آیا می ‌توان از رنگ ترموکرومیک برای طراحی دکوراسیون استفاده کرد؟

نقاشی ساختمان یکی از قدیمی‌ترین و البته رایج‌ترین ایده‌ها برای پوشش دیوار‌ها به حساب می‌آید. هنوز هم عمده مردم ترجیح می‌دهند بخشی از خانه خود را رنگ‌آمیزی کنند. خوشبختانه سبک رنگ‌آمیزی بسیار متنوع شده است. وجود ‌ایده‌های جدید از نظر انتخاب نوع رنگ، باعث تنوع زیادی در این زمینه شده و برای مثال می‌توان به استفاده از رنگ ترموکرومیک در طراحی دکوراسیون اشاره کرد.

اگر در مورد رنگ ترموکرومیک اطلاعات چندانی ندارید و می‌خواهید بدانید آیا امکان استفاده از رنگ ترموکرومیک در دکوراسیون منزل وجود دارد یا خیر، اکیداً توصیه می‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید قبل از اینکه برای طراحی داخلی دست به کار شوید.

رنگ ترموکرومیک چیست؟

اگر سبک‌های مختلف طراحی دکوراسیون داخلی را با دقت دنبال کنید متوجه ردپای پیشرفت علم و تکنولوژی در این زمینه نیز خواهید شد. برای مثال اجازه دهید شما را با رنگ ترموکرومیک آشنا کنیم. مهمترین ویژگی‌های رنگ ترموکرومیک، تاثیر آب و افزایش دما بر تغییر رنگ ترموکرومیک است. زمانی که درجه حرارت محیط تغییر می‌کند این رنگ نیز تغییر خواهد کرد و حالت شفاف‌تری را به خود می‌گیرد.

به طور کلی تماس آب با رنگ ترموکرومیک و افزایش و کاهش شدید دما باعث تغییر رنگ آن خواهد شد. استفاده از این رنگ را می‌توانید در اتومبیل‌ها و برخی از لوازم جانبی که در دکوراسیون خانه استفاده می‌شوند، شاهد باشیم. اما جالب است بدانید که اخیراً برخی از سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی با استفاده از رنگ ترموکرومیک طراحی می‌شوند.

رنگ ترموکرومیک چیست؟

رنگ ترموکرومیک چیست؟

استفاده از رنگ ترمودینامیک در طراحی دکوراسیون داخلی

همان‌گونه که متوجه شدید رنگ‌های ترموکرومیک جذابیت بسیار زیادی به وسایل می‌دهد به همین دلیل است که در طراحی داخلی برای انتخاب برخی از وسایل دکوراتیو به سراغ انواعی ‌می‌روند که با استفاده از رنگ‌های ترموکرومیک طراحی شده باشد. فرض کنیم شما یک وسیله تزیینی در خانه دارید که بعد از شستشو رنگ آن به طور کامل عوض می‌شود. قطعاً این موضوع جذابیت زیادی خواهد داشت.

جالب است بدانید که می‌توانیم یک دیوار کوچک را با استفاده از رنگ‌های ترموکرومیک طراحی نماییم چرا که تغییر رنگ آن در اثر تماس با آب و تغییرات دمایی، واقعاً زیبایی چشمگیری به دکوراسیون می‌دهد.

در صورتی که می‌خواهید از رنگ ترموکرومیک برای طراحی داخلی استفاده کنید باید چند نکته را در نظر بگیرید:

– زمینه رنگ باید حتماً سیاه باشد یعنی اگر شما می‌خواهید رنگ ترموکرومیک را بر روی یکی از دیوار‌های خانه یا محل کار اجرا کنید، باید زمینه سیاه رنگ داشته باشد. در غیر این صورت زمانی که تغییر رنگ در داخل ترموکرومیک رخ می‌دهد، شما تغییر رنگ را شاهد نخواهید بود.

– در ابتدا باید زمینه مورد نظر خود را به طور یکدست مشکی کنیم و ۲۴ ساعت صبر کنید تا این رنگ به طور کامل خشک شود.

– برای اجرای رنگ‌های ترموکرومیک، محدودیتی از نظر نوع ابزار استفاده شده نخواهید داشت. شما هم می‌توانید از قلم استفاده کنید و هم می‌توانید به سراغ تفنگ رنگ اسپری بروید. اما فراموش نکنید که قطعاً استفاده از قلم، رنگ بیشتری را مصرف خواهد کرد. از سوی دیگر این مسأله بسیار مهم است که رنگ به صورت کاملاً یکنواخت بر روی تمامی سطوح پوشش داده شود. بنابراین از یک نقاش حرفه‌ای کمک بگیرید تا سطح مورد نظر به صورت کاملاً یکدست با رنگ ترموکرومیک پوشیده شود.

– رنگ‌های ترموکرومیک نوعی رنگ کریستال مایع بر پایه آب هستند بنابراین زمانی که می‌خواهید برای وسایل دکوراتیو و یا حتی طراحی بخشی از قسمت خانه از ‌این رنگ استفاده کنید باید رنگ را به خوبی مخلوط نمایید تا رنگ کاملاً یکدست شده و زمانی که بر روی سطح مورد نظر اجرا می‌گردد لایه کاملا نازک و یکنواخت به دست بیاید.

استفاده از رنگ ترمودینامیک در طراحی دکوراسیون داخلی

هزینه استفاده از رنگ ترمودینامیک در طراحی داخلی چقدر است؟

برای تعیین هزینه نقاشی خانه یا وسایل دکوراتیو با استفاده از رنگ‌ترموکرومیک باید این موضوع را در نظر بگیرید که متأسفانه این رنگ در کشور ایران به وفور پیدا نمی‌شود در نتیجه محدودیت‌های زیادی از این نظر خواهید داشت که همین مسأله بر روی قیمت نهایی رنگ تأثیر می‌گذارد. در نهایت میزان استفاده از رنگ و نوع سطح مورد نظر برای رنگ‌آمیزی، بر روی قیمت نهایی تأثیر خواهد گذاشت.

نکته بسیار مهم برای انتخاب رنگ ترموکرومیک در طراحی داخلی

متوجه شدید که امکان استفاده از رنگ ترموکرومیک برای طراحی داخلی وجود دارد اما قطعاً به دلیل تغییر رنگ در اثر تماس با آب و تغییرات دمایی، برای استفاده از ترموکرومیک در محیط خانه و حتی محل کار باید بسیار احتیاط کرد.

معمولاً رنگ‌ترموکرومیک برای محیط‌هایی همانند کافی شاپ و رستوران‌ها بسیار جذاب خواهد بود چرا که از یک سو تغییرات رنگ در اثر تغییرات دما برای مشتریان جذاب به نظر می‌رسد و از سوی دیگر صاحبان سرمایه می‌توانند هر سال نسبت به رنگ‌آمیزی مجدد دکوراسیون داخلی اقدام نمایند. در نتیجه اگر رنگ خراب شود، سریعاً می‌توان آن را تعویض نمود. با این حال لازم می‌دانیم چند نکته بسیار مهم در مورد استفاده از رنگ‌ترموکرومیک در طراحی خانه را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

استفاده از رنگ ترموکرومیک در طراحی خانه

– با توجه به اینکه شرط استفاده از رنگ ترموکرومیک سیاه بودن لایه زیرین است بنابراین در استفاده از این رنگ برای محیط کار و خانه باید بسیار دقت کنید. اگر میزان روشنایی فضا در طول روز کم است قطعاً وجود یک لایه سیاه گسترده برای طراحی داخلی اصلاً مناسب نیست.

انتخاب رنگ ترموکرومیک در طراحی داخلی

– نوع رنگ مورد استفاده نیز مهم است. با توجه به تأثیر روانی رنگ‌ها بر روی آرامش افراد خانه یا کارکنان در محیط کار، قبل از انتخاب نوع رنگ‌ترموکرومیک حتماً این موضوع را در نظر بگیرید. رنگ‌ها نباید محیط کسل‌کننده‌ای را ایجاد کنند و یا اینکه سطح انرژی بدن را به حدی بالا ببرند که به صورت ناخواسته باعث کلافگی افراد حاضر در محیط شوند.

– در نهایت اینکه برای انتخاب رنگ‌ترموکرومیک در طراحی داخلی حتماً از گروه‌های مهندس سؤال بپرسید تا بهترین سبک را برای شما پیشنهاد کنند. گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان در این زمینه بهترین همراه برای شما عزیزان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 1 =