نقاشی ساختمان با توجه به بار روانی رنگ‌ها

در این مقاله پیرامون نقاشی ساختمان با توجه به بار روانی رنگ ‌ها صحبت خواهیم کرد. یکی از موضوعات بسیار مهم در علم روانشناسی، بار روانی رنگ ‌ها است. متخصصان این علم معتقد هستند رنگ‌ها هر کدام تأثیری بر میزان آرامش افراد و انرژی آن‌ها می‌گذارد که نباید نسبت به این موضوع غافل شد.

فرض کنیم که شما به مهمانی یکی از دوستان خود رفته و اولین بار است که خانه او را از نزدیک مشاهده می‌کنید. عمده رنگ‌هایی که در این ساختمان به کار برده شده است، از رنگ‌هایی شامل مشکی، طوسی و یا نوک مدادی تشکیل شده است. قطعاً در چنین شرایطی شما بیش یک یا دو ساعت دوام نمی‌آورید و احساس می‌کنید که سطح انرژی شما پایین آمده و دچار کسالت روحی شده‌اید.

چنین رنگ‌هایی انرژی انسان را پایین می‌آورند و احساسی شبیه به افسردگی را به ما القا می‌کنند. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید ما در ادامه این مقاله توضیح خواهیم داد هر کدام از رنگ‌ها چه تاثیری بر میزان آرامش و شرایط روحی انسان‌ها گذاشته و براساس آن باید رنگ‌آمیزی ساختمان را انجام داد.

چند پیشنهاد برای رنگ ‌آمیزی ساختمان با توجه به معنی رنگ‌ها

اجازه دهید قبل از ورود به این بحث یک مثال ساده بیان کنیم. سلیقه افراد در انتخاب رنگ لباس متفاوت است و این موضوع نشان‌دهنده شخصیت آن‌ها است. برخی افراد به رنگ‌های تند و زننده مانند قرمز نارنجی بنفش و سرخابی علاقه دارند اما برخی دیگر به سراغ رنگ‌های ملایم همانند کرمی سفید و طوسی روشن می‌روند. به طور کلی به دلیل اینکه رنگ‌ها بار روانی با خود به همراه دارند بنابراین هر شخصیتی به رنگ خاصی علاقه بیشتری نشان می‌دهد. در نتیجه جهت نقاشی ساختمان لازم است بدانید هر کدام از رنگ‌ها چه تأثیری بر روی شرایط روحی افراد خواهند گذاشت:

– نقاشی ساختمان با رنگ مشکی

 نقاشی ساختمان با رنگ مشکی

جالب است بدانید در چند سال اخیر استفاده از رنگ مشکی در طراحی داخلی مورد استقبال زیادی قرار گرفته است به خصوص اینکه می‌توان مشکی را با هر رنگی به ویژه زرد ترکیب نمود. سیاه نشان‌دهنده قدرت و اقتدار است. بنابراین کسانی که از نظر شخصیت این دو ویژگی را داشته باشند قطعاً به سمت رنگ مشکی گرایش پیدا می‌کنند.

اما فراموش نکنید که مشکی با خود احساس افسرده حالی را به همراه خواهد داشت به خاطر همین زمانی که کسی دچار مرگ عزیزان می‌شود بعد از گذشت مدت زمانی سریعاً اعضای ‌فامیل و دوستان برای عوض کردن لباس مشکی او اقدام می‌کنند چون معتقد هستند مشکی باعث می‌شود هر روز ضعیف‌تر گردد. بنابراین اگر می‌خواهید نقاشی ساختمان را با رنگ مشکی انجام دهید تلفیق آن در کنار رنگ‌هایی همانند سفید کرمی زرد و حتی سبز فراموش نشود.

– نقاشی ساختمان با رنگ قرمز

نقاشی ساختمان با رنگ قرمز

به طور کلی رنگ‌های تند همانند قرمز سرخابی و نارنجی، سطح انرژی بدن را بالا می‌برند به همین دلیل است که استفاده از آن‌ها در محیطی همانند آشپزخانه اصلاً توصیه نمی‌شود چون به صورت کاذب باعث افزایش اشتهای افراد خواهد شد. این رنگ‌ها برای محیط‌هایی همانند فست فود، کافی شاپ و رستوران، گزینه‌های ‌ایده‌آلی هستند چون مشتریان میل بیشتری به غذا خواهند داشت.

– نقاشی ساختمان با رنگ زرد

نقاشی ساختمان با رنگ زرد

اگر دوست دارید میزان انرژی خانه همواره بالا بوده و از طرف دیگر اعضای خانواده احساس آرامش بیشتری داشته باشند، قطعاً استفاده از رنگ زرد واقعاً‌ ایده‌آل خواهد بود. این رنگ احساس خوش‌بینی را در بین اعضای خانواده بالا می‌برد و همچنین به عنوان یکی از بهترین رنگ‌ها برای مقابله با افسردگی شناخته شده است. به همین دلیل است که مشاوران همواره به کسانی که دچار ترس، استرس و افسردگی هستند توصیه می‌کنند از لباس‌هایی با رنگ گرم همانند زرد استفاده نمایند. این رنگ‌ها اعتماد به نفس شما را نیز افزایش خواهند داد.

– نقاشی ساختمان با رنگ آبی

نقاشی ساختمان با رنگ آبی

همه ما می‌دانیم که آبی نماد آرامش است و باعث تسکین آلام درونی انسان خواهد شد. وقتی لب دریا می‌نشینید، علاوه بر شنیدن صدای موج‌های آب و دیدن منظره تماشایی، رنگ آبی دریا بسیار آرام بخش خواهد بود. بنابراین استفاده از این رنگ در بخشی از طراحی دکوراسیون واقعاً مناسب است. حتی اگر نمی‌خواهید دیوار‌ها را با رنگ آبی نقاشی کنید حداقل در انتخاب وسایل دکوری از این رنگ استفاده نمایید.

– نقاشی ساختمان با رنگ سبز

نقاشی ساختمان با رنگ سبز

سبز نماد طبیعت است به همین دلیل است که به عنوان آرامبخش‌ترین رنگ و بهترین رنگ برای مبارزه با استرس و خستگی شناخته شده است. افرادی که دچار مشکلات روانی هستند باید در محیط‌هایی زندگی کنند که رنگ سبز بیشتری وجود داشته و حتی لباس‌های آن‌ها نیز به رنگ سبز باشد چون در این صورت پیوند نزدیکتری با طبیعت داشته و به صورت ناخواسته آرامش درونی آن‌ها افزایش می‌یابد.

– نقاشی ساختمان به رنگ بنفش

نقاشی ساختمان به رنگ بنفش

بنفش نیز از جمله رنگ‌هایی است که سطح انرژی بدن را بالا می‌برد و نشان دهنده قدرت و شکوه است. البته با توجه به اینکه تناژ رنگ بسیار تند بوده و باعث افزایش انرژی افراد می‌شود بنابراین استفاده زیاد از این رنگ در نقاشی ساختمان اصلاً مناسب نیست بلکه باید ترکیبی از رنگ بنفش با سایر رنگ‌ها کنار هم قرار گیرد تا در نهایت یک طراحی ‌ایده‌آل را داشته باشید.

سخن پایانی

رنگ‌آمیزی ساختمان موضوعی نیست که بتوان سرسری از کنار آن عبور نمود. شاید بعضی از رنگ‌ها از نظر شما جذاب باشند اما آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که چه بار روانی را با خود به همراه داشته و آیا شما بعد از اتمام نقاشی ساختمان برای زندگی در چنین فضایی احساس آرامش خواهید داشت یا نه؟

قرار است بخشی از ساعات روز را در خانه به استراحت مشغول شوید و اگر رنگ‌آمیزی ساختمان به درستی انجام نگیرد، احساس خوبی نخواهید داشت و مجبور هستید مجدداً برای تعویض رنگ‌ها اقدام نمایید. بنابراین با توجه  به تاثیر بار روانی رنگ ‌ها در نقاشی ساختمان پیشنهاد می‌کنیم از مهندسین گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان در این زمینه سؤال بپرسید تا شما را راهنمایی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =