دکوراسیون مطب دندانپزشک

طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشک دارای اصول خاصی می باشد‌. نورپردازی مناسب، چینش وسایل، پذیرش و غیره از اصولی است که باید در طراحی مطب ها از جمله مطب دندانپزشکی باید به آن توجه کرد. بسیاری از افراد بر اساس تجربه های خود از مطب دندانپزشکی ترس و دلهره دارند که به داشتن یک طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشک می توان از آن پیشگیری کرد.

توجه به اصول طراحی مطب دندانپزشکی برای بیمار امری ضروری است زیرا از طریق رضایت مراجعه‌کنندگان به مطب است که می‌توان ذهنیت‌های منفی را از یک دندان‌پزشک دور کرد.

دکوراسیون مطب دندانپزشک در مکان پذیرش و اتاق انتظار باید به گونه ای باشد که باعث حس آرامش در فرد شود زیرا فرد مراجعه کننده برای خدمات دندانپزشکی ممکن است ساعات زیادی در آن منتظر بماند؛ بنابراین فضا باید به گونه ای طراحی شود که نباید باعث اضطراب و استرس بیمار شود.

همچنین بهتر است برای القای حس آرامش و نشاط در بیماران از قرار دادن گیاهان طبیعی در مطب غافل نشوید. در ادامه این مطلب ما قصد داریم به چند ایده و نکته برای داشتن یک دکوراسیون مطب دندانپزشک اصولی اشاره خواهیم کرد:

رنگ و طرح مطب دندانپزشکی

رنگ و طرح مطب دندانپزشکی

یکی اصول مهم که باید در دکوراسیون مطب دندانپزشکی رعایت شود، رنگ و طرح هایی می باشد که در آن استفاده می شود. در طراحی مطب دندانپزشکی باید رنگ هایی انتخاب شود که باعث حس آرامش، سلامت و حس امنیت شود. برای مثال رنگ های سفید، آبی، سبز برای این فضا مناسب هستند. اهمیت طراحی در آشپزخانه های کوچک، با توجه به محدودیت زیاد فضا، نسبت به سایر آشپزخانه ها دو چندان است.

برای، نکات مهمی لازمه رعایت باشد که علاوه بر استفاده تمام و کمال از کل فضا، مقداری هم بزرگ تر از اون چیزی که هست، به نظر بیاد. مثلاً استفاده از کابینت های براق یا استفاده از کابینت هایی که تا سقف ارتفاع دارند. رنگ بندی روشن هم به بزرگتر نشون داده فضا کمک می کند‌.

نورپردازی مطب دندانپزشکی

برای نورپردازی در دکوراسیون مطب دندانپزشک نیز باید از ترکیب نور سفید و نور زرد استفاده کنید تا نوری شبیه به نور روز در فضای مطب بوجود آید. به طور کلی  بخش نورپردازی در طراحی مطب دندانپزشکی به‌هیچ‌عنوان امری سخت و پیچیده نیست. به طوری که مطلوب ‌ترین نورپردازی، نور طبیعی است که مستقیماً وارد فضای اتاق معاینه شود.

همچنین برای لابی نیز می‌توانید از انواع هالوژن‌های سقفی یا لامپ‌های آویزی استفاده کنید. تاثیرات نور و شیوه اثرگذاری آن برای بیمارانی که در شرایط ویژه روحی و روانی قرار دارند بسایر اثر گذار می باشد.

نورپردازی مطب دندانپزشکی

اتاق انتظار و پذیرش مطب دندانپزشکی

اگر بخواهیم دکوراسیون مطب دندانپزشک را از محل ورود تصور کنیم بدون شک پذیرش و محل انتظار مطب را به یاد می آوریم. اتاق انتظار محلی است که زمان زیادی را مراجعه کننده ها در آن صدق می کنند. داشتن رنگ، مبلمان، نورپردازی صحیح بدون شک باعث حس مثبت و یا منفی در آن ها خواهد شد. دکوراسیون لابی و به‌طورکلی نحوه چیدمان مبلمان در هر فضایی می‌تواند به آن بخش اعتبار ببخشد. اگر مبلمان خود را با نظم و اصول بچینید و در انتخاب آنها دقت کافی داشته باشید این کار می‌تواند موجب ایجاد حس اعتماد و در نتیجه اعتبار بیشتر برای مطب دندانپزشکی شود.

مبلمان دندانپزشکی

یکی دیگر از عناصری که باید در دکوراسیون مطب دندانپزشک باید به آن توجه داشته باشید مبلمان است. شما میتوانید از 2 نوع مبلمان استفاده کنید ( مبلمان اداری – مبلمان راحتی ) که صندلی های انتظار هم برای رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام کرونا می تواند کمک شایانی در فاصله گذاری انجام بدهد و بسیار به صرفه شما کارفرمای عزیز است.  داشتن راحتی در اتاق انتظار بسیار مهم است که مبلمان آن می تواند آن را برای افراد مراجعه کننده مهیا کند. البته مبلمان تنها به محل انتظار خلاصه نمی شود و محل های دیگر نیاز به صندلی معاینه، پذیرش و غیره می باشد.

مبلمان دندانپزشکی

استفاده از گل و گیاه های طبیعی

استفاده از گل و گیاه های طبیعی در دکوراسیون مطب دندانپزشک حس شادابی، سلامت، آرامش را القا می کند. گل‌ها حس طراوت و صمیمیت را درون فضا به‌شدت بالا می‌برند و بیمار را خیلی سریع با محیط انس می‌دهند. می‌توانید در جاهای مختلفی از آنها استفاده کنید. البته اگر استفاده از گل طبیعی ممکن نبود می‌توانید از تصاویر پوسترها استفاده کنید.

قرار دادن سقف کاذب عکس بالای صندلی معاینه

بدون شک فرد مراجعه کننده زمان زیادی سقف بالای صندلی معاینه را مشاهده می کند. قرار دادن سقف کاذب عکس بالای صندلی معاینه در دکوراسیون مطب دندانپزشک باعث القای حس مثبت در بیمار می شود. با این کار بیماری که می‌خواهد ساعت‌ها زیر دست پزشک بنشیند، می‌تواند از مناظر طبیعی استفاده کند و این کار هم به او حس آرامش بیشتری می‌دهد و هم گذران زمان را سریع‌تر می‌کند و پزشک نیز می‌تواند راحت‌تر به درمان بیمار بپردازد. به این ترتیب که می‌توانید طرحی از یک پنجره ایجاد کنید و در زیران تصویر یک منظره خاص و زیبا را قرار دهید. به همین راحتی می‌توانید استرس بیمار خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

دکوراسیون مطب دندانپزشک

استفاده از ابزارهای دکوراتیو برای تزیین فضا

برای داشتن دکوراسیون مطب دندانپزشک جذاب بهتر است از عناصری استفاده کنید که تمایز آن را با دیگر مطب های پزشکی نشان دهد. استفاده از طرح دندان، وسایل دندانپزشکی بسیار کمک کنند است. برای مثال می توانید از طرح و مجسمه دندان در محل پذیرش استفاده کنید یا یک ساعت با طرح دندان به دیوار نصب کنید.

طراحی مطب دندانپزشکی کودکان

اگر کار دندانپزشکی کودکان را نیز انجام می دهید باید به دکوراسیون مطب دندانپزشک کودکان نیز توجه داشته باشید. کودکان بیشتر از بزرگسالان از مطب دندانپزشکی هراس دارند؛ بنابراین ایجاد فضای صمیمی و ایجاد حس کودکانه بسیار در کم کردن اضطراب آن ها موثر است. به طور کلی طراحی مطب دندانپزشکی برای کودکان با بزرگ‌سالان کمی فرق می‌کند.

شما ممکن است با تغییر رنگ در دیوار مطب برای بزرگ‌سالان بتوانید به آنها حس آرامش دهید اما کودکان نیازمند توجه بیشتری هستند. در لابی مطب دندان‌پزشکی کودکان باید از وسایل بازی متعددی استفاده کنید تا در زمان انتظار برای ورود به اتاق پزشک، کودک بتواند با آنها بازی کند و استرس و ترس را فراموش کند. این وسایل بازی می‌توانند به شکل‌های مختلف باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 12 =