سبک رمانتیک در طراحی دکوراسیون داخلی

هر چیزی که کنارش کلمه رمانتیک باشد ما را به یاد احساس خوبی که از تجربه لطافت عشق و شاعرانگی داشته‌ایم می‌اندازد. رمانتیک برای خیلی از ما شاید تنها محصور در لابه لای صفحات رمان‌های عاشقانه باشد؛ اما آیا تابه حال به این فکر کرده‌اید که اگر بخواهیم فضای خانه‌مان را نیز شبیه به توصیفات و فضاسازی آن داستان‌های شاعرانه بکنیم و به سبک رمانتیک در دکوراسیون انجام دهیم؛ چه باید انجام دهیم؟

سبک رمانتیک در دکوراسیون داخلی

مهراز طراحان در این مقاله سبک طراحی رمانتیک رابه طور کامل توضیح و داده و تا پایان این مطلب پاسخ تمامی سوال‌های خود را دریافت می‌کنید.

سبک رمانتیک در دکوراسیون داخلی شما را به رؤیای داشتن محیطی عاشقانه و لطیف نزدیک‌تر خواهد کرد. برای آشنایی با این سبک و ویژگی‌هایی که دارد این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

سبک رمانتیک در دکوراسیون داخلی
سبک رمانتیک در دکوراسیون داخلی شما را به رؤیای داشتن محیطی عاشقانه و لطیف نزدیک‌تر خواهد کرد.

سبک رمانتیک در طراحی دکوراسیون چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

شاید به جرئت بتوان گفت که در میان انواع بسیاری از سبک‌های دکوراسیون داخلی ، هیچ سبکی به اندازه سبک رمانتیک در دکوراسیون لطافت و احساس درون خودش ندارد. سبک رمانتیک همان طور که از نامش پیدا است؛ یکی از پراحساس‌ترین و عاشقانه‌ترین سبک‌های معماری داخلی برای کسانی است که به دنبال ایجاد فضایی آرامش بخش ، لطیف و گرم و صمیمی در محیط خود هستند.

سبک معماری رمانتیک چیست ؟

اگرچه سبک‌ رومانتیسم غالبا به عنوان جنبشی در تعارض با کلاسیسم مطرح است، در اصطلاح معماری رمانتیک و کلاسیسم هر دو در قرن نوزدهم ایده آل‌هایی فراتر از دنیای عادی روزمره بودند. هر دو دربرگیرنده مفاهیمی نظیر برتری، فضیلت و بزرگی‌اند که الهام بخش سایر دوره‌هاست. کلاسیسم همانند گوتیک، سبک «طبیعی» است که تکامل یافته به عنوان پاسخی مستقیم به مصالح و تکنیک در ساختمان است. در واقع، هر دو سبک به طور‌ عاشقانه و شاعرانه در معماری ، هنر و نقاشی مورد استفاده قرار گرفتند.

ریشه‌ی سبک رومانتیسم به قرن هجدهم بازمی گردد. اولین تجلی و ظهور آن به صورت لندسکیپ انگلیسی است. بازنگری عمدی از اثرات طبیعت موجب ظهور لندسکیپ های نیکولاپوسن (۱۶۶۵-۱۵۸۴) و کلود لورین (۸۲-۱۶۰۰) شد. در معماری رمانتیک ، معرفی ویرانه‌های معبد یا کلیسا در باغ به آن معنای ادبی بخشید.

‎سبک معماری رمانتیک ایران

سبک معماری رمانتیک ایران در دوره پهلوی اول ظهور یافت و از جمله گرایش‌های این دوره رومانتیسم ملی اروپایی است و رومانتیسم ملی ایرانی که در تداوم استفاده از فرم‌های ملی اروپایی و غالبا در بناهای دولتی و یا عمومی، نوعی معماری ایجاد شد که سمبلی از تاریخ ایران باستان بود. از آن جمله‌اند کاخ وزارت امور خارجه اثر گورکیان که در آن حجم مکعب مانند قسمت ورودی با الهام از کعبه زرتشت است.

سبک معماری رمانتیک غرب

با ظهور انقلاب صنعتی، گسترش و رشد خانواده‌های متوسط در انگلستان و‌ فرانسه به همراه گروه‌های تحصیلکرده و با فرهنگ، منجر به ایجاد نوستالژی برای گذشته در مقابل اولویت قرار دادن ارزش‌های مصالح ساختمانی جدید در معماری رمانتیک شد. در نهایت رویکرد رومانتیک، اعتراضی غیر مستقیم بر ناکافی بودن واقعیت معاصر، وضعیت اجتماعی و شرایط سیاسی بود. تعریف شده توسط افراد تازه به ثروت رسیده، جنبش رومانتیک، دیدگاه افراد طبقه‌ی متوسط شد که تمام جامعه‌ی غرب را تحت نفوذ قرار داد.

رومانتیک غربی از اروپا به ایالات متحده رسید و بیشتر به خاطر ادبیات شناخته شده است که نویسندگان عبارتند از ژان ژاک روسو در فرانسه، ویلیام بلیک و ویلیام وردزورث در انگلستان، یوهان ولفگانگ فون گوته و جی، سی، فریدریش فون شیلر در آلمان و رالف والدو امرسون و ادگار آلن پو در ایالات متحد.

بررسی عناصر تاثیر گذار در سبک طراحی داخلی رمانتیک

رنگ بندی در طراحی داخلی

در این سبک طراحی داخلی بیشتر از رنگ‌های ملایم، گرم، خنثی یا رنگ‌های پاستلی استفاده می‌شود. چرا که این رنگها فضایی آرامش بخش به فضا می‌بخشند، برخی رنگ‌های به کار رفته در سبک معماری رمانتیک عبارتند از صورتی کدر، بنفش روشن، سفید و خامه ای.

رنگ بندی در طراحی داخلی به سبک رمانتیک
در این سبک طراحی داخلی بیشتر از رنگ‌های ملایم، گرم، خنثی یا رنگ‌های پاستلی استفاده می‌شود.

نورپردازی در طراحی داخلی

منابع نوری مورد استفاده در سبک معماری رمانتیک شامل لوستر یا آویزهای لامپ‌های سبک با نوری ملایم و کم است تا فضا را آرام و ملایم کند، از آنجا که درخشش از مولفه‌های این سبک به شمار میرود، می‌توان از لوازم جانبی نقره ای یا لوسترهای کریستالی استفاده کرد.

شمع‌ها در طراحی داخلی به

یکی از المان‌های جذاب بکارگرفته شده در سبک معماری رمانتیک شمع است، استفاده از یک شمعدان زیبا برای ایجاد محیطی رمانتیک ایده بسیار مناسبی ست. از آنجا که شمع نمادی از آتش است، حسی گرمابخش و احساسی را القا میکند.

بلوری‌جات درخشان در طراحی داخلی

با اضافه کردن بلور مثل بلورهای کوارتز گل رز در کنار شمع ها میتوان حس فضا را تقویت کرد.

گل نماد جدایی ناپذیر سبک رمانتیک در معماری

نمیتوان نقش گل های طبیعی با گلدان‌های کریستالی یا نقره‌ای را در هرچه رمانتیک کردن فضا نادیده گرفت.

مبلمان در طراحی داخلی

استفاده از مبل‌های رنگی، عتیقه یا مبلمان وینتیج نیز در این سبک دیده می‌شود. خطوط خمیده و اشکال منعطف در مبلمان و میز و صندلی‌ها از نکات قابل توجه در این سبک است، مبل‌ها اغلب برای ایجاد حس صمیمیت و اعتماد، به صورت گروهی چیده می‌شوند.

جلوه‌های پتینه و قدیمی در طراحی داخلی

در سبک رمانتیک در معماری مبلمان، میزهای کنسول و لوازم دکوری را با نشانه‌هایی از پتینه و زنگار که حاصل گذشت زمان است تزیین میکنند، چوب های رنگ و رو رفته یا ورقه ورقه شده و فلزات با ترکیب لوازم دکوری وینتیج حس نوستالژی دلپذیری را القا میکند.

جلوه‌های پتینه و قدیمی در طراحی داخلی به سبک رمانتیک
در سبک رمانتیک مبلمان، میز و … را با نشانه‌هایی از پتینه و زنگار که حاصل گذشت زمان است تزیین میکنند،

پارچه و بافت در طراحی داخلی

پارچه‌های مورد استفاده در سبک طراحی داخلی رمانتیک عبارتند از ابریشم، ساتن ،ژاکارد، مخمل، پشم و توری‌های عتیقه و قدیمی. همچنین پرده ها بیشتر از جنس ابریشم یا ترمه است.

رنگها در دکوراسیون داخلی سبک رمانتیک

در سبک رمانتیک شما می‌توانید از هر رنگی که حس عاشقانه، آرامش و حال و هوای آرامی را به فضا می‌بخشد، استفاده کنید. برای مثال می‌توانید رگه‌هایی از صورتی کمرنگ را در دیوارها استفاده نمایید. از جمله رنگ‌های پرکاربرد در این سبک می‌توان از:

  • رنگ رزی
  • صورتی
  • مرجانی
  • زردآلویی
  • بلوند
  • آلویی تیره
  • بنفش

نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − سه =