اصول و ضوابط کلیدی طراحی پارکنیگ

مهمترین مسئله مرتبط به استفاده از خودرو، در دسترس داشتن مکانی مناسب برای پارک خودرو می‌باشد. برای طراحی پارکینگ به صورت استاندارد باید اصول و قواعد زیادی را در نظر گرفت. این نکته را باید به خاطر داشت اصول طراحی پارکنیگ متفاوت است و برای انواع پارکینگ باید استاندارد خاصی در نظر گرفته شود.

اهمیت طراحی پارکنیگ

امروزه در طول روز و در سطح شهرهای مختلف افراد زیادی از خودرو برای عبور و مرور و تردد استفاده می‌کنند. استفاده از وسایل نقلیه شخصی و یا عمومی برای تردد در سطح شهر، از اساسی‌ترین نیازهای افراد یک جامعه در طول روز محسوب می‌شود. اکثر افراد ترجیح می‌دهند برای رفتن به اماکن مختلف از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. اما برخی از افراد برای رفتن به اماکن دور و نزدیک از خودرو شخصی خود استفاده می‌کنند.

مهمترین مسئله برای افراد در زمان استفاده از وسیله نقلیه شخصی، وجود مکان مناسب برای پارک خودرو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مکان مناسب باید به نحوی باشد که بتوان با خیال راحت خودرو را پارک کرد و از امنیت کامل خودرو اطمینان حاصل شود. در رابطه با مکان پارک خودروها مهمترین نکته در نظر گرفتن اصول طراحی پارکینگ به بهتری نحو می‌باشد. به نحوی که در پایان کار به طراحی پارکنیگ استاندارد برای خودروهای خود دست یابید.

اهمیت طراحی پارکینگ

دیگر نکات مهم

از دیگر نکات مهم می‌توان به اصول طراحی پارکنیگ متناسب با نوع پارکینگ اشاره کرد. دقت داشته باشید که این اصول ممکن است متفاوت باشند. ضوابط پارکینگ نیز باید برای ساخت پارکینگ خاص مورد استفاده قرار گیرند. پارکینگ مکانیزه، مسکونی، دایر شده در فضای باز و عمومی که در فضای عمومی دایر می‌شود از انواع مختلف پارکینگ‌ها هستند.

در حقیقت ضوابط مربوط به طراحی و ساخت پارکینگ‌ها نیز متفاوت هستند و باید به نحو دقیق مورد بحث و بررسی قرار گیرند. در ادامه قواعد کلی طراحی انواع پارکینگ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

طراحی پارکنیگ به صورت مکانیزه

از انواع پارکینگ‌های موجود در سطح شهر و استفاده از آن‌ها در بین مردم جهان می‌توان به طراحی پارکنیگ مکانیزه اشاره کرد. برای طراحی پارکینگ مکانیزه طبقاتی به صورت استاندارد و اصولی، اصول و قواعد خاص موجود در رابطه با آن‌ها را باید در نظر گرفت.

پارکینگ مکانیزه به مستقل و ترکیبی طبقه‌بندی می‌شود

از مهمترین قواعد موجود در رابطه با طراحی پارکینگ باید به مسیر دسترسی و عبور و مرور آسان خودروهای آنش نشانی در آن‌ها اشاره کرد. به طور کلی مکان طراحی شده باید توانایی حمل بار بیش از 30 تن را داشته باشد.

حداقل مقاومت برای دیوارهای جانبی و ستون‌ها نیز باید در این پارکینگ‌ها در نظر گرفته شوند

که حداقل باید یک ساعت باشد. در پارکینگ‌های مکانیزه راه‌های نفر رو باید دارای عرض حداقلی 92 سانت باشند. همچنین پارکینگ‌های مکانیزه باید به خاموش‌کننده دستی پودری مجهز باشند. این خاموش‌کننده‌ها باید در محل تحویل خودرو و درب‌های ورودی و خروجی قرار گیرند.

طراحی پارکینگ به صورت مکانیزه

در مجاورت درب ورودی به طبقات مختلف در این پارکینگ باید انشعابات کوپلنگی با قطر 1.5 اینچ ایجاد گردد

. این انشعابات باید به صورتی ایجاد گردند که بتوان تمامی طبقه را پوشش داد. در ساخت دیوارهای پارکینگ‌های مکانیزه مواد و مصالحی باید مورد استفاده قرار گیرند که در مقابل آتش‌سوزی و حریق از مقاومت نسبتاً مطلوبی برخوردار باشند. پارکینگ‌های مکانیزه دارای ارتفاع بیش از 9 متر می‌باشد. سازه‌های فولادی که در ساخت پارکینگ‌های مکانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرند باید به نحوی ساخته شوند که در مقابل بلایای مختلف از مقاومت نسبتاً مطلوبی برخوردار باشند.

طراحی پارکینگ هوشمند

از دیگر انواع پارکینگ‌ها می‌توان به پارکینگ هوشمند اشاره نمود. مردم با استفاده از پارکینگ هوشمند قادر به دستیابی به اطلاعات مربوط به محل‌های پارک موجود در نواحی مختلف شهر تنها با نصب اپلیکیشن در تلفن همراه می‌باشند. طراحی پارکینگ هوشمند در ساختمان اداری، پاساژ، مرکز خرید، فرودگاه، بیمارستان و هتل‌ها مناسب و مرسوم می‌باشد.

در این اماکن پر رفت و آمد به خاطر کم بودن محل برای پارک خودرو و استفاده از پارکینگ‌های هوشمند روش مناسب و کارآمد می‌باشد. با رایج شدن این پارکینگ‌ها افراد قادر خواهند بود با استفاده از سامانه‌های خاص به شکل آسان و سریع به اماکن پارک مناسب در سطح شهر دسترسی یابند.همچنین طراحی پارکینگ هوشمند در سطح شهر کاربران را قادر می‌سازد تا از امنیت خودروهای خود در محل‌های پارک اطمینان حاصل کنند و از وضعیت خودروی خود به صورت لحظه‌ای آگاه شوند.

عملکرد اصلی پارکینگ هوشمند به چه صورت است؟

در پاسخ به این سوال که عملکرد اصلی پارکینگ هوشمند به چه صورت است باید گفت که با نصب سنسور مشخص در محل پارک مختلف در سطح شهر در رابطه با وضعیت و مکان دقیق پارکینگ‌ها اطلاعات به اپلیکیشن های نصب شده در تلفن همراه کاربران ارسال می‌شود. به این صورت افراد قادر خواهند بود به سادگی از اماکن مناسب برای پارک خودروها آگاه شوند.

در پارکینگ هوشمند سنسور اولتراسوند و مگنتیک استفاده می‌شود. استفاده از این پارکینگ‌ها توسط شهروندان مزایای قابل‌توجهی از جمله حفظ محیط‌زیست از آلودگی، ذخیره سوخت، مدیریت در گردش ترافیک در سطح شهر را به همراه دارد.

پارکینگ هوشمند

طراحی پارکنیگ عمومی

ضوابط و اصول مربوط به طراحی پارکنیگ عمومی از دیگر ضوابط طراحی پارکینگ طبقاتی است که باید در نظر گرفته شوند. به دلیل تردد خودروها در سطح شهر و عبور و مرور خودروها به حد زیاد، نیاز به این پارکینگ‌ها در سطح شهر افزایش یافته است. برای طراحی پارکینگ عمومی ضوابط و قوانینی باید در نظر گرفته شوند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به پیش‌بینی درب ورودی این پارکینگ‌ها از داخل تقاطع دو گذر و ممنوع بودن آن اشاره نمود.

طراحی پارکنیگ در فضای باز

در صورتی که برای پارک کردن خودروها در سطح شهر با کمبود فضا مواجه هستیم، مسئولین به طراحی پارکنیگ در فضای باز روی آورده‌اند. رعایت اصول بهینه‌سازی در طراحی پارکینگ‌ها در فضای باز از امور مهم و بسیار ضروری محسوب می‌گردد. تامین پارکینگ در فضای باز، یک زیر بنا محسوب نمی‌شود و در صورتی که برای عبور و مرور و مانور خودروها مکان کافی وجود داشته باشد، هر 15 متر مربع از این فضای باز باید یک پارکینگ به منظور پارک خودرو تامین خواهد شد.

به طور کلی اگر 50% از یک قطعه زمین برای انجام امور صنعتی و دیگر کارها استفاده شود، از میزان فضای اضافه آمده در این زمین می‌توان برای تاسیس یک پارکینگ استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یازده =