طراحی اتاق نشیمن و نکاتی که باید مد نظر داشته باشید

طراحی اتاق نشیمن از جمله مکان هایی است که اکثر افراد سعی می کنند آن را به بهترین شیوه طراحی نمایند. برخلاف تصور برخی افراد که گمان می کنند اتاق نشیمن باید بسیار راحت و ساده باشد، طراحان حرفه ای معتقدند که این مکان باید جذاب نیز باشد، زیرا در این قسمت از خانه، خانواده و دوستان دور یکدیگر جمع می شوند. از مبلمان گرفته تا کمدها، تمام قسمت ها باید سبک طراحی مورد نظر را منعکس کنند و کاربردی باشند. در طراحی اتاق نشیمن مطمئن شوید که چه نوع سبکی را می خواهید در طراحی داخلی اجرا کنید.

علاوه بر آن سایز اتاق و بهترین فضاها را نیز در نظر بگیرید. آیا این اتاق به پنجره یا راهرو منتهی می شود و یا گزینه های معماری دیگری که انتخاب های شما را محدود می کنند نیز وجود دارند؟ لیستی از مبلمان، اکسسوری ها و یا آثار هنری که می خواهید در این مکان قرار دهید تهیه کنید. علاوه بر آن در مورد بودجه خود و اینکه کدام المان در اولویت قرار دارد تصمیم گیری کنید.

وقتی صحبت از یک طراحی اتاق نشیمن ایده آل می شود، کمترین ابزار  نیز کارآمد خواهد بود و ممکن است شما مجبور به اصلاح چیدمان مبلمان هایی که در اختیار دارید شوید. استفاده بیش از حد از میز و صندلی باعث ایجاد هرج و مرج در فضا خواهد شد. اگر نمی توانید به راحتی در اتاق قدم بزنید و یا کمدها و کشوها را باز کنید، باید نسبت به حذف چند عدد مبل اقدام نمائید. راحتی و آسایش به معنای بودن در مکانی شلوغ نیست و حضور مبلمانی که فضا را بیش از انتظار اشغال کرده اند حس راحتی را از شما دور خواهد کرد. هنگام افزودن هر المان به فضای اتاق ابتدا باید کاربرد، موقعیت و ویژگی های آن را در نظر بگیرید.

ایده های طراحی اتاق نشیمن

استفاده از کاناپه مناسب

کاناپه نقطه کانونی یک نشیمن است، از این رو در طراحی اتاق نشیمن باید جذاب و راحت باشد. در انتخاب کاناپه علاوه بر انتخاب رنگ و سبک باید سایز آن را نیز مد نظر قرار داد. رایج ترین مدل کاناپه، مدل دو الی سه نفره آن است. قبل از انتخاب کاناپه محل قرارگیری آن را اندازه گیری کنید تا متناسب با فضا نسبت به خرید این وسیله اقدام نمائید.

دکوراسیون داخلی

افزودن بافت

در طراحی اتاق نشیمن با استفاده از بافت می توان به فضا بعد و حسی از لامسه افزود و به اسباب و اثاثیه ای که سطحی صاف و صیقلی دارند کمی جذابیت و گرما بخشید. یک قالیچه با پرزهای نرم، کوسن های گلدوزی شده و لوازم جانبی مانند چراغ رومیزی که پایه آن پوشیده از قطعات چوب است، به فضا بافت می افزایند. تمام این عناصر جذابیت اتاق را دوچندان نموده و به آن گرما و صمیمیت می بخشند.

استفاده از آثار هنری در طراحی اتاق نشیمن

آثار هنری از جمله مهم ترین ابزار ها در هویت بخشیدن به اتاق نشیمن به شمار می آیند. آن ها حسی از زندگی و هیجان به فضا خواهند بخشید. علی رغم این که یک گالری دیواری رایج ترین روش برای نشان دادن تصاویر است اما باید به این نکته توجه نمود که دیوار سفید نیز به اندازه آثار هنری حائز اهمیت است. به جای شلوغ کردن دیوار با قاب عکس و تابلوهای هنری بهتر است بخشی از دیوار را نیز خالی بگذارید.

ترکیب سبک های متفاوت

نکته کلیدی در ترمیب سبک های مختلف در طراحی اتاق نشیمن ایجاد تعادل بین سبک های مختلف می باشد. نکته دیگری که باید به یاد داشته باشید استفاده از رنگ های خنثی در دکوراسیون سالن نشیمن می باشد. استفاده از رنگ های خنثی به شما اجازه می دهد، در طراحی سایر قسمت های خانه خلاقانه تر عمل کنید.

 طراحی پلان باز

اگر طراحی اتاق نشیمن به صورت پلان باز می باشد، از شانس بزرگی برخوردار خواهید بود. نکته مهمی که در طراحی این گونه اتاق نشیمن ها باید به یاد داشته باشید، چیدمان صحیح وسایل و جلوگیری از ایجاد هرج و مرج در فضای اتاق نشیمن می باشد.

طراحی نشیمن

  استفاده از رنگ های مختلف در طراحی اتاق نشیمن

استفاده از رنگ ها می تواند باعث ایجاد فضایی چشم نواز در اتاق نشیمن شود. از جمله نکاتی که باید در هنگام انتخاب رنگ در اتاق خواب به یاد داشته باشید، انتخاب یک رنگ به عنوان رنگ اصلی و انتخاب سایر رنگ های تطبیق پذیر در کنار آن می باشد. در ادامه چند نمونه استفاده از رنگ در طراحی اتاق نشیمن را ذکر می کنیم.

رنگ های سیاه و سفید

رنگ های سیاه و سفید نمونه ای از رنگ هایی هستند که بسیاری از افراد به استفاده از آن ها تمایل دارند. استفاده از این دو رنگ در طراحی مدرن کاربرد فراوانی داشته و با ایجاد کنتراست نمای بسیار زیبایی در کنار یکدیگر ایجاد می کنند.

استفاده از رنگ های خنثی

در کنار طیف رنگ های گرمی که با رنگ های خنثی ترکیب شده باشد، می توان از رنگ های جذاب و چشم نواز که به عنوان رنگ غالب در نظر گرفته می شوند، استفاده کرد. هم چنین استفاده از بافت های مختلف نیز می تواند نمای زیبایی در اتاق ایجاد کند. همچنین مبلمان مدرن در کنار رنگ های خنثی تلفیقی زیبا ایجاد می کند.

طیف رنگ خاکستری

رنگ خاکستری در کنار رنگ های گرم دیگر، باعث القای گرما به اتاق می شود و استفاده از آن برای ایجاد فضایی دنج در اتاق نشیمن بسیار کاربردی می باشد. استفاده از طیف روشن رنگ خاکستری برای اتاق نشیمن کوچک مناسب می باشد، چرا که باعث بزرگ تر نشان دادن اتاق در طراحی اتاق نشیمن می شود. طیف های مختلف رنگ خاکستری در کنار یکدیگر نیز نمای زیبایی ایجاد کرده و فضای اتاق را از حالت یکنواختی خارج می کند. استفاده از رنگ مرجانی در کنار رنگ خاکستری نیز از ایده های زیبا و کاربردی می باشد. توجه داشته باشید که اگر مایل به القای گرما به اتاق نشیمن خود هستید، باید از رنگ های گرم در کنار این رنگ استفاده نمایید.

دکوراسیون نشیمن

استفاده از چند رنگ در طراحی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن بهترین مکان برای استفاده از چند رنگ در کنار یکدیگر می باشد. از مبلمانی که ظاهر ساده ای دارد اما در آن رنگ های زیادی به کار گرفته شده است، استفاده نمایید. این کار باعث ایجاد فضایی سرزنده در زمانی که در کنار خانواده خود نشسته اید خواهد شد. اگر از مبلمانی چند رنگ استفاده می نمایید بهتر است رنگ دیوارها سفید باشد. به یاد داشته باشید که از مبلمان هایی که در سبک مینیمالیست از آن ها استفاده می شود، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − پانزده =