طراحی نماهای آجری

یکی از قدیمی‌ترین انواع نمای ساختمان، نمای آجری می‌باشد که از زمان‌های گذشته مورد توجه ساختمان‌سازان قرار داشته است. اجر دارای انواع مختلفی است که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود می‌باشد و می‌توان با توجه به نوع کاربری ساختمان، نوع آجر مورد استفاده در نما را انتخاب نمود. طراحی نماهای آجری بنا به دلایل زیر مورد توجه اکثر افراد قرار گرفته است:

 • تطبیق‌پذیری
 • دوام نسبتاً بالا
 • قیمت پایین
 • مقاومت مطلوب در مقابل آتش
 • ظاهر زیبا

در صورتی که به اطلاعات بیشتر در رابطه با طراحی نماهای آجری نیاز دارید توصیه می‌کنیم ما را تا انتها همراهی نمایید.

نمای آجری چیست؟

همانطور که از نام نمای آجری پیداست، این نما از آجر تشکیل شده است. آجر بر اساس مواد تشکیل دهنده و نحوه ساخت به دسته‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. ویژگی‌های منحصر به فرد آجر باعث جلب توجه همگان به سوی خود شده است. این ویژگی‌های منحصر به فرد باعث شده است تا بسیاری از مهندسان معمار برای طراح ساختمان خود از نماهای آجری استفاده کنند. این نکته را به خاطر داشته باشید که برای طراحی و اجرای نمای آجری ساختمان باید از افراد کاربلد کمک بگیرید.

طراحی نماهای آجری

آشنایی با انواع نمای آجری

در این بخش با انواع نماهای آجری بیشتر آشنا خواهیم شد و متوجه خواهیم شد که هر یک از آن‌ها برای چه ساختمانی کاربرد دارند.

آجر نمای رسی

یکی از انواع نماهای آجری، آجر نمای رسی می‌باشد که آجرها در آن به طور کامل با استفاده از خاک رس تشکیل شده‌اند و در اثر حرارت داده شدن در کوره به این آجرها تبدیل می‌شوند. نمای آجر رسی در دو رنگ زرد و گلبهی ساخته می‌شود. این تفاوت رنگ به دلیل تفاوت در مدت زمان حرارت دیدن و میزان پخته شدن آجر ایجاد می‌گردد. در صورتی که اجر کم پخته شود دارای رنگ گلبهی و در صورت زیاد پخته شدن به رنگ زرد در می‌آید.

این نوع نماهای آجری بر خلاف تمام مزایا و نقاط قوت، به دلیل وجود مقادیر فراوان آهک در آن پس از گذشت مدتی تغییر رنگ خواهد داد و به ساختمان ظاهر نازیبا خواهد بخشید. از این رو امروزه این نوع نماهای آجری برای ساخت نمای ساختمان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

نماهای آجری شیل

از دیگر نماهای آجری می‌توان به آجر نمای شیل اشاره کرد که از سنگ‌های شیل ساخته شده است. سنگ شیل در حقیقت سنگی ورقه ورقه می‌باشد که از خاک رس و سیلت ساخته شده است. از آنجا که آجر نمای شیل آب و رطوبت کمتری به خود جذب می‌کند در مقایسه با آجر نمای رسی از مقاومت نسبتاً بالاتری برخوردار می‌باشد. همچنین مقاومت فشاری آجر نمای شیل نسبت به آجر نمای رسی بیشتر است. قیمت آجر نمای شیل نیز در دامنه بین قیمت آجر نمای رسی و آجر نمای نسوز قرار دارد.

نماهای آجری نسوز

نماهای آجری نسوز نوعی از آجرنماها هستند که از نوعی خاک رس خاص با نام کائولینیت تشکیل شده‌اند. از آنجا که مواد تشکیل دهنده این آجر تا دمای بسیار بالا در کوره حرارت می‌بینند خاصیت نسوز می‌یابند. این مدل آجرنما قادر به تحمل گرما تا 1500 درجه سانتی گراد می‌باشد. در صورت تمایل برای ساخت نمای ساختمان با استفاده از نمای آجری، توصیه می‌شود از آجرنسوز استفاده نمایید. آجرنسوز نسبت به دیگر نماهای آجری دارای خواص و فواید بسیار مفیدتری می‌باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که این خواص رایگان به دست نخواهند آمد و برای خرید آجرهای نسوز باید پول بیشتری پرداخت گردد.

نماهای آجری نسوز

طراحی نماهای آجری با استفاده از آجر گری

یکی از انواع آجرها که می‌توان در نماهای آجری مورد استفاده قرار داد آجر گری می‌باشد. در این نوع از آجر خاص با استفاده از تیشه یا تراش در ابعاد آن هیچ گونه تغییری ایجاد نخواهد شد. در صورت استفاده از آجر گری با فشار زیاد برای طراحی نماهای آجری بهتر است بعد از چیدن آن‌ها، به صورت توپر آن‌ها را بندکشی نمایید تا به استحکام مطلوب دست یابید.

بررسی مزایا و معایب طراحی نماهای آجری

یکی از انواع نماها که دارای مزایا و معایب قابل‌توجهی است، نمای آجری می‌باشد. در ادامه قصد داریم تا مزایا و معایب طراحی نماهای آجری را مورد بررسی قرار دهیم.

مزایای طراحی نماهای آجری

از مهمترین مزایای طراحی نماهای آجری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورت طراحی نمای ساختمان خود با استفاده از آجر به مواد اولیه مورد نیاز به راحتی دسترسی خواهید داشت.
 • هزینه این نوع نمای ساختمان کاملا از لحاظ اقتصادی به صرفه است.
 • این نوع نمای ساختمانی با ساختار معماری ایرانی دارای هماهنگی کامل می‌باشد.
 • اجرای این نوع نمای ساختمانی کاملاً آسان است.
 • عدم تغییر رنگ و خواص این نوع نمای ساختمانی در برابر عوامل محیطی
 • مقاومت نسبتا بالای این نوع نمای ساختمانی در مقابل آتش‌سوزی و ضربه

معایب طراحی نماهای آجری

هرچند این نوع نمای ساختمانی دارای مزایای قابل‌توجه بسیار زیادی است اما باید این نکته را به خاطر داشت که معایبی نیز به همراه دارد. از مهمترین معایب این نوع نمای ساختمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– استفاده از آجر در طراحی نماهای ساختمانی با افزایش وزن سازه همراه است از این رو این نوع طراحی نماهای ساختمانی برای ساختمان‌های بلند گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود.

– پس از گذشت مدتی از طراحی نماهای آجری به دلیل حفره‌های موجود روی نما، آلودگی جذب خواهد شد و در نهایت تیرگی و تغییر شکل نما را به همراه خواهد داشت.

آشنایی با انواع نمای آجری

کاربرد طراحی نماهای آجری

آجر برای ساخت نماهای ساختمانی دارای کاربری‌های متفاوت می‌باشد اما بیشترین کاربرد این متریال در ساخت نماهای ساختمان مسکونی و تجاری می‌باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که طراح و مجری نماهای ساختمانی همواره حرف اول را می‌زنند. از این رو اگر به دنبال نمای باکیفیت برای ساختمان خود هستید باید در انتخاب طراح و مجری طرح دقت کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که با استفاده از آجر می‌توان طراحی نماهای آجری ترکیبی و خاصی را اجرا کرد.

مراحل طراحی نماهای آجری

در طراحی نماهای آجری باید نکات مهم بسیار زیادی را در نظر داشته باشید که از مهمترین این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسایی اقلیم منطقه
 • بررسی آب‌وهوای غالب منطقه
 • اجرای طراحی ساختمان متناسب با کاربری آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 10 =