روش‌های مختلف از بین بردن رطوبت در منازل مسکونی

با ورود به برخی از خانه‌ها متوجه بوی نم و رطوبت آن‌ها خواهید شد. به توصیه کارشناسان دمای منزل باید مابین 40 تا 50 درجه باشد. لازم به ذکر است که وجود رطوبت در منزل محیط مناسب را برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها فراهم می‌سازد. در ادامه با راهکارها موثر رفع رطوبت در منازل مسکونی بیشتر آشنا خواهیم شد.

راهکارهای موثر رفع رطوبت در منازل مسکونی

در صورتی که منزل شما نیز بوی نم و رطوبت می‌دهد و به دنبال راهکارهای مناسب برای رفع آن هستید بهتر است ما را تا پایان همراهی نمایید.

تشخیص منابع رطوبتی مهمترین راهکار از بین بردن رطوبت در منازل مسکونی

پس از مشاهده رطوبت در بخشی از منزل مسکونی نخستین کاری که باید انجام دهید پیدا کردن منبع رطوبتی می‌باشد. نشتی لوله‌ها در برخی مواقع ممکن است یکی از دلایل ایجاد این مشکل باشد. از آنجا که لوله‌کشی در اکثر منازل مسکونی به صورت پنهان انجام گرفته است تشخیص این مشکل کار ساده‌ای نیست.

در صورت نشت کردن لوله‌ها روی دیوار منزل خود لکه‌هایی مشاهده خواهید کرد یا کمد شما بوی نم خواهد گرفت. در صورت بروز این مشکل تمام وسایل موجود در کمدتان بوی نم خواهند گرفت و در صورتی که بوی رطوبت را احساس کردید یا لکه‌های نشتی را روی دیوار مشاهده نمودید باید به دنبال منابع رطوبتی باشید.

تشخیص منابع رطوبتی مهمترین راهکار از بین بردن رطوبت در منازل مسکونی
نشتی لوله‌ها در برخی مواقع ممکن است یکی از دلایل ایجاد این مشکل باشد.

از بین بردن رطوبت در منازل مسکونی با عایق‌بندی کردن

در صورت وجود استخر یا سونا در زیرزمین منزل خود ممکن است با مشکل رطوبت کف ساختمان مواجه شوید. اگر در حیاط منزل خود باغچه داشته باشید نیز ممکن است با این مشکل مواجه شوید. به منظور پیشگیری از ایجاد رطوبت در منزل باید نسبت به عایق‌بندی کف ساختمان اقدامات لازم را انجام دهید.

در صورت وجود کف‌پوش در منزل خود برای عایق‌بندی آن باید از ورقه‌های نازک پلی تن زیر کف‌پوش استفاده کنید. این امر از ورود رطوبت به داخل منازل مسکونی شما پیشگیری به عمل خواهد آورد. با خوابیدن روی زمین نم‌دار سرویس خواب شما نیز بوی نم خواهد گرفت و به بستری مناسب برای رشد انواع باکتری‌ها و میکروب‌ها تبدیل خواهد شد. از این رو همواره توصیه می‌شود رختخواب خود را به صورت مرتب بشویید تا از ایجاد بیماری به دلیل وجود باکتری‌ها در آن پیشگیری نمایید.

در صورت وجود رطوبت در سقف منزل باید اقدامات لازم برای عایق‌بندی سقف انجام گیرند. عایق‌بندی سقف خانه محیط را گرم کرده و از ایجاد رطوبت پیشگیری خواهد کرد. عایق‌بندی کف و سقف خانه از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار می‌باشد؛ زیرا در کاهش و از بین رفتن رطوبت منازل مسکونی کمک زیادی به شما می‌کند.

از بین بردن رطوبت منازل مسکونی با ایجاد تهویه هوای مناسب

با خرید تهویه هوا و فن مناسب برای منزل خود می‌توانید از ایجاد رطوبت در آن جلوگیری نمایید. در صورت سکونت در شهرهای شمالی کشور که رطوبت در آن‌ها بسیار زیاد است به منظور پیشگیری از ایجاد رطوبت در منزل باید از فن مناسب استفاده نمایید. وجود فن در منزل به رد و بدل شدن هوا و رود هوای تازه به منزل تا حد زیادی به شما کمک می‌کند. یکی از عوامل آسیب‌زای وسایل چوبی موجود در منزل همچون موارد زیر وجود نم و رطوبت در منزل می‌باشد:

اگر این وسایل چوبی در معرض رطوبت قرار گیرند دچار فرسودگی و کپک‌زدگی خواهند شد.

در رابطه با استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا در منزل نیز باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. همواره توصیه می‌شود در منازل مسکونی خود از دستگاه‌های تهویه هوا برای مدت زمان طولانی استفاده نکنید؛ زیرا وجود مقداری رطوبت در منزل لازم و ضروری است. دمای کمتر یا بیشتر از حد متعادل در منزل مسکونی سلامت افراد منزل را به خطر خواهد انداخت. به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف هوای منزل باید اندکی رطوبت داشته باشد. باز گذاشتن پنجره‌ها نیز در خروج رطوبت و نم از خانه تا حد زیادی کمک خواهد کرد.

از بین بردن رطوبت منازل مسکونی با ایجاد تهویه هوای مناسب
در منازل مسکونی خود از دستگاه‌های تهویه هوا برای مدت زمان طولانی استفاده نکنید.

راهکارهای از بین بردن بوی رطوبت در منازل مسکونی

در صورت وجود نم و رطوبت در منزل بوی نامطبوع و ناخوشایندی را احساس خواهید کرد که این بو در اکثر مواقع آزاردهنده خواهد بود. برای از بین بردن بوی نم موجود در منازل مسکونی روش‌های خانگی بسیار زیادی وجود دارند. در ادامه با راهکارهای مفید و مناسب از بین بردن بوی نم در منازل مسکونی آشنا خواهیم شد.

استفاده از دارچین و پوست پرتقال

یکی از روش‌های از بین بردن بوی نم و رطوبت در منازل مسکونی استفاده از دارچین و پوست پرتقال می‌باشد. برای این منظور کافی است پوست پرتقال و آب را با 2 قاشق دارچین مخلوط کنید و سپس ترکیب به دست آمده را روی حرارت قرار دهید. پس از به جوش آمدن زیر آن را خاموش کنید تا بوی پرتقال و دارچین فضای منزل شما را خوشبو سازد. این راهکار برای از بین رفتن بوی رطوبت و نم روی دیوار کاربردی و مفید به نظر می‌رسد.

استفاده از لیموترش

راهکار دیگر از بین بردن بوی رطوبت و نم در منزل استفاده از لیموترش می‌باشد. داخل یک قابلمه آب ریخته و یک عدد لیموترش یا نارنج را همراه با پوست داخل آن رنده کنید. با به جوش آمدن این ترکیب فضای خانه سرشار از بوی نارنج یا لیموترش شده و بوی رطوبت موجود در منزل از بین خواهد رفت.

استفاده از سرکه سیب

راهکار دیگر از بین بردن بوی نم و رطوبت موجود در منازل مسکونی استفاده از سرکه سیب می‌باشد. برای این منظور کافی است مقداری سرکه سیب را داخل بطری ریخته و آن را در بخش‌های مختلف منزل اسپری کنید. پس از گذشت چند دقیقه روی سطوح مختلف را با استفاده از پارچه‌ای تمیز پاک کنید. از ریختن سرکه روی سطوح سنگی به شدت خودداری نمایید زیرا باعث ایجاد شدن لکه خواهد شد.

با ورود به برخی از خانه‌ها متوجه بوی نم و رطوبت آن‌ها خواهید شد. به توصیه کارشناسان دمای منزل باید مابین 40 تا 50 درجه باشد. لازم به ذکر است که وجود رطوبت در منزل محیط مناسب را برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها استفاده از جوش شیرینفراهم می‌سازد. در ادامه با راهکارها موثر رفع رطوبت در منازل مسکونی بیشتر آشنا خواهیم شد.

استفاده از سرکه سیب
راهکار دیگر از بین بردن بوی نم و رطوبت موجود در منازل مسکونی استفاده از سرکه سیب می‌باشد

استفاده از جوش شیرین

برای از بین بردن بوی رطوبت موجود در منزل استفاده از جوش شیرین نیز توصیه می‌شود. در صورت وجود نم روی فرش به منظور پیشگیری از کپک زدن آن باید مقداری جوش شیرین روی آن بریزید و پس از 24 ساعت با استفاده از یک جاروبرقی یا جاروشارژی جوش شیرین‌ها را از روی فرش پاک نمایید.

در صورتی که بوی رطوبت و نم را در منزل مسکونی خود احساس کردید بلافاصله یکی از راهکارهای بالا را امتحان نمایید تا از بوی بد داخل منزل رهایی یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =