چند اقدام اساسی برای طراحی دکوراسیون داخل که بسیار ضروری هستند!

شاید بحث طراحی دکوراسیون داخل خانه یک موضوع ساده به نظر برسد اما جالب است بدانید چند اقدام اساسی در طراحی داخلی وجود دارد که بی‌توجهی نسبت به آن‌ها قطعاً نه تنها زیبایی بلکه میزان استفاده از امکانات را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. ما در این مقاله چند نکته بسیار مهم در مورد طراحی دکوراسیون منزل مربوط به محل قرار‌گیری وسایل و فاصله بین هر کدام را توضیح خواهم داد موضوعی که تقریباً توسط عمده افراد نادیده گرفته می‌شود.

اکنون به فصل خانه تکانی‌ها نزدیک می‌شویم و اغلب خانم‌ها تمایل دارند که وسایل خانه را جابجا کنند. قبل از اینکه دست به کار شوید چند اقدام اساسی برای طراحی داخلی را مطالعه کرده و سپس برای جابجایی وسایل براساس این نکات عمل نمایید.

ابعاد استاندارد در دکوراسیون آشپزخانه

ابعاد استاندارد در دکوراسیون آشپزخانه

اجازه دهید با طراحی دکوراسیون منزل آشپزخانه شروع کنیم چرا که این قسمت عمدتاً مختص خانم‌ها بوده و این مسئله بسیار مهم است که در کنار زیبایی، قابلیت دسترسی به امکانات برای آن‌ها بسیار راحت باشد تا به راحتی بتوانند به آشپزی خود ادامه دهند. در این زمینه چند نکته را رعایت کنید:

حتماً باید مثلث کاری را در آشپزخانه در نظر بگیرید. این مثلث از سه راس سینک ظرفشویی، یخچال و اجاق گاز تشکیل شده است. فاصله بین این سه نباید زیاد باشد چرا که دسترسی آسان به هر قسمت برای خانم‌ها بسیار مهم است. به طور کلی مساحت استانداردی که برای هر کدام از این قسمت‌ها باید در نظر گرفته شود کمتر از 4/6 متر است.

در صورتیکه تصمیم گرفته‌اید آشپزخانه را بازسازی کنید و می‌خواهید قسمت‌هایی از آن را تغییر دهید لازم است این نکته را در نظر بگیرید که دسترسی به همه قسمت‌های آشپزخانه باید راحت باشد. بنابراین یکی از موضوعاتی مهم این است که برای هر آشپزخانه، جزیره مناسب نیست. اگر ابعاد آشپزخانه شما کوچک است نباید از جزیره استفاده کنید زیرا طبق استاندارد‌های جهانی در طراحی دکوراسیون، فاصله جزیره با محیط اطراف خود باید حداقل یک متر باشد و در آشپزخانه‌های کوچک چنین چیزی وجود نخواهد داشت.

ابعاد استاندارد در دکوراسیون اتاق نشیمن

ابعاد استاندارد در دکوراسیون اتاق نشیمن

اکنون به سراغ قسمت نشیمن یا پذیرایی برویم. اجازه دهید موضوع را با چیدن مبلمان شروع کنیم. بین هر کدام از مبلمان باید بین ۷۰ تا ۹۰ سانتیمتر فاصله باشد تا امکان حرکت بین آن‌ها وجود داشته باشد. از طرف دیگر میز‌های کوچک پذیرایی باید در فاصله ۴۵ سانتی‌متری از مبل‌ها قرار گیرند تا مهمانان به راحتی بتوانند بر روی مبل بنشینند.

به محل قرار دادن مبلمان نیز دقت کنید. محل ورودی به سالن پذیرایی نباید توسط مبلمان اشغالی گردد. بنابراین اگر فضای سالن شما کوچک است نیازی نیست که با مبل‌های بزرگ و تعداد زیاد مبلمان این فضا را اشغال کنید. به طور کلی چیدمان مبل باید به گونه‌ای باشد که دروازه ورودی به قسمت پذیرایی به اندازه کافی باز بوده و امکان رفت و آمد برای اعضای خانواده و مهمان فراهم باشد.

اگر به فکر عوض کردن مبلمان خانه هستید باز هم باید مسئله‌ای ارتفاع مبل و عمق آن و تناسب بین این دو ابعاد با ارتفاع و اندازه ساختمان را در نظر بگیرید. بنابراین بحث زیبایی مبلمان تنها موضوع مهم در خرید نیست بلکه شما باید به استاندارد‌های مهم در زمان طراحی دکوراسیون داخلی نیز توجه داشته باشد.

نکات مهم استاندارد در دکوراسیون اتاق نشیمن

برای قرار دادن تلویزیون در اتاق نشیمن علاوه بر اینکه باید به بحث روشنایی فضا و در نتیجه تعیین بهترین موقعیت برای قرار دادن تلویزیون توجه کرد، ارتفاع آن نیز بسیار مهم است. بر طبق استاندارد‌های تعیین شده تلویزیون باید دقیقاً هم سطح با نگاه افراد باشد. در نتیجه، حداقل ارتفاع که می‌توان برای آن در نظر 106 سانتی‌متر است.

در صورتیکه می‌خواهید در قسمتی از پذیرایی یک میز ناهارخوری قرار دهید باید به این مسئله توجه کنید که صندلی‌ها به هیچ عنوان نباید به دیوار بچسبند زیرا برای جابجا کردن صندلی و نشستن بر روی آن‌ها باید فاصله کافی وجود داشته باشد. بنابراین فاصله بین ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متری صندلی تا دیوار را لحاظ کنید.

ابعاد استاندارد برای دکوراسیون اتاق خواب

ابعاد استاندارد برای دکوراسیون اتاق خواب

در اولین قدم به سراغ خرید تخت خواب برویم. خرید تختخواب باید براساس اندازه اتاق خواب انجام شود به گونه‌ای که یک فضای کوچک برای نشستن بر روی زمین وجود داشته باشد به خصوص اگر اتاق خواب فرزندان خود را طراحی می‌کنید. شاید بچه‌ها دوست داشته باشند برخی از ساعات بر روی زمین دراز بکشند و مطالعه کنند.

مسئله دیگر ارتفاع تخت برای اتاق خواب است که حداقل ارتفاع آن باید ۴۵ سانتی‌متر باشد.

محل قرار دادن تخت خواب نیز بسیار اهمیت دارد. در صورتی که در فصل زمستان هستید تختخواب را باید در نزدیکی وسایل گرمایشی قرار دهید و در فصل تابستان تخت خود را جابجا کرده و به نزدیکی پنجره یا در‌های ورودی که تهویه هوا بهتر اتفاق می‌افتد انتقال دهید.

تختخواب را نباید به طور کامل به دیوار بچسبانید چون این کار باعث می‌شود که رنگ یا پوشش دیوار‌ها آسیب ببیند. حداقل فاصله ۲۰ سانتی‌متری تخت خواب با دیوار را در نظر بگیرید.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم چند اقدام بسیار مهم در طراحی دکوراسیون داخلی که از نگاه عمده مردم در زمان چیدمان وسایل دور می‌ماند را برای شما عزیزان توضیح دهیم. شاید این نکات به ظاهر ساده به نظر برسند اما توجه کردن به آن‌ها برای داشتن یک خانه استاندارد از نظر ابعاد و اندازه‌ها و در نتیجه افزایش آرامش محیط، بسیار اهمیت دارد. در این زمینه گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان نیز به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید طراحی ‌ایده‌آلی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =