؛ زیرا برای خرید آن‌ها می‌توانند هزینه کمتری پرداخت نمایند. باقیمانده هزینه خرید ویلا شمال باید به صورت قسطی و ماهانه به بانک پرداخت گردند.

خریداران به منظور کسب اطلاع از قرار داشتن سند ویلای خود در گرو بانک می‌توانند همراه با قولنامه خود به دفترخانه‌های ثبت اسناد رسمی بروند. در این شرایط نخستین کاری که باید انجام گیرد گرفتن استعلام از سند و بررسی شرایط آن می‌باشد. در صورت قرار داشتن سند ویلا در طرح‌های ساخت‌وسازهای شهری یا در گرو بانک بودن موارد باید به اطلاع خریدار ویلا برسند. برای گرفتن استعلام و انجام این قبیل کارها دفترخانه ثبت اسناد رسمی از فروشنده هزینه دریافت خواهد کرد. این هزینه به عنوان یکی از هزینه‌های پنهان فروش ویلا شمال در نظر گرفته می‌شود.

پرداخت کمیسیون مشاور املاک

به منظور فروش ویلا شمال خود باید به مشاورین املاک معتبر مراجعه نمایید. به عقیده برخی از افراد مراجعه به مشاورین املاک برای آن‌ها هزینه بیهوده ایجاد کرده و نیازی به مراجعه به آن‌ها وجود ندارد. در صورتی که هنگام فروش ویلا اقدامات زیر به عهده مشاورین املاک می‌باشد:

  • پروسه‌های قانونی مانند احراز هویت مشتری
  • بررسی جزئیات پنهان ملک
  • قیمت‌گذاری صحیح
  • مذاکره اصولی با مشتری
  • تحریر قرارداد

بی‌طرفی مشاورین املاک در این پروسه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مشاورین املاک معتبر وظیفه حفاظت از مدارک و اسناد شما را به عهده دارند و می‌توانند امانت‌داران معتمدی باشند. هزینه‌ای تحت عنوان کمیسیون برای این منظور باید به مشاورین املاک پرداخت گردد. این مبلغ هر ساله توسط اتحادیه مشاورین املاک تعیین می‌گردد. در سال 96 برای خرید و فروش ویلاها با قیمت 500 میلیون تومان 0.5% از ارزش ملک توسط خریدار و 0.5% دیگر توسط فروشنده باید به مشاورین املاک پرداخت شوند. از این رو هزینه دریافتی مشاورین املاک رابطه‌ای مستقیم با ارزش ویلای شمال شما دارد.

عوارض شهرداری

از دیگر هزینه‌های پنهان فروش ویلا شمال می‌توان به عوارض شهرداری اشاره کرد. در حقیقت به مبلغی که به ازای تلاش‌های شهرداری منطقه برای بهبود و عمرانی شهر و موارد زیر پرداخت می‌شود عوارض شهرداری نام دارد:

  • اصلاحات انجام شده در راستای بهبود و عمرانی شهر
  • ساخت معابر

فروشنده قبل از فروش ویلا شمال خود باید به شهرداری منطقه مراجعه نماید و در صورت عدم پرداخت عوارض شهرداری در موعد مقرر نسبت به تسویه آن‌ها اقدام نماید. لازم به ذکر است که میزان عوارض شهرداری تا حد زیادی به موقعیت ویلای شما و ارزش آن بستگی دارد. پس از پرداخت عوارض شهرداری به شما برگه‌ای داده خواهد شد که بابت امن بودن معامله می‌توانید آن را به خریدار نشان دهید.

عوارض شهرداری
فروشنده قبل از فروش ویلا شمال خود باید به شهرداری منطقه مراجعه نماید.

مالیات بر دارایی از جمله هزینه‌های پنهان فروش ویلا شمال

هنگام فروش ویلا شمال خود باید به اداره مالیات سر بزنید و به صورت تمام و کمال حساب و مالیات تعیین شده را پرداخت نمایید. در صورت وجود هرگونه بدهی در این قسمت قادر به فروش ویلا خود نخواهید بود. این نکته را باید به خاطر داشت که پس از پرداخت هزینه تعیین شده باید برگه حساب از اداره دارایی دریافت گردد.

هزینه مورد نیاز برای نقل و انتقال سند ویلا شمال

برای انتقال سند ویلا شمال شما به نام فرد دیگر باید مجدد به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه نمایید. پس از انتقال سند در اختیار خریدار قرار خواهد گرفت. هزینه نقل و انتقال سند باید به دفترخانه‌های اسناد رسمی پرداخت شود و معمولا به عهده فروشنده است. در صورت عدم حضور فروشنده در موعد مقرر در دفتر اسناد رسمی به منظور انتقال سند نهایی خسارت تاخیر نیز باید توسط فروشنده پرداخت گردد.

هزینه مورد نیاز برای نقل و انتقال سند ویلا شمال
پس از انتقال سند در اختیار خریدار قرار خواهد گرفت.

هزینه نگهداری ویلا

از دیگر هزینه‌های پنهان فروش ویلا شمال می‌توان به هزینه نگهداری آن اشاره کرد. به طور کلی می‌توان گفت ویلاها و خانه‌های مسکونی تفاوت‌های قابل‌توجهی با یکدیگر دارند. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به سرسبزی و طراوت همیشگی فضای سبز ویلاها اشاره کرد. این امر به رسیدگی به صورت دائم و اختصاصی نیاز دارد که بدون صرف هزینه‌های جانبی امکان‌پذیر نخواهد بود. در صورت قرار داشتن ویلا شمال شما در مجموعه یا شهرک، برج یا مجتمع قبل از فروش ویلا شهرکی باید هزینه شارژ و نگهبانی آن پرداخت گردد و در رابطه با انشعابات نیز باید تسویه حساب‌های لازم و ضروری انجام گیرند.

نکات پایانی

موارد ذکر شده در بالا هزینه‌های پنهانی فروش ویلا شمال را تشکیل می‌دهند که هنگام فروش ویلا شمال با آن‌ها مواجه خواهید شد. در صورتی که تاکنون از این موارد اطلاع نداشتید یا تنها با برخی از آن‌ها آشنایی داشتید بهتر است به جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در این زمینه بپردازید. لازم به ذکر است پرداخت تمام این هزینه‌ها به عهده فروشنده می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 14 =