برای طراحی تراس‌های کوچک چه کار کنیم؟

اگر شما اصول طراحی تراس‌های کوچک را بدانید می‌توانید از همین فضای محدود، بهترین استفاده را داشته باشید و خانه خود را زیباتر کنید. حتی این تراس کوچک نیز می‌تواند محیطی دنج برای عصرانه اعضای خانواده باشد. ما در این مقاله نکاتی برای طراحی بالکن‌های کوچک را ذکر می‌کنیم که قطعاً برای شما مناسب خواهد بود.

در عصر حاضر آپارتمان‌ها جای خود را به خانه‌های ویلایی داده و عمده مردم به دلیل شرایط اقتصادی بسیار سخت، قدرت خرید خانه ویلایی را ندارند و مجبور هستند در آپارتمان زندگی کنند. به همین دلیل از نعمت حیاط یا ایوان بی نصیب خواهند بود. اما شرایط‌ زمانی بدتر می‌شود که یک تراس کوچک برای چنین آپارتمان‌های طراحی شده باشد.

نکاتی برای طراحی تراس‌‌های کوچک

در خانه‌های قدیمی که حیاط هر چند نقلی نیز برای خانه وجود داشت، یک ایوان بین فضای ساختمان با محوطه حیاط طراحی می‌شد تا در فصل تابستان خانواده بتوانند در ایوان دور هم جمع شده و ساعت‌ها به معاشرت بنشینند. اما در خانه‌های امروزی ایوان جای خود را به تراس یا بالکن داده است. بنابراین اندازه آن کوچکتر شده و در واقع تراس یا بالکن، شما را به محیط خیابان‌ها و کوچه وصل خواهد کرد. برای طراحی تراس‌های کوچک کافی است چند نکته‌ای که ذکر می‌کنیم را در نظر داشته باشید تا بهترین طراحی نصیب شما گردد:

– انتخاب مبلمان برای طراحی تراس و بالکن کوچک

انتخاب مبلمان برای طراحی تراس و بالکن کوچک

قطعاً همه ما دوست داریم در تراس خانه نشسته و در حالی که با اعضای خانواده صحبت می‌کنیم از منظره زیبایی که در پیش رو قرار دارد نیز لذت ببریم و یا حتی در شب‌های تابستان بر روی مبلمان تراس نشسته و از سکوت فضا استفاده کرده و کتاب بخوانیم. در هر صورت وجود مبلمان در تراس یک عنصر کاملاً ضروری است. اما شما باید قبل از خرید مبلمان به مساحت تراس توجه کنید.

برای تراس‌های کوچک بهتر است از مبلمان‌های ال استفاده شود. در واقع باید سازندگان مبلمان را به خانه خود بیاورید تا اندازه تراس محاسبه شده و براساس آن مبلمان‌هایی به صورت ال با پهنای کم دور تا دور‌تر تراس ساخته شود. در این صورت هم مبلمان مناسب برای نشستن و حتی دراز کشیدن خواهید داشت و هم فضای زیادی از بالکن برای قرار گرفتن مبلمان اشغال نمی‌شود. حتی در ساخت مبلمان می‌توانید به گونه‌ای عمل کنید که میز‌ها دقیقاً بین مبل‌ها قرار گرفته و فضای خالی بیشتری در اختیار داشته باشید.

– انتخاب نرده‌ها برای طراحی بالکن کوچک

انتخاب نرده‌ها برای طراحی بالکن کوچک

همه تراس‌ها و بالکن‌ها باید نرده داشته باشند در غیر این صورت مجوز پایان ساخت برای مجتمع مسکونی ارائه نمی‌شود. اما اگر ارتفاع نرده‌ها بسیار زیاد باشد قطعاً فضای بالکن دل گرفته خواهد شد. شما می‌توانید از نرده‌هایی با ارتفاع کوچکتر استفاده کرده ولی لبه‌های آن را با گلدان‌های گل تزیین کنید. در چنین شرایطی هم ارتفاع قانونی حفظ شده و هم گیاهان باعث می‌شوند فضای تراس بسیار زیبا‌تر و آرام‌تر به نظر برسد.

البته در انتخاب نرده‌های تراس نیز باید به زیبایی آن‌ها دقت داشته باشید. به جای استفاده از نرده‌های فلزی و ساده از نرده‌های چوبی استفاده شود چون چوب یک ماده طبیعی است و زمانی که گل و گیاه در داخل تراس بچینید فضایی بالکن شبیه به جنگل بسیار کوچک و زیبا به نظر می‌رسد که دوست دارید ساعت‌ها در آن نشسته و استراحت کنید.

– نورپردازی برای طراحی تراس‌های کوچک

 نورپردازی برای طراحی تراس کوچک

قطعاً یکی از علاقه‌مندی‌های افرادی که در آپارتمان زندگی می‌کنند این است که در شب با اعضای خانواده دور هم در بالکن جمع شده و حتی زمانی که تقریبا شهر ساکت می‌شود در چنین فضایی استراحت کنند. در این زمان است که نورپردازی اهمیت زیادی دارد. از ریسه‌های لامپ، فانوس‌های جذاب و بسیار کوچک و حتی چراغ‌های روشنایی که با طراحی‌های خاصی در بازار وجود دارند برای نورپردازی مناسب بالکن خود استفاده کنید.

– انتخاب پوشش مناسب دیوار و کف برای طراحی تراس کوچک

انتخاب پوشش مناسب دیوار و کف برای طراحی تراس کوچک

یکی از مهمترین مراحل برای طراحی بالکن کوچک مسئله پوشش دیوار‌ها و کف است. برای دیوار‌ها باید از رنگ‌هایی استفاده شود که روشنایی بالکن را بیشتر کنند. البته گروه‌های مهندسی معتقد هستند که استفاده از رنگ‌ها و طرح‌های روشن برای پوشش دیوار‌ها و سقف و سپس استفاده از قاب چوبی تیره برای دور تا دور تراس، واقعاً طراحی زیبایی را به ارمغان می‌آورد. اگر قرار است کف تراس را فرش یا گلیم پهن کنید بنابراین انتخاب نوع کفپوش اهمیت چندانی ندارد و در غیر این صورت می‌توانید از پارکت و سرامیک‌های بسیار زیبا استفاده کنید.

– ترکیب رنگ مناسب برای طراحی بالکن کوچک

 ترکیب رنگ مناسب برای طراحی بالکن کوچک

با توجه به اینکه محدودیت فضا در بالکن‌های کوچک وجود دارد بنابراین استفاده از تعداد زیادی رنگ به خصوص رنگ‌های تند و زننده اصلاً جایز نیست چون اندازه فضا را کوچکتر می‌کند. برای طراحی تراس‌های کوچک شما باید از رنگ‌های روشن که نور بیشتری را بازتاب می‌کنند استفاده نمایید. برای مثال رنگ‌های کرمی، سفید یا قهوه‌ای بسیار روشن، گزینه مناسبی خواهند بود. به خصوص اگر شما از عنصر چوب و گیاه به وفور در طراحی بالکن استفاده کرده باشید.

سخن پایانی

در صورتی