ویلا سازی در کدام منطقه مازندران بهتر است؟

سطح امکانات رفاهی و زندگی در شهرهای زیبا و خوش آب و هوای استان مازندران، بسیار بالا و مطلوب بوده و همچنین نزدیکی آن به پایتخت کشور، این استان را به هدف مناسبی جهت ساخت و ساز و خصوصا ویلا سازی تبدیل نموده است. امروزه در اکثر شهرها و روستاهای مازندران شاهد رونق ویلاسازی هستیم، اما برخی مناطق در این زمینه محبوب‌تر و شناخته شده‌تر هستند.

ساخت ویلا نیاز به شناخت تخصصی منطقه مورد نظر دارد، بنابراین اگر به فکر ساخت ویلا در شمال و مازندران هستید، بهتر است با یک گروه مجرب در این زمینه مشورت نمایید. مهراز طراحان یکی از بهترین و تخصصی‌ترین گروهای معماری در ایران است که می‌توانید با مشاوران مجرب آن جهت ساخت ویلا مشورت کنید.

بهترین شهرها برا ویلا سازی در مازندران

نوشهر

شهر توریستی نوشهر از محبوب‌ترین شهرهای مازندران برای ساخت و خرید ویلا است، ویلاهای این شهر دارای تنوع زیادی از قبیل ویلای شهرکی، ساحلی و جنگلی بوده و از ویلاهای لوکس گرفته تا ویلاهایی با قیمت‌های ارزان‌تر و مناسب‌تر در نوشهر، ساخته و فروخته می‌شوند. نوشهر فاصله نزدیکی با تهران دارد و وسعت مناسب آن نیز باعث شده که هنوز ساخت ویلا در این منطقه اشباع نشده و برعکس رونق بیشتری هم داشته باشد.

نوشهر
شهر توریستی نوشهر از محبوب‌ترین شهرهای مازندران برای ساخت و خرید ویلا است

رامسر

عروس شهرهای استان مازندران، که در نزدیکی تنکابن نیز قرار دارد، رامسر است، شهری خوش آب و هوا که دارای ویلاهایی لوکس با طراحی منحصر بفرد و زیبا بوده و در این شهر امکان ساخت ویلاهای ساحلی و ویلاهای جنگلی نیز وجود دارد. ویلاهای لوکس رامسر که به کاخ ویلا نیز شهرت دارند، معمولا دارای متراژ بالای 1000متر هستند. همچنین در مرکز شهر رامسر ویلاهایی با متراژ پایین‌تر وجود دارند. بطورکلی این شهر دارای امکانات رفاهی و جاذبه‌های گردشگری مناسبی است، که خرید ویلا در آن به سرمایه بسیار بالایی نیاز دارد.

رویان

شهر رویان در مازندران، یک شهر ساحلی و گران قیمت محسوب می‎شود. اکثر مسافران نام رویان یا علمده را شنیده‌اند، در این شهر هم ویلاهای لوکس و هم ویلاهای معمولی ساخته می‌شوند. رویان برای کسانی که قصد ساخت ویلای شهرکی داشته باشند موقعیت بسیار خوبی دارد؛ شهرک ماهان، شهرک کوشا، شهرک فردوس، شهرک افرا، شهرک مهندسین، شهرک ویلاشهر، شهرک اروشا، شهرک صدف و… همگی از شهرک‌های این منطقه هستند، که مکان مناسبی برای ساخت و خرید ویلا محسوب می‌شوند.

در رویان ساخت و خرید ویلا، نکات مثبت دیگری همچون چشم انداز و مناظر زیبا برای ویلاها، فاصله کم از مناطق ساحلی و جنگلی، تنوع قیمت زمین برای ساخت ویلا، سرمایه گذاری پر سود و… نیز خواهد داشت.

چالوس

چالوس از قدیمی‌ترین شهرهای مازندران است. این شهر به شهرهای رامسر و نمک آبرود نزدیک بوده و امکان ساخت و خرید ویلا یا زمین، با بودجه کم نیز در چالوس مهیاست. چالوس با شهر تهران فاصله کمی دارد و همیشه از مقاصد پرطرفدار گردشگران تهرانی محسوب می‌شود. اما ترافیک شدید در تعطیلات، بافت قدیمی چالوس و تراکم بالای ساختمان در آن، از ویژگی‌های منفی‌ای است، که باید در نظر بگیرید.

چلک

چلک در ۱۱ کیلومتری نوشهر قرار دارد، این شهر دارای ویلاهای لوکسی با ویوی بسیار زیباست. آب و هوای خوب و موقعیت جغرافیایی شهر چلک، قرار گرفتن در ارتفاعات، طبیعت بی‌نظیر و بکر، فاصله کم از دریا و امکانات رفاهی بالا از نقاط قوت این شهر در مساله ساخت و ساز است؛ البته ویلاهای چلک در مقایسه با شهرهای دیگر مازندران دارای قیمت بیشتری هستند.

رطوبت پایین در چلک نیز یکی از ویژگی‌های بسیار مثبت در منطقه شمالی به شمار می‌رود. اکثر ساکنین این شهر افرادی غیربومی بوده که جهت سرمایه گذاری به چلک آمده‌اند. شهرستان چلک به دو بخش چلک سفلی و چلک علیا تقسیم می‌گردد. می‌توان گفت سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت و خرید ویلا در این شهر، کم ریسک و مطمئن است.

چلک
ویلاهای چلک در مقایسه با شهرهای دیگر مازندران دارای قیمت بیشتری هستند.

متل قو

متل قو نامیست که از گذشته تاکنون در بین گردشگران بسیار معروف بوده و همگی با این منطقه خاطره‌انگیز استان مازندران آشنا هستند، در حقیقت نام این شهر معروف شمالی، سلمان شهر است که با عنوان متل قو شناخته شده است. وسعت متل قو تقریبا کم و کوچک بوده و معمولا شهر شلوغ و پرتراکمی است.

در متل قو برای سرمایه‌گذاری در زمینه خرید یا ساخت ویلا، باید حدودا بودجه زیادی داشته باشید، این شهر در نوار ساحلی، دارای ویلاهای گران قیمت بی‌شماری است اما با نزدیک شدن به مناطق شهری قیمت‌های ویلا به نسبت ساحل کاهش خواهد یافت؛ بیشتر ساکنین متل قو را افراد غیربومی تشکیل می‌دهند، که برای تفریح و تعطیلات به این شهر سفر می‌کنند.

اصول ساخت ویلا در شمال

هر موقعیتی علاوه بر ضوابط و قوانین شهرسازی آن ناحیه، بافت شهری و همچنین استانداردهای تعیین شده تحت شرایط موجود، یک سری عوامل تاثیر گذار دیگر با عنوان ساخت و ساز تحت شرایط اقلیمی‌منطقه نیز وجود دارد که سبک ساخت و ساز و همچنین مصالح مورد استفاده شما همه و همه به این مورد وابسته است. در اینجا نیز به چند مورد از اصول ساخت ویلا در شمال اشاره خواهیم داشت.

همواره پیش از هر اقدامی ‌باید سازگاری متریال و سبکی که برای طراحی ویلا انتخاب کرده‌اید را با آب و هوا مورد بررسی قرار دهید.

پس در نتیجه می‌توان دریافت که بسیار مهم است اینکه اولا چه شهری را برای ساخت ویلا انتخاب می‌کنید و ثانیا ویلایی را که مدنظر دارید، چه سبکی دارد، ویلای ساحلی است یا ویلا جنگلی و…

اصول ساخت ویلا در شمال
باید سازگاری متریال و سبکی که برای طراحی ویلا انتخاب کرده‌اید را با آب و هوا مورد بررسی قرار دهید.

 

ویژگی های دیگر در ساخت ویلا‌های شمال

یک ویژگی بارز در هنگام طراحی و ساخت ویلا در شمال، استفاده از سقف‌های شیب دار که معمولا جنس سفالی نیز دارند، می‌باشد. دلیل شیب دار ساختن سقف‌ها، وجود بارندگی‌های طولانی و زیاد در شمال است که این امر ما را مجبور می‌کند تا از پوشش و محافظی برای بنا استفاده کنیم که رطوبت و آب در آن باقی نماند.

ویژگی دیگر در ساخت ویلا‌های شمال، ساختن و بنا کردن روی ارتفاع و فاصله از سطح زمین است.

قرار دادن مقداری ارتفاع از سطح زمین، برای ساخت ویلا، باعث می‌شود از نفوذ رطوبت موجود در زمین به ساختمان جلوگیری شود.

مورد دیگر از اصولی که باید به هنگام ویلاسازی در شمال رعایت شود، استفاده از متریالی است که ضریب انتقال حرارتی آن‌ها حداقل باشد.

همچنین استفاده از فندانسیون‌های فلزی باید با ظرافت و دقت خاصی صورت گیرد و با رنگ ریزی اصولی از زنگ زدگی آن جلوگیری شود.

اخذ مجوز ساخت ویلا در شمال

مرحله بعدی در پروسه ساخت ویلا در شمال اخذ مجوزات لازم برای اجرای ویلا می‌باشد. برای طی کردن این مراحل اداری و قانونی از شهرداری منطقه‌ای که ساخت و ساز در آن صورت میگیرد، باید اقدام کنید.

مسئله‌ای که در خصوص ویلاسازی از جانب شهرداری بسیار حائز اهمیت است، تراکم در نظر گرفته شده برای گسترش ساختمان سازی در هر منطقه است.

تراکم ساخت و ساز برای داخل شهر 50 درصد و حومه شهر‌ها 30 درصد است. به صورت عامیانه تر معنای این عبارت آن است که در بین زمین‌های موجود در شهر 50 درصد آن‌ها امکان اخذ مجوز دارند و از زمین‌های حومه شهر 30 درصد.

همچنین داشتن مجوز ساخت ویلا در شمال برای بعضی از لوکیشن‌های ویلایی خاص مانند سواحل و یا جنگل‌ها ممکن است سخت تر صادر شوند.

یکی دیگر از مجوزز‌های لازم برای اجرای ویلا، اخذ مجوز میزان ساخت و ارتفاع مجاز برای ساخت است که تعیین میکند شما چه تعداد طبقه مجاز هستید بسازید و همچنین بنا بر مساحت زمین، چه مقدار هزینه مناسب بودجه شما است. تمامی‌این مراحل برای شروع فاز دوم ساخت ویلا و در واقع اجرای ویلا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =