اصول مهم طراحی دفاتر کار

از آنجا که طراحی دفاتر کار تاثیر قابل‌توجهی روی میزان بازدهی کارکنان یک سازمان و یا شرکت دارد و احساس رضایت مراجعه‌کنندگان را به همراه دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به نحوی که برندها و کسب و کارهای پیشرفته برای طراحی دفاتر کار مدیریت و دیگر بخش‌های اغلب افراد حرفه‌ای را استخدام می‌کنند. در صورتی که قصد آشنایی با اصول طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار را دارید توصیه می‌کنیم ما را تا پایان همراهی نمایید.

اهمیت طراحی دفاتر کار

در گذشته اکثر افراد به طراحی دفاتر کار و محیط اداری اهمیت زیادی نمی‌دادند اما امروزه این حرفه به عنوان یکی از گام‌های اصلی در راه‌اندازی هر نوع کسب و کار محسوب می‌شود. نگرانی افراد از هزینه‌های مربوط به طراحی دفاتر کار باعث می‌شود گاهی اوقات این مساله بسیار مهم زیاد جدی گرفته نشود. حقیقت این است که تنوع بالا در سبک دکوراسیون باعث می‌شود تا مشاغل مختلف با سطح درآمد متفاوت بتوانند محیط کاری منظم و زیبا داشته باشند. از مهمترین دلایل اهمیت طراحی دفاتر کار مدیریت و دیگر بخش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با طراحی دکوراسیون دفاتر به صورت اصولی می‌توان در محیط کاری نظم و هماهنگی لازم را ایجاد کرد.
  • از فضای موجود در دفتر کار حتی دفاتر کار کوچک می‌توان به صورت بهینه استفاده کرد.
  • به دلیل ایجاد حس آرامش همراه با طراحی دفاتر کار، بازدهی کارکنان تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.
  • احساس رضایت و حس خوشایند در مراجعه‌کننده ایجاد خواهد شد.
  • تمامی بخش‌ها توسط مدیر به دلیل نوع چیدمان وسایل در دفاتر کار بهتر و آسان‌تر مدیریت خواهد شد.

اهمیت طراحی دفاتر کار

جدی گرفتن نورپردازی

میزان روشنایی اتاق‌ها و محیط کار از مهمترین اصول طراحی دفاتر کار محسوب می‌شود. در رابطه با این موضوع این نکته را به خاطر داشته باشید که دفاتر کار روشن بر افزایش انرژی کارکنان تاثیر مستقیم دارند. به طور کلی می‌توان گفت در محیط‌های تاریک که نور کمی دارند افراد اغلب به استراحت و آرامش می‌پردازند از این رو چنین محیط‌هایی باعث می‌شوند تا افراد نتوانند به درستی، با انرژی بالا و هوشیاری کامل به کارهای خود رسیدگی کنند.

همواره توصیه می‌شود محیط‌هایی را برای دفاتر کار خود انتخاب نمایید که پنجره و نور طبیعی دارند. در صورت عدم وجود چنین شرایطی در دفاتر کار شما بهتر است از نورپردازی مصنوعی و استاندارد برای زیباسازی و پر انرژی نمودن محیط کار استفاده نمایید.

انتخاب سبک مینیمال برای طراحی دفاتر کار

همواره توصیه می‌شود تا در طراحی اصل سادگی را حفظ نمایید. با استفاده از مبلمان و میزهای ساده که تنوع رنگی کمی دارند می‌توان محیط بازتر و مرتب‌تری ایجاد کرد. در سال‌های اخیر سبک مینیمال نه تنها برای طراحی دفاتر کار بلکه برای طراحی دکوراسیون منزل نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند.

انتخاب سبک مینیمال و جداسازی بخش‌های مختلف با استفاده از طیف‌های رنگی مختلف از مهمترین ایده‌های کاربردی در طراحی دفاتر کار مدرن محسوب می‌شوند. با انتخاب این سبک طراحی علاوه بر این که به محیطی زیبا دست خواهید یافت، می‌توانید در محیط کاری خود نظم مورد نظر خود را ایجاد نمایید.

رنگ‌بندی مهمترین اصل طراحی دفاتر کار

با توجه به سبک مورد نظر برای محیط کاری خود می‌توانید رنگ‌های مناسب و هماهنگ با دیگر المان‌ها را انتخاب نمایید. سبک‌های مدرن و سبک مینیمال که طرفداران بسیار زیادی دارند بیشتر به رنگ‌بندی روشن و اغلب سفید گرایش دارند. به طور کلی می‌توان گفت با توجه به سبک دکوراسیون بهتر است طیف رنگی مورد نظر شما تنوع زیادی نداشته باشد. انتخاب دو یا سه رنگ در یک طرح کلی انتخابی ایده آل خواهد بود.

رنگ‌بندی مهمترین اصل طراحی دفاتر کار

خرید مبلمان و میز اداری مناسب

جدایی‌ناپذیرترین بخش‌ها در زندگی افراد خلاقیت و ایده پردازی هستند. در سال‌های اخیر در تولید مبلمان و لوازم اداری با گسترش خلاقیت و ایده پردازی مواجه هستیم. برای خلاقانه عمل کردن در طراحی دفاتر کار بهترین اصل این است که قبل از خرید تجهیزات مورد نیاز ابتدا به صورت درست و اصولی به جستجو بپردازید تا قادر به خرید گزینه مناسب و شیک باشید. وسایل و تجهیزات بسیار زیادی تنها برای فضاهای کوچک طراحی‌شده‌اند و برای استفاده در محیط‌های کاری کوچک گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

ضرورت استفاده از گل و گیاه

به طور کلی طراحی دفاتر کار مدیریت و دیگر بخش‌ها باید به نحوی انجام گیرند تا تاثیر مثبتی در افزایش انرژی، بازدهی و احساس آرامش کارکنان تاثیر مثبت داشته باشد. استفاده از گل و گیاه در دفاتر کار از مهمترین مواردی است که در تمامی این عوامل تاثیرگذار می‌باشد. انتخاب گل‌های متنوع با گلدان‌هایی با رنگ‌های مختلف و هماهنگ با طرح و هارمونی دفاتر کار علاوه بر این که در افراد حس خوب ایجاد می‌کند، محیط را زیباتر خواهد کرد و لذت مراجعه‌کنندگان را نیز به همراه خواهند داشت.

حذف جزئیات از طریق قفسه‌بندی

در طراحی دفاتر کار به سبک لاکچری، کلاسیک و غیره جزئیات و موارد اضافه باید در جای مناسب قرار گیرند. با این کار می‌توان در محیط کار نظم خوبی را ایجاد کرد و دسترسی به وسایل، برگه‌ها و اسناد نیز راحت‌تر خواهد بود. قفسه‌بندی و شلف در طرح و رنگ جذاب در طراحی دفاتر کار تاثیر قابل‌توجهی دارند.

حذف جزئیات از طریق قفسه‌بندی

اهمیت محل قرارگیری میز مدیریت

یکی از مهمترین گام‌ها در طراحی اداری، طراحی دفتر کار مدیریت می‌باشد که برای انجام آن باید اصول زیادی در نظر گرفته شوند. علاوه بر زیبایی، نظم و شیک بودن محیط کاری، نوع چیدمان وسایل نیز باید به نحوی باشد تا مدیر مجموعه به راحتی به دیگر بخش‌ها نظارت داشته باشد. این موضوع در محیط‌های بدون اتاق که میز مدیر در فاصله اندک با دیگر کارکنان قرار دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

رعایت اصول ارگونومیک

امروزه اکثر افراد بیشترین زمان خود را در دفتر کار و محیط‌های اداری می‌گذرانند. نشستن برای طولانی مدت پشت میز به تدریج روی سیستم بدن تاثیر بدی خواهد گذاشت، همچنین ممکن است کمردرد و دیگر بیماری‌ها نیز به سراغ فرد بیاید. از این رو همواره توصیه می‌شود در انتخاب تجهیزات اداری، میز و صندلی نهایت دقت خود را به خرج دهید. تجهیزاتی را خریداری نمایید که علاوه بر زیبایی و هماهنگی با دیگر وسایل از استانداردهای لازم برخوردار باشد و اصول ارگونومیک به طور کامل در آن‌ها رعایت شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 10 =