طراحی نمای مدرن

طراحی نمای مدرن در عین سادگی بسیار دشوار است که به صبر و مهارت خاص نیاز دارد. علاوه بر زیبایی ظاهری و هماهنگی، نماسازی ساختمان موارد دیگری را نیز شامل می شود. نمای ساختمان به عنوان رابط ،نقش ارتباط دهنده فضای داخلی ساختمان با محیط بیرون را دارد.

برای مثال با نماسازی می توان تابش نور به داخل را کنترل کرد و یا با ایجاد چشم اندازی زیبا، دید بصری مناسبی خلق کرد. هر چند هر اقلیم طراحی خاص خود را دارد ولی نمای مدرن را در تمام مناطق می توان استفاده کرد. معماران در پی جایگزینی برای طراحی داخلی از طریق ساخت شاهکارهایی با ساخت و ساز مصالح معماری مدرن بودند که هم چشم نواز و هم عملکردی باشد.

در حالی که آدولف لوس می گفت: (تزئینات جنایت است). (کمتر،بیشتر است) جمله ی معروف میس ون دروهه از شیوه های محبوب عام محسوب می گردید. مدرسه ی باوهاوس از آثار معماری مدرن توسط والتر گروپیوس در سال ۱۹۱۹ ساخته شده است. باوهاوس معتقد به جمله (فرم تابع عملکرد است) بود که یکی از سختی های معماری مدرن در سال ۱۹۳۰ به شمار می رفت. نمای مدرن سبکی پر طرفدار در دنیاست که امروز  بحث اصلی ماست.

تعریف نمای مدرن

تعریف نمای مدرن

نمای مدرن ، سبکی است که معمولا از جدیدترین متریال در نمای ساختمان با استفاده از قواعد و قوانین خاصی استفاده می کند. در طراحی نمای مدرن از زوایا و خطوط عمودی و افقی خاص استفاده می شود. نمای مدرن یکی از محبوب ترین نماهای ساختمانی برای ساختمان های مسکونی به شمار می رود. در طراحی نمای مدرن یک ساختمان باید اصول مختلفی را برای رسیدن به نتیجه مطلوب رعایت کرد. استفاده از مصالح و متریال استاندارد مانند آجر، سنگ و … نورپردازی مناسب، قابلیت اجرای طرح و … بخشی از قوانین مربوط به طراحی نمای ساختمان می باشد. طراحی نمای استاندارد یک ساختمان علاوه بر زیبا سازی ساختمان به بالا رفتن عمر مفید آن نیز کمک می کند. از این رو امروزه به بحث طراحی ساختمان از جمله طراحی نمای آن اهمیت زیادی داده شده و از طراحی نمای مدرن بهره گرفته می شود.

ویژگی‌های نمای مدرن

ویژگی‌های نمای مدرن

۱. نمای مدرن خواهان سادگی و معقول گراییست.

۲. عدم استفاده از جزییات پیچیده در طراحی نمای ساختمان

۳. در طراحی مدرن بیشتر از خطوط افقی و عمودی استفاده می شود.

۴. ایجاد عمق و فضاسازی در نما.

۵. استفاده از مصالح و تکنولوژی نوین صنعت ساختمان.

اصول طراحی نمای مدرن

اصول طراحی نمای مدرن

۱. تزئینات کم

در طراحی نمای مدرن بهتر است از تزئینات اضافه پرهیز کنیم . این در حالی است که در نماهای سنتی شاهد تزیینات پرکار و پیچیدگی‌های بسیار هستیم.در طراحی این نوع نما گرایش بیشتر به سمت خطوط و الگوهای مینیمال است و دیوارها و سقف‌ها معمولا صاف و یکدست با حداقل تزیینات هستند.در صورت استفاده از الگوهای تکرار شونده نیز بهتر است از الگوهای پر نقش و نگار و نقوش سنتی پرهیز کرد و در عوض تا حد امکان از الگوهای انتزاعی استفاده کرد.

۲. رنگ‌های مناسب

رنگ هایی که در طراحی نمای مدرن و به طور کلی در ساختمان‌های مدرن استفاده می‌شوند معمولا از پالت‌ها و ترکیب‌های رنگی خنثی هستند. رنگ‌هایی مانند کرم، قهوه‌ای، خاکستری یا بژ انتخاب‌های مناسبی هستند.سعی کنید از رنگ‌های سبک استفاده کنید و برای جلوگیری از یکنواختی اندکی رنگ غنی مانند بنفش یا آلبالویی نیز به آن‌ها بیفزایید. برای گرفتن ایده‌های بیشتر از تصاویر زیر کمک بگیرید.

۳. طراحی پنجره‌ها و درها

در طراحی نمای مدرن، از مهم‌ترین بخش‌های بنا که البته به چگونگی پلان بستگی دارد، محل قرارگیری بازشوها است.در طراحی این نوع نما شفافیت بسیار مهم است و به همین دلیل پنجره‌ها نقش بسیار مهمی در نما دارند. در بین اصول و قواعد طراحی نما می توان به بهره گیری از طرح های ساده و در عین حال جذاب اشاره کرد. استفاده گسترده از طراحی های متنوع سبب شلوغی بیش از اندازه نمای ساختمان شده و علیرغم کار زیاد زیبایی ساختمان به چشم نمی آید. در طراحی نمای یک ساختمان به شکل مدرن از طرح های یکدست و هماهنگ استفاده می شود که در عین سادگی دچار پیچیدگی های مهندسی می باشد. نمای مدرن ساختمان به گونه ای طراحی می شود که ذهنیت بیننده جذب نحوه پیاده سازی طرح شده و به دنبال کشف پیچیدگی آن است.

انتخاب متریال متناسب

۴. انتخاب متریال متناسب

در طراحی نمای مدرن در واقع مهم نیست که از چه متریالی استفاده می‌کنید، می‌توانید از بتن، چوب، آجر یا هر متریال دیگری استفاده کنید، اما در زمان انتخاب باید به یاد داشته باشید که خطوط صاف و همچنین بافت‌ها و طرح‌های ساده بهترین انتخاب‌ها در طراحی‌ این نوع نما به حساب می‌آیند.استفاده از چند متریال در کنار یکدیگر در نماهای مدرن استفاده می‌شود اما در ترکیب‌ها باید به تناسب متریال‌ها بسیار دقت کنید، حتی می‌توانید یک بخش از نمای مدرن را با استفاده از متریال برجسته‌تر کنید.

۵. سقف‌های ساده

در طراحی نمای مدرن سقف‌ها می‌توانند صاف یا شیب‌دار باشند اما سقف‌های منحنی یا گنبددار و همچنین سقف‌های ترکیبی و پیچیده در طراحی‌های مدرن کمتر دیده می‌شوند.

استفاده بیشتر از یک نوع متریال ساختمانی در طراحی نمای مدرن ساختمان به معنی استفاده بیش از حد متنوع متریال معماری نیست متاسفانه در برخی پروژه ها شاهد دفرمه شدن طراحی مدرن و ایجاد شکستگی های متعدد هستیم که خارج از قواعد طراحی این نوع نما ساختمان و مغایر با ضوابط تدوین شده شهرداری در خصوص تنوع متریال و شلوغی بیش از اندازه این نوع نما ساختمان است.

لذا یکی از مشکلات عدم تایید نمای مدرن ساختمان توسط شهرداری ها عدم توجه به ضوابط و قواعد طراحی این نوع نما ساختمان می باشد.نماهای مدرن هرچه به سمت یکدستی و یکپارچگی در هارمونی نما بروند چشم نواز تر هستند پیچیدگی های این نوع نما بیشتر در مهندسی طراحی است تا آنچه که طراح نما قصد دارد به صورت واضح به نمایش درآید.

نما، هویت یک ساختمان را شکل می دهد. این قضیه تا حدی اهمیت دارد که حتی هویت یک شهر را نیز درگیر می کند. اگر بخواهیم از جنبه گذر زمان و تحول سبک های معماری به این موضوع نگاه کنیم، مفهوم هویت در نما طی دوره های مختلف تعریف های متفاوت اما مرتبط به خود می گیرد. به زبان ساده، نماهای امروزی هویت یک ساختمان را طور دیگری تعریف می کنند. مدرنیزه شدن معماری از جمله عواملی است که سبک جدید طراحی نما را تعریف می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − ده =