طراحی روف گاردن کلاسیک

بام سبز یا روف گاردن در حقیقت امروزه به صورت گسترده طراحی و ساخته می‌شود. در صورت تصویربرداری از پست بام خانه‌ها از بالا کولر و تاسیسات شلوغ را خواهیم دید. اما امروزه پیشرفت در معماری و طراحی خانه‌های مسکونی موارد جدید در اکثر بناها یافت می‌شوند. این موارد در بهبود کیفیت زندگی و دید بصری تاثیر قابل‌توجهی داشته‌اند. ساخت روف گاردن یا بام سبز سرسبزی را به محیط زندگی ما وارد کرده است. همچنین با طراحی روف گاردن می‌توان تا حد زیادی آلودگی هوا را کنترل کرد. در ادامه با اصول طراحی روف گاردن کلاسیک بیشتر آشنا خواهیم شد.

طراحی روف گاردن کلاسیک مانند دیگر بخش‌های بنا به توجهات خاص نیاز دارد. در صورتی که سبک رومی و کلاسیک برای یک بنا مورد استفاده قرار گرفته باشد، طراحی روف گاردن کلاسیک گزینه مناسبی برای آن خواهد بود.
ویژگی‌های طراحی روف گاردن کلاسیک

ویژگی‌های طراحی روف گاردن کلاسیک

در این بخش ویژگی‌های طراحی روف گاردن کلاسیک را به صورت مختصر مورد بررسی قرار خواهیم داد:

روف گاردن کلاسیک به طور کلی باید از المان‌های سبک کلاسیک پیروی نماید. در طراحی روف گاردن کلاسیک هندسه تا حد زیادی رعایت خواهد شد و عناصر جایگاه خاص خود را خواهند داشت. در این سبک طراحی روف گاردن تقارن حفظ خواهد شد و تزئینات حرف اول را خواهند زد. از این رو قرارگیری عناصر مختلف مانند گیاهان، آلاچیق و آبنما از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد. در ادامه به بررسی این عناصر به صورت دقیق خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های طراحی روف گاردن کلاسیک
حفظ تقارن در سبک طراحی روف گاردن

اهمیت استفاده از گیاهان، باغچه و فضای سبز در طراحی روف‌گاردن کلاسیک

گیاهان در طراحی روف گاردن کلاسیک به عنوان عنصر اصلی محسوب می‌شوند. گیاه مناسب برای طراحی روف گاردن کلاسیک چمن مصنوعی می‌باشد. همچنین می‌توان از گیاهان و درختچه‌های قابل هرس در اطراف و گوشه‌های روف گاردن کلاسیک استفاده کرد. با انتخاب این گیاهان در صورت نیاز می‌توان آن‌ها را به اشکال مختلف مرتب کرد و از ایجاد شلوغی، بیرون‌زدگی از نظم و قانون در این روف گاردن ها پیشگیری کرد.

آلاچیق و پرگولا در طراحی روف‌گاردن کلاسیک

در روف گاردن کلاسیک یکی از مهمترین فضاها برای نشیمن آلاچیق و پرگولا می‌باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که آلاچیق‌ها، پرگولاها و سایه بان های انتخابی برای روف گاردن کلاسیک باید کلاسیک باشند. معمولا رنگ آلاچیق‌های کلاسیک سفید است و چوب کمترین کاربرد را در طراحی روف گاردن کلاسیک دارد. آلاچیق‌های این سبک روف گاردن نیز به طور معمول چند ضلعی و هندسی هستند. در فضای نشیمن روف گاردن کلاسیک از سکوهای ساده، میز و صندلی‌های کلاسیک سفید رنگ استفاده می‌شود. فضای نشیمن در روف گاردن کلاسیک به طور معمول در مرکز و کانون فضا قرار می‌گیرد.

آبنما در طراحی روف‌گاردن کلاسیک

در طراحی روف گاردن کلاسیک ممکن است از آبنما نیز استفاده شود. آبنماهای کلاسیک و مجسمه برای روف گاردن کلاسیک گزینه مناسبی هستند. به طور معمول در این سبک روف گاردن ها آبنما نقش مرکزیت ندارد و در گوشه‌ای از فضا قرار می‌گیرد.

باربیکیو و فضای پخت و پز در روف گاردن کلاسیک

در جدیدترین طراحی روف گاردن از لوازم پخت و پز مخصوص بیرون از خانه استفاده می‌شود. ایجاد جایگاه مناسب برای این تجهیزات به نحوی که مناسب با سبک مورد نظر باشد از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. بهترین انتخاب در طراحی روف گاردن کلاسیک ایجاد سایه بان هایی با طرح‌های اسلیمی و ستون‌های کوچک و کلاسیک می‌باشد. پخت و پز و مهمانی‌ها در روف گاردن از لذت خاصی برخوردار است.

باربیکیو و فضای پخت و پز در روف گاردن کلاسیک
جدیدترین طراحی روف گاردن

آتشدان در روف گاردن کلاسیک

در طراحی روف گاردن کلاسیک آتشدان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آتشدان‌ها و شومینه‌های مخصوص فضای باز به عنوان یکی از المان‌های اصلی در روف گاردن ها برای فصول سرد سال محسوب می‌شوند. البته این نکته را باید به خاطر داشت که محل قرار گرفتن این المان‌ها در روف گاردن کلاسیک از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. در روف گاردن های کلاسیک نظم و قانون حرف اول را می‌زند از این رو با قرار دادن این المان به صورت قرینه با آبنما قادر به حفظ وزن فضا خواهیم بود.

نورپردازی در این سبک روف گاردن

در طراحی روف گاردن کلاسیک نورپردازی باید به نحوی باشد که تاسیسات و سیم‌کشی‌ها کاملا توکار باشند. همچنین نورپردازی‌ها باید از آب و فرسودگی در مقابل نور خورشید و عوامل طبیعی در امان باشند. به منظور نورپردازی روف گاردن توصیه می‌شود از نور زرد استفاده نمایید و از ترکیب آن با نور سفید خودداری نمایید. نورپردازی‌های نقطه‌ای و متمرکز به منظور مشخص کردن محدوده‌های خاص در روف گاردن کلاسیک از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

نورپردازی در این سبک روف گاردن
نورپردازی‌های نقطه‌ای و متمرکز روف گاردن

نحوه ساخت روف گاردن کلاسیک

اگر به دنبال ایجاد باغ شگفت‌انگیز و کلاسیک در روف گاردن هستید، درک نحوه ساخت آن ضروری است. ساخت روف گاردن کلاسیک به طور معمول توسط سیستم‌های سقف معکوس انجام می‌گیرد. عایق‌بندی زیر عایق حرارتی در این سیستم‌ها قرار خواهند گرفت. این امر به عایق‌بندی سقف در مقابل صدمات مکانیکی و در برابر نور مستقیم عوامل خارجی همچون دما، شعله، اشعه ماورا بنفش، نیروهای مکش باد و دیگر موارد کمک می‌کند. قبل از شروع ساخت روف گاردن کلاسیک ساختار و عناصر کلاسیک باید طراحی و ساخته شوند. مراحل ساخت روف گاردن کلاسیک شامل موارد زیر می‌شوند:

نحوه ساخت روف گاردن کلاسیک
باغ شگفت‌انگیز و کلاسیک در روف گاردن

لایه ضد آب

سقف روف گاردن کلاسیک باید ضد آب، مقاوم و بادوام در مقابل یخ‌زدگی باشد. در صورت پرورش گیاهان روی سقف روف گاردن در نخستین گام باید سقف را ضد آب بسازید. این نکته را به خاطر داشته باشید که وجود لایه ضد آب از سقف در مقابل نشتی محافظت خواهد کرد. ویژگی ضد آب بودن، تمام سطح سقف به ویژه نواحی که گیاهان در آن کاشته می‌شوند را تحت پوشش قرار خواهد داد.

دیگر مراحل ساخت روف گاردن کلاسیک شامل موارد زیر می‌شود:

1- لایه عایق

2- لایه زهکشی

3- لایه ژئوتکستایل

4- لایه پوشش گیاهی

در لایه پوشش گیاهی محیط باید برای رشد گیاهان فراهم شود. به خاطر داشته باشید که محیط رشد گیاهان باید دارای گردش هوای مطلوب و نفوذپذیری آب برخوردار باشد. با توجه به گیاهان در حال رشد آماده‌سازی خاک باید انجام گیرد. به طور کلی می‌توان گفت گیاهان به خاک حاصل خیز و اسیدی نیاز دارند. با مخلوط کردن خاک باغ، هوموس، کود مزرعه، کمپوست و مواد آلی محیط مناسب را برای رشد گیاهان می‌توان ایجاد کرد. ضخامت محیط در حال رشد به نوع گیاهان در حال رشد در آن وابسته می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + نه =