انواع روش‌های طراحی دفتر کار

طراحی دفتر کار و فضای اداری، دارای پیچیدگی های خاص خود است. هر دفتری بر اساس موقعیت، نوع فعالیت، کاراکتر و ماهیت برند می تواند طرح متفاوتی داشته باشد. معمولا طراحی دکوراسیون دفتر کار با توجه به اصول و قوانینی انجام می‌شود که تنها با دانستن این اصول و قواعد می توانید یک چیدمان زیبا و شیک و در عین حال کاربردی را داشته باشید. 

محل کار به عنوان محیطی شناخته می ‌شود که تنها زیبایی آن، ملاک نیست و باید در عین حال که با توجه به نوع کاربرد فضا، تمام وسایل مورد نیاز در دسترس کارمندان و کارکنان یک محیط باشد، دارای نظم و ترتیب و آرامش بخش نیز باشد تا راندمان کار در محیط کار بالاتر برود.

نحوه طراحی دفتر کار عامل مهمی است که بر نحوه انجام وظایف کارمندان تاثیر می گذارد از این رو قبل از تصمیم گیری در مورد چیدمان دفتر کار خود، مطمئن شوید که اهداف شرکت، وظایف کارمندان و  نیاز آنها به تعامل با یکدیگر و مشتری ها و همچنین به قابلیت دسترسی به عملکردهای پشتیبانی فکر کنید. هریک از افراد تقریباً بیش از یک سوم روز خود را در محیط کارشان سپری می کنند. اگر آن ها در محیط کارشان راحت نباشند قطعا عملکردشان کم شده و به خوبی کار نخواهند کرد. از این رو باید در محیطی راحت و استانداردی قرار داشته باشند.

انواع روش‌های طراحی دفتر کار

انواع روش‌های طراحی دفتر کار

1. چیدمان سنتی

در طراحی دفتر کار به روش سنتی از اتاق های مجزا شده با دیوارهای صلب استفاده می شود. این سبک از چیدمان دفاتر شامل ترکیبی از دفاتر محصور و فضای جلسات با یک سالن بازتر و قسمتی برای پذیرش کارفرمایان است که اگرچه این مدل سنتی برای بسیاری از مشاغل  هنوز مناسب است اما برای برخی مشاغل غیرکارامد و محدود کننده محسوب می شود.

2. چیدمان اتاقکی (کابینی)

چیدمان اتاقکی (کابینی)

طراحی دفتر کار اتاقکی نوعی طرح اداری باز است که در آن فضای کار با استفاده از دیوار های پارتیشنی در 3 طرف ایجاد می شود تا یک فضای کابینی یا اتاقکی  ایجاد شود. این سبک از طراحی دکوراسیون اداری، فضای کمتر و مقرون به صرفه تری دارد. به طور معمول در ترکیب با اتاق های جلسات داخلی و دفاتر خصوصی کارمندان ارشد استفاده می شود.

این اتاقک ها به مرور مدرن تر شده اند نسخه مدرن کابین های اداری، به طوری است که ارتفاع دیواره های پارتیشن کوتاهتر است تا نور بیشتر و تعامل بیشتری بین کارمندان ایجاد شود و در صورت نیاز به حفظ حریم خصوصی بیشتر، ممکن است شامل اتاق های جلسات و دفاتر مجزای داخلی نیز باشد. بهترین حالت این سبک برای دفاتر کاری مناسب است که نیاز به حریم خصوصی و تمرکز بیشتر دارد.

مزایای طراحی اداری اتاقکی:

حفظ حریم خصوصی بیشتر و احساس مالکیت برای کارمندان در محل کار.

برابری را ارتقا می بخشد زیرا هر کارمند به همان اندازه فضا می گیرد.

باعث تمرکز و از بین بردن حواس پرتی می شود. (ایده آل برای کارهای جزئی گرا.)

فرصت ایجاد چندین فضای کاری در یک منطقه بزرگ.

معایب:

در مقایسه با سایر طرح های طراحی به فضای اداری بیشتری نیاز دارد.

عدم تعامل و ارتباط مستقیم با سایر کارمندان

3. طراحی دفتر کار مبتنی بر تیم

طراحی دفتر کار مبتنی بر تیم

طراحی دفتر کار مبتنی بر تیم نوع جدیدتری از چیدمان است که در آن کارمندان براساس تیم دسته بندی می شوند. اندازه و فضای اختصاص داده شده به هر تیم بسته به نوع کاری که باید انجام شود متفاوت است. یک فضای کاری تیمی اغلب شامل ایستگاه های کاری جداگانه و یک فضای همکاری است. این امر نیاز به اتاق های جلسات را کاهش می دهد.

4. طرح باز اداری

طرح باز اداری

در طراحی دفتر کار با پلان باز پارتیشن ها  به کلی از بین می روند  در عوض، مناطق کار با استفاده از مبلمان ایجاد و تعریف می شوند. میزها ممکن است در کنار هم قرار بگیرند یا ممکن است با میزهای کار بزرگتر جایگزین شوند. از میزها و صندلی های سالن برای ایجاد جلسات غیر رسمی و همکاری استفاده می شود. جذابیت این نوع دفاتر این است که بسیار انعطاف پذیر است و می تواند به راحتی گسترش یابد و بارها تغییر چیدمان دهد.

مزایای طرح اداری با پلان باز:

ارتباطات را در محل کار تقویت می کند.

کارمندان را قادر می سازد تا سریعتر تصمیم بگیرند.

کارایی کار را افزایش می دهد.

مقرون به صرفه و اجرای آن آسان است.

معایب:

حریم خصوصی کارمندان کاهش می یابد

کمبود پارتیشن ممکن است باعث حواس پرتی برخی از کارمندان شود.

5. طرح اداری هیبریدی

طرح اداری هیبریدی

طراحی دفتر کار هیبریدی یکی از جدیدترین دیزاین های محبوب دکوراسیون اداری  است. این عناصر تمام سبک های اداری فوق را بر اساس نیاز شرکت شما ترکیب می کند. به این فکر کنید که چیدمان دفتر کار خود را به گونه ای تنظیم کنید که گویی منویی دارید و از طریق آن می توانید حوزه های مختلف را بر اساس نیاز شرکت خود انتخاب و ایجاد کنید. سیستم های نوین اداری جدید این کار را بیش از هر زمان دیگر امکان پذیر و آسان کرده اند. بهترین حالت این طراحی برای دفاتر با محیط کار پویا و خلاقانه است.

مزایای طرح اداری هیبریدی:

آسان برای سفارشی سازی

کارمندان کنترل بهتری در مورد محل کار و نحوه کار دارند.

رضایت شغلی کارمندان را افزایش می دهد.

باعث بهبود خلق و خو و در نتیجه بهره وری کارمندان در فضای کار می شود.

معایب:

فضاهای ترکیبی می توانند بیشتر در معرض سر و صدا و رفت و آمد افراد قرار بگیرند که گاهی اوقات باعث حواس پرتی می شود.

6. طراحی دفتر کار اشتراکی

طراحی دفتر کار اشتراکی

دفاتر اشتراکی یکی از بزرگترین ابتکارات طراحی اداری در قرن اخیر است. این نوع طراحی به شما امکان می دهند به تمام امکانات  و جنبه های یک دفتر مدرن دسترسی داشته باشید بدون اینکه خودتان مجبور شوید آن را ایجاد کنید. در عوض ، برای عضویت در آن ماهیانه هزینه پرداخت می کنید. فقط وارد سیستم  می شوید و یک ایستگاه کاری یا نقطه ای دلخواه را با توجه به کار و شغل خود انتخاب می کنید. بهترین حالت این نوع طراحی دفتر کار برای شرکت های نوپا ، فریلنسرها ، سازمان های کوچک اجاره ای

مزایای فضاهای اداری اشتراکی:

امکانات بیشتر

فرهنگ کار و سبکی انعطاف پذیر.

مقرون به صرفه برای شرکت هایی که فضای کاری خود را ندارند.

عالی برای جلسات لحظه  آخری مشتری یا کارهای فوری.

شبکه های حرفه‌ای

معایب:

هیچ حریم خصوصی برای کارمندان وجود ندارد زیرا فضای کار با شرکت های دیگر به اشتراک گذاشته شده است.

کمتر ایمن و مستعد مشکلات اینترنتی یا حملات سایبری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =