اصول نوسازی و بازسازی ساختمان

تمامی عملیاتی که برای نوسازی و یا بازسازی یک ساختمان انجام می شود، باید طبق قوانین پیش برود. شما می بایست قبل از انجام این کار، اصول و قوانین را بدانید تا در میانه راه دچار مشکلاتی نظیر پرداخت جریمه و یا حتی تخریب ساختمان نشوید. بازسازی یا مرمت یک بنا به مجموعه فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که با انجام دادن آن بر روی یک بنا عمر آن سازه را افزایش داده و با انجام تعمیرات در آن به حفظ و ماندگاری آن بنا کمک می‌کند.

بازسازی خانه و ساختمان قوانین و روش‌های خود را دارد. خانه‌های فرسوده و قدیمی کلنگی بیشتر از دیگر خانه‌ها به بازسازی نیاز دارند. همانطور که همه ما می‌دانیم اقدام برای بازسازی خانه و نوسازی آن تصمیم بزرگی است که با توجه به عوامل مختلفی مانند میزان بودجه در دسترس شما و نیازهایتان باید گرفته شود. شما باید در درجه اول این موضوع را مشخص کنید که چه فضاهایی از منزل شما نیاز به بازسازی دارد و آیا این بازسازی به زیر ساخت‌ها مانند تاسیسات هم مربوط می‌شود یا خیر؟

اصول نوسازی و بازسازی ساختمان

اصول نوسازی و بازسازی ساختمان

برای انجام اصول نوسازی و بازسازی ساختمان خود ، در اولین اقدام باید نقشه کشی کامل و دقیق ساختمان را تهیه نمایید. در این نقشه باید همه جزئیات ساختمانی را به دقت بررسی کنید. در این نقشه کشی، موظف خواهید بود که تمامی شرایط ساختمان و همچنین جزئیات مرتبط با هر قسمت از ساختمان همانند نما ، سقف ، پله ها ‌، زیر زمین ، اتاق ‌های خواب ، پذیرایی، حال و آشپزخانه را توضیح دهید. پس از آن در آخر نقشه کشی تان ، همه قسمت هایی که دچار عیب می باشند و قابل بازسازی نخواهند بود را تعیین و مشخص نمایید. امکان دارد که در نوسازی ساختمان تان تغییراتی را در مصالح آن انجام دهید. مصالح و همچنین بنای تازه ای که استفاده می ‌کنید ، به تشخیص مهندسان طراح و دلایل فنی خواهد توانست در زمان ‌های متفاوت دچار تغییر شود.

دلایل نوسازی ساختمان

1- از بین رفتن برخی از قسمت ها و یا تمامی بافت بنا

2- داشتن تمایل به تغییرات و یا بازسازی بنا به علت ایجاد نمودن تنوع در محیط زندگی

3- افزایش مقاومت ساختمان در مقابل حوادث طبیعی و همچنین غیر طبیعی

4- به دلیل تغییر کاربری محیط و یا اقدام به تغییرات دکوراسین داخلی ساختمان

5- بیشتر شدن جمعیت خانواده و نیاز به استفاده بهتر از فضاهای ساختمان

6- مدرن نمودن فضای ساختمان و پیشرفت با تغییرات تکنولوژی

ایجاد تغییرات در محیط زندگی و همچنین دکوراسیون ، تاثیر فراوانی در رفتار اشخاص خواهد داشت. نوسازی و بازسازی ساختمان در فضا و همچنین محیط کار ، موجب افزایش روحیه و داشتن سلامت روانی کارمندان و مشتریان می شود. پس از گذشت مدت زمانی، افراد نیاز به این خواهند داشت که در محیط خود تنوعی تازه ایجاد نمایند و با استفاده از این شیوه، انگیزه بیشتری نسبت به کارهای روزمره در خود ایجاد نمایند.

بازسازی و نوسازی بنا با استفاده از روش های مدرن، احساس رضایتمندی را ایجاد می نماید. تمامی افراد دوست دارند که ساعاتی را در محیطی بگذرانند که در آن مکان آرامش دریافت خواهند نمود و این محیط را دوست می دارند. بنابراین هنگام آن رسیده است که فکری در خصوص ساختمان قدیمی خود نموده و با استفاده از نوسازی و همچنین بازسازی بنا ، تنوعی تازه در زندگی خود ایجاد نماییم.

انتخاب پیمانکار خوب  برای نوسازی منزل

انتخاب پیمانکار خوب  برای نوسازی منزل

یک پیمانکار خوب باید جدایی از آشنا بودن و توصیه اطرافیان انتخاب شود. قبل از هر چیزی کمی در خصوص قوانین و مقررات پیمانکاری ساختمان مطالعه داشته باشید. در این خصوص می‌توانید به مقالات «پیمانکار ساختمانی کیست ؟ شرح وظایف و چگونگی همکاری با آن‌ها» و «قرارداد پیمانکاری چیست؟ تعهدات، شرایط و انواع قراردادها» نگاهی بیندازید. با یک جستجوی ساده در اینترنت، به انواع شرکت‌های ساختمانی بزرگ و کوچک با تخصص و سطح کاری مختلف دسترسی پیدا خواهید کرد و گام بعدی مراجعه به سایت هر یک از این شرکت‌ها و بررسی رزومه‌ها و سطح کاری هر یک از آن‌ها است.

بعد از انتخاب یک پیمانکار بازسازی نوبت به بودجه بندی و برآورد هزینه از مراحل بازسازی می‌رسد. به این منظور به دو روش می‌توان عمل کرد. اول اینکه صرفاً مقدار مشخصی از بودجه را برای بازسازی در نظر گرفت و برآورد را در چهارچوب آن محدود کرد. از طرفی هم می‌توانید با همفکری پیمانکار، برآورد هزینه دقیقی از آنچه که می‌خواهید را صورت دهید. ناگفته نماند که برآورد هزینه بازسازی به دلیل جزئیات فراوان همیشه دقیق نخواهد بود و هزینه کل بازسازی ممکن است کمتر یا بیشتر از برآورد باشد. در برآورد هزینه باید ریزترین هزینه از جمله دستمزد‌ها و قیمت مصالح بر اساس کیفی مدنظر به دقت در نظر گرفته شود.

نوسازی قسمت‌های مختلف منزل شما

نوسازی قسمت‌های مختلف منزل شما

اعمال تغییرات در پوشش کف و دیوار

این تغییرات از بیشترین و در عین حال راحت‌ترین تغییراتی است که در طی بازسازی خانه کلنگی انجام می‌شود و برای انجام آن می‌توان از گزینه‌های متعددی مانند پنل‌های دکوراتیو سه بعدی، پوستر سه بعدی، دیوار پوش، سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و انواع کاغذ دیواری و حتی رنگ آمیزی مجدد خانه و بسیاری از گزینه‌های دیگر  استفاده کرد. در زمینه کف پوش نیز گزینه‌های سرامیک، پارکت، لمینت، انواع کف پوش‌های سه بعدی، کف پوش‌های پلاستیکی ، موکت و غیره قابل استفاده هستند.

نوسازی آشپزخانه

عمدتا نوسازی آشپزخانه به منظور اوپن کردن با بنایی و کاشی کاری همراه است که احتمالا بحث تغییر در دکوراسیون داخل آن مانند کابینت‌ها را نیز به همراه دارد. مواردی که در نوسازی آشپزخانه اغلب انجام می‌شود عبارتند از: تعویض کابینت‌ها ، تخریب دیوارها، تخریب آرک‌های قدیمی و رابیتس کاری‌، نوسازی و یا حتی در صورت لزوم جابه جایی لوله کشی، کف سازی، کاشی بین کابینتی، پرده و غیره که به دلیل موارد متعددی که در زمینه بازسازی آشپزخانه وجود دارد اغلب بازسازی پر هزینه‌ای خواهد بود.

بازسازی اتاق‌ها

در بازسازی اتاق‌ها نیز سه گزینه اصلی نیاز به تغییر پیدا می‌کنند که دیوارها و کف یا کمدها هستند. شما می‌توانید از انواع کفپوش و یا تغییر موکت استفاده کنید یا سقف را کناف کاری کرده و کمدها را با نوع جدیدتر آن تعویض کنید. تغییر لوسترها نیز جلوه خاصی را به فضای خانه شما می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =