واکینگ کلوزت (walk in closet) یا کلوزت روم چیست؟

این بخش از دکوراسیون داخلی تحت عنوان کلوزت روم یا واکینگ کلوزت شناخته می‌شود. در دکوراسیون منزل به سبک مدرن، این قسمت نیز لحاظ خواهد شد.شاید تا به حال در خانه دوستان و آشنایان و یا در تصاویری که داخل اینترنت مشاهده می‌کنید، اتاق‌هایی را دیده‌اید که تماماً قفسه‌بندی شده و آینه‌های قدی در داخل آن وجود دارد.

البته در نهایت این شما هستید که تعیین می‌کنید هر قسمت از منزل چگونه طراحی شده و از چه بخش‌هایی تشکیل شده باشد. برای اینکه با کارایی واکینگ کلوزت بیشتر آشنا شوید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

منظور از کلوزت روم چیست؟

در گذشته افراد باید تمامی لباس‌ها و وسایل خود را در داخل کمد شخصی قرار می‌دادند. در نتیجه فشرده شدن لباس‌ها به همدیگر باعث چروک شدن مجدد آن‌ها می‌گردید. از طرف دیگر افراد در زمان پوشیدن لباس نیز با مشکل روبرو بودند. قطعاً همه ما دوست داریم در زمان پوشیدن لباس، خود را به صورت تمام قد در داخل آینه نگاه کنیم تا اگر عیبی در ظاهر وجود دارد، قبل از خروج از منزل آن را برطرف کنیم.

وجود کلوزت روم در طراحی داخلی خانه یکی از قسمت‌هایی است که به شما کمک می‌کند فضای کاملاً باز و مناسب برای قرار دادن لباس‌ها و وسایل اولیه مانند کیف و کفش در اختیار داشته باشید. البته نکته لازم به ذکر این است که براساس اصطلاح انگلیسی، تلفظ صحیح این قسمت از فضا، واکین کلوزت نام دارد ولی به اشتباه واکینگ کلوزت شناخته شده و در واقع تبدیل به یک لغت عامیانه شده است.

مهم‌ترین ویژگی‌‌های کلوزت روم

مهم‌ترین ویژگی‌‌های کلوزت روم

واکینگ کلوزت در واقع به شما کمک می‌کند یک فضای کاملاً اختصاصی را در داخل خانه به نگهداری از لباس‌ها و وسایلی مانند کیف و کفش اختصاص دهید بدون اینکه فضای قسمت‌های دیگر شامل اتاق خواب اشغال گردد. به این معنا که نیاز نیست در داخل اتاق خواب حتماً کمد لباسی قرار دهید.

می‌توانید تمامی فضا را براساس سلیقه خود طراحی نمایید و وسایل شخصی را به کلوزت روم منتقل نمایید. اما نکته بسیار مهم برای طراحی دکوراسیون داخلی توجه به نکاتی است که باعث می‌شود کارایی کلوزت روم افزایش پیدا نماید. این اصول عبارتند از:

– توجه به ابعاد واکینگ کلوزت

در اولین قدم شما باید فضای کافی را برای واکینگ کلوزت در نظر بگیرید. برخی از افراد فکر می‌کنند باید بخشی از خانه که برای طراحی دکوراسیون داخلی کاربردی ندارد را به کلوزت روم اختصاص دهند در صورتیکه این بخش از خانه به اندازه سایر قسمت‌ها اهمیت دارد. در واقع باید فضای کافی جهت قرار دادن کمد‌ها، قفسه‌ها و حتی آینه در نظر گرفته شود.

– میزان روشنایی فضا

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی داخلی کلوزت روم، توجه به میزان روشنایی فضا است. ممکن است اتاق انتخابی جهت طراحی واکینگ کلوزت از نور طبیعی بی‌بهره باشد به همین دلیل باید در نورپردازی به این موضوع توجه داشته باشید.

