برای تقسیم یک فضا به دو قسمت چه کار کنیم؟

گاهی اوقات ملاحظه می‌کنیم که وجود یک اتاق بسیار بزرگ در خانه، کارآیی چندانی ندارد و این در حالی است که تعداد اعضای خانواده زیاد بوده و یک فرد اتاق مجزا برای خود ندارد. شما می‌توانید همان اتاق بزرگ را به راحتی به دو قسمت تقسیم کرده و از هر قسمت کاربری متفاوتی به دست بیاورید. برای تقسیم یک فضا به دو قسمت، روش‌های مختلفی وجود دارد که ما در این مقاله ‌ایده‌های متنوعی را برای شما بیان خواهیم کرد.

راهکار‌هایی برای جدا کردن یک فضا به دو قسمت با کاربری مجزا

شما با چند ‌ایده بسیار ساده و کم هزینه می‌توانید یک اتاق را به دو فضا تقسیم کنید. علاوه بر محیط خانه، ممکن است که این مسأله در مورد محل کار نیز برای شما به وجود بیاید. تصور کنیم در اداره کار می‌کنید که یک اتاق بزرگی دارد و چند نفر مجبور هستند در آنجا با هم مشغول به کار شوند.

راهکار‌هایی برای جدا کردن یک فضا به دو قسمت با کاربری مجزا

برای اینکه محدوده شخصی کارمندان حفظ گردد، می‌توانیم اتاق بزرگ را با چند ترفند بسیار راحت به چند فضا تقسیم کرده و هر کارمند در فضای شخصی خود فعالیت نماید:

– استفاده از پارتیشن و پنل‌های کشویی

یکی از ساده‌ترین و البته جذاب‌ترین راه‌ها، استفاده از پارتیشن و پنل‌های کشویی است. انواع پارتیشن‌هایی که دارای کشو‌های متعددی هستند در بازار وجود داشته و هر کدام از آن‌ها از نظر رنگ و طرح، تنوع بسیار زیادی دارند. در این صورت پارتیشن، فضا را به دو قسمت تقسیم کرده و قسمت کشو‌های آن جنبه کاربردی برای هر دو طرف خواهد داشت.

– جدا کردن اتاق به دو فضا از طریق پنل‌های ژاپنی

سومین راهکار این است که به سراغ پرده بروید. میله‌های پرده‌ به صورت سیار طراحی شده‌اند و شما می‌توانید‌ میله‌ها را در هر قسمت از اتاق قرار داده و پرده را به طور کامل باز کنید. در این صورت به سادگی فضای اتاق دو قسمت تقسیم خواهد شد.

مزیت این روش این است که شما می‌توانید برای تغییر این تفکیک‌بندی و فضا، پرده را جابجا کنید. ضخامت پرده نیز دست خود شما است. اگر می‌خواهید هر دو طرف نور کافی داشته باشند، می‌توانند از طرح‌های نازک و حریر استفاده کنید ولی اگر هدف شما این است که دو قسمت اتاق به طور کامل از پنهان شود پرده‌های ضخیم را انتخاب نمایید.

– تفکیک اتاق به دو فضا از طریق قفسه کتاب

اگر اتاق خواب شما یا فرزندتان بزرگ است می‌توانید از یک قفسه کتاب برای تفکیک فضا استفاده کنید. قسمتی از فضا را به مطالعه اختصاص داده و در نتیجه کتاب‌ها باید بر روی این قسمت قرار بگیرد و قسمت دیگر مخصوص استراحت است. بنابراین میز آرایش و تختخواب در آنجا باید قرار گیرد. در این صورت همان اتاق به د وقسمت کاملا مجزا تقسیم شده و فرد هر زمان که بخواهد مطالعه کند به قسمت مطالعه خواهد رفت و از طرف دیگر وجود قفسه‌های کتابخانه به چیدن وسایل کمک می‌کند و اتاق خلوت‌تر به نظر می‌رسد.

تفکیک اتاق به دو فضا از طریق قفسه کتاب

– استفاده از از پارتیشن سبز

اگر بخواهیم به یکی از جذاب‌ترین و زیبا‌ترین روش‌های تفکیک فضا اشاره کنیم، پارتیشن سبز بهترین ‌ایده خواهد بود. در این حالت گیاهان را در داخل اتاق خود خواهید داشت. همین گیاهان به تفکیک فضا کمک می‌کند. قسمتی از آن را می‌توانید به مطالعه اختصاص داده و قسمت دیگر مربوطه به استراحت خواهد بود. البته بحث پارتیشن سبز برای تمامی قسمت‌های خانه کارایی دارد.

مثلاً اگر قسمت پذیرایی شما بزرگ است و می‌خواهید در بخشی از آن میز ناهار خوری را قرار دهید، برای اینکه تفکیک فضا انجام گرفته و بخش ناهارخوری از نشیمن جدا شود، می‌تواند به سراغ پارتیشن سبز بروید. وجود گیاهان در قسمت پذیرایی تأثیر زیادی بر روی دکوراسیون داخلی می‌گذارد چه بهتر که از این گیاهان به عنوان پارتیشن سبز استفاده شود.

کاربرد‌های تفکیک فضا در خانه

شاید این تصور برای شما به وجود آمده باشد که تفکیک فضای اتاق به دو قسمت تنها به اتاق خواب یا اتاق مطالعه اختصاص دارد. در صورتی که همانگونه که متوجه شدید، شما از این روش برای تفکیک‌بندی فضای سالن نیز می‌توانید استفاده کنید. حتی در داخل آشپزخانه نیز تفکیک فضا بسیار کارایی دارد. اگر آشپزخانه شما بزرگ است می‌توانید از طریق قفسه‌هایی آن را به دو قسمت تقسیم کنید. این قفسه‌ها محل مناسب برای قرار گرفتن وسایل برقی هستند حتی به گونه‌ای که درب بر روی قفسه‌ها قرار گیرد تا وسایل داخل آن‌ها مشخص نباشند.

کاربرد‌های تفکیک فضا در خانه

سخن پایانی

ما در این مقاله چند ‌ایده جذاب برای تفکیک اتاق به دو فضا را برای شما توضیح دادیم اما در پایان لازم می‌دانیم این نکته را ذکر کنیم که پارتیشن‌های انتخابی باید به گونه‌ای باشند که میزان روشنایی را تحت تأثیر قرار ندهند. برای مثال در داخل اتاق خواب اگر قرار است تفکیک فضا انجام گیرد و در این اتاق پنجره‌ای وجود دارد، پارتیشن را به گونه‌ای استفاده کنید که هم قسمت خواب و قسمت مطالعه نور کافی دریافت نمایند.

البته شاید برای برخی افراد مهم باشد که قسمت خواب همواره تاریک بماند. در این صورت محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. این مسأله در محیط پذیرایی و آشپزخانه اهمیت بیشتری دارد چون هر دو قسمت باید نور طبیعی کافی را دریافت نمایند. در نهایت به شما توصیه می‌کنیم برای تفکیک اتاق به دو فضا حتماً از گروه‌های همانند گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان کمک بگیرید.

مهندسینی که در این زمینه فعالیت دارند بهتر می‌توانند به شما کمک کنند تا تصمیم بگیرید کدامیک از ‌ایده‌ها براساس مساحت مورد نظر و میزان روشنایی در فضا، برای شما مناسب‌تر خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =