نکاتی در مورد طراحی مطب پزشک

طراحی مطب پزشک بدون شک در جلب نظر افراد مراجعه کننده موثر است اما آنچه که حائز اهمیت است طراحی آن متفاوت از طراحی دکوراسیون‌های دیگر است. رنگ، طرح، فضای خالی، استفاده از تصاویر و نماد های خاص در طراحی مطب پزشک بسیار مهم است.

در یک فضای درمانی کیفیت و طراحی دکوراسیون اهمیت زیادی دارد که آن هم با توجه به عواملی مانند نورپردازی، تقسیم بندی فضا، استفاده از رنگ و جانمایی عناصر مختلف و طراحی مناسب آنها ایجاد می‌شود. قبل از آن که مشغول کار روی پروژه شوید، خیلی مهم و حیاتی است که ابتدا درک صحیحی از نوع خدمات پزشکی قابل ارائه داشته باشید. در این مقاله ما قصد داریم به ارائه چند نکته مهم برای داشتن یک دیزاین مناسب برای مطب پزشک بپردازیم:

نورپردازی مطب پزشک

نورپردازی مطب پزشک

نورپردازی یکی از مهمترین اصل ها در طراحی مطب پزشک است که می تواند کیفیات فضایی یک مطب یا کلینیک بهداشتی و درمانی را بالاتر ببرد. دعوت کنندگی، دید مناسب و همچنین جذابیت های بصری ای که به واسطه بازی های نوری خلق می شوند، بخشی از اهمیت نورپردازی در فضاهای داخلی هستند. برعکس برخی از فضاهای تفریحی، رستوران ها و یا حتی فضاهای مسکونی، باید به نحوی باشد که فضا روشن و پرنور به نظر برسد. این ترفند کمک می کند، نور کافی برای اعمال درمانی و مراقبتی از بیمارها بهتر صورت گیرد و در کنار جنبه های عملکردی، فضاهای پرنور، امید کننده تر و آرامش بخش تر به نظر می رسند.

نکته دیگر که در طراحی داخلی مطب پزشک و نورپردازی آن توجه داشت این است که وقتی صحبت از نورپردازی می شود، ذهن سمت طراحی نوری یا چراغ های مصنوعی می رود، اما مهمترین قسمت نورپردازی، اتفاقا استفاده از نورپردازی طبیعی است. پنجره های وسیع، بلند و شفاف، کمک می کنند در بیشتر ساعات کاری شما در کلینیک یا مطب، نور کافی و با کیفیتی، داخل فضا باشد. پس اگر می خواهید یک ملک برای کلینیک یا مطب خود تهیه کنید، فضاهایی با پنجره های بزرگ و پر نور، در اولویت هستند.

انتخاب رنگ مناسب برای مطب پزشک

از مهم ترین نکاتی که باید در طراحی مطب پزشک در نظر داشت انتخاب رنگ مناسب می باشد. کارشناسان طراحی نیز به تاثیر رنگ در در انواع محیط های موجود در مراکز درمانی اشاره می کنند. از لابی های روشن گرفته تا اتاق پزشکان با تنالیته های خنثی، فضاهای بسیاری وجود دارد که با دقت در انتخاب رنگ می توان راحتی را برای بیماران در این مراکز درمانی به همراه آورد. انتخاب رنگ های مناسب ممکن است ناچیز و کوچک به نظر برسد، اما نکته ای مهم و اساسی می باشد. رنگ های مختلف دارای تاثیرات و پیامدهای مختلفی هستند.

انتخاب رنگ مناسب برای مطب پزشک

انتخاب بهترین طرح مبلمان برای مطب پزشک

یکی از مهم ترین وسیله ها که در طراحی مطب پزشک به چشم می آید مبلمان است. اولین و مهمترین نکته هنگام انتخاب بهترین مبلمان برای مطب دکتر توجه به نوع طبابت در این مکان است. با توجه به اینکه این مطب، برای چه نوع بیمارانی استفاده خواهد شد کمک می کند تا بتوانید نوع مبلمان و لوازم جانبی اداری را انتخاب نمایید. بهترین مبلمان برای مطب دکتر اطفال با مبلمان مطب دندانپزشکان کاملا متفاوت است. حتی برای مطب دکتر بیماران حسی و حرکتی باید از نوع مبلمانی انتخاب نمود که مراجعه کنندگان به راحتی قادر به استفاده از آن باشند.

استفاده از چند تخت برای بیماران بد حال و یا صندلی هایی که به سادگی به تخت تبدیل می شوند نیز در طراحی مطب پزشک بسیار حائز اهمیت است. در مطب دکتر اطفال نیز استفاده از چند صندلی کودک و استفاده از لوازم جانبی اداری با رنگ شاد به ایجاد حس راحتی در کودکان کمک زیادی می نماید.

از ویژگی های مبلمان اداری مناسب برای مطب می توان به حوزه پزشکی اشاره کرد که در هر زمینه ای که باشد مبلمان مخصوص مطب به خود را دارد. همچنین توجه داشته باشید همیشه سعی نمایید که از مبلمان با متریال با کیفیت و قابل شستشو در این مکان استفاده نمایید. به دلیل مراجعه بیماران و استفاده از مبلمان و صندلی ها به صورت مکرر این نوع مبلمان باید قابلیت شستشو و نظافت داشته باشند. همچنین متریال با کیفیت کمک می نماید که این لوازم جانبی اداری زود دچار استهلاک و فرسودگی نشود.

کانتر منشی مطب

کانتر منشی مطب

شاید جالب باشد که بدانید در طراحی مطب پزشک انتخاب کانتر منشی به علت آن که میز منشی معمولا نقطه کانونی یک مطب است و اولین جایی است که بیمار و همراهانش بلافاصله پس از ورود به آن مراجعه می کنند و باید حس امنیت و راحتی با آن داشته باشند، بسیار حایز اهمیت می باشد. میز منشی مطب یا کلینیک باید دقیقاً مطابق با نیازهای فضا برنامه ریزی شود. بر اساس اینکه چند نفر قرار است پشت این میز قرار بگیرند و بنشینند و کار کنند و بر اساس تعداد پرونده های و نوع کار آنها بزرگی و کوچکی و جای میز منشی مشخص می شود.

میزهایی که جلو صورت افراد یک شیشه ضخیم می کشد و شما مجبورید از حفره هایی کوچک با منشی صحبت کنید ابدا حس خوبی به افراد نمی دهد. اما آنقدر هم نباید میز منشی را باز در نظر بگیریم که منشی یا پرستار هم احساس امنیت نداشته باشد و تمام اسناد و مدارک وی توسط بیماران دیده شود . حریم خصوصی منشی و صفحه ی کامپیوتر وی باید از دید افراد حفظ شود .

اگر اصول طراحی در دکوراسیون یک مطب به خوبی رعایت شود نتیجه کار محیطی کاربردی و آرامش بخش، زیبا و راحت خواهد بود که همین عوامل باعث تبدیل مطب به مکانی شاد همراه با یک گروه و پرسنل فعال و پر کار خواهد شد . نکته ای که باید در طراحی به آن توجه داشته باشید این است که هزینه که شما برای یک طراحی مطب پزشک می پردازید در واقع سرمایه گذاری است. بنابراین می توان گفت امروزه در طراحی مطب حتماً باید از نظرات کارشناسانه طراحان متخصص کمک گرفت و باید دانست که عوامل زیادی در طراحی یک مطب کاربردی موثر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + نوزده =