محل قرارگیری لامپ‌ها نیز اهمیت بسیار زیادی در روشنایی فضا دارد به خصوص اینکه در داخل کلوزت روم قرار است آینه‌های تمام قد قرار گیرند. بنابراین وجود لامپ‌ها نباید به گونه‌ای باشد که باعث انعکاس نور در آینه شده و همین موضوع منجر گردد که شما نتوانید به خوبی از آینه‌ها استفاده کنید.

ویژگی‌‌های کلوزت روم

– طراحی کمد و قفسه‌های واکینگ کلوزت

اما مسئله بعدی در طراحی دکوراسیون داخلی کلوزت روم، طراحی کمد و قفسه‌ها است. در ابتدا لازم می‌دانیم این نکته را متذکر کنیم که طراحی کمد و قفسه‌ها باید با حداکثر ظرفیت انجام گیرد تا شما بتوانید بیشترین وسایل را در داخل آن‌ها قرار دهید. از طرف دیگر برای تهیه متریال اولیه، به جنس آن‌ها توجه کنید.

شما می‌توانید کمد و قفسه‌های کلوزت روم را از جنس چوب، شیشه، آهن و یا هر ماده دیگری در نظر بگیرید اما بهتر است در این زمینه از متخصصین طراح نظرسنجی کنید.

تیم طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان براساس سبک‌های مدرن و یا تلفیقی از سبک مدرن و ایرانی، بهترین ‌ایده‌ها را برای طراحی دکوراسیون داخلی و دکوراسیون منزل در نظر گرفته و جهت طراحی کلوزت روم، ایده‌هایی را در قالب کاتالوگ در اختیار شما قرار می‌دهند. شما می‌توانید براساس تصاویری که در اختیار می‌گیرید بهترین قفسه‌بندی و کمد‌ها را در داخل کلوزت روم لحاظ نمایید.

نکات طراحی کمد و قفسه‌ها

نکته‌ای که در انتخاب جنس کمد و قفسه‌ها باید به آن توجه کرد، مسأله حمله آفات و حشرات است. شاید بار‌ها این اتفاق برای شما افتاده باشد که کمد‌های چوبی دچار ساس شده‌اند. بنابراین اگر تمایل دارید قفسه‌ها و کمد‌ها از جنس چوب باشند حتماً از کارشناس بخواهید چوب‌هایی انتخاب شود که نسبت به موریانه و سایر بافت‌ها مقاوم هستند چرا که قرار است شما لباس‌های خود را در این قسمت نگهداری کنید و یک آفت کوچک می‌تواند بافت لباس شما را به طور کامل از بین ببرد.

ویژگی‌‌های کلوزت روم

– ترکیب رنگ در کلوزت روم

از دیگر نکات مهم برای طراحی واکینگ روم، توجه به رنگ‌هایی است که در داخل این فضا به کار برده می‌شود. قطعاً استفاده از رنگ‌های تیره باعث می‌شود ابعاد محیط کوچکتر به نظر رسیده و نیاز به نورپردازی بیشتری باشد. برای اینکه بتوانید بهترین ست لباس را برای خود انتخاب کنید و آرایش ملایم و زیبایی بر روی چهره خود داشته باشید، روشنایی فضا باید بیشتر باشد.

بنابراین به شما توصیه می‌کنیم از استفاده از رنگ‌های بسیار تیره در داخل کلوزت روم خودداری کنید. بهتر است ترکیبی از رنگ‌های روشن را برای این فضا به کار ببرید.

– جنس کفپوش در واکینگ روم

یکی از نکات بسیار مهم برای طراحی دکوراسیون کلوزت روم، جنس کفپوشی است که انتخاب می‌کنید. کفپوش باید قابلیت تمیز کردن و شستشو را داشته باشد و همچنین دچار خش و ترک نگردد. کف‌پوش‌های سرامیکی و یا پارکت‌هایی که مقاوم به رطوبت هستند، بهترین گزینه انتخابی برای کلوزت روم خواهند بود به خصوص اینکه قابلیت تمیز کردن آن‌ها راحت است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 2 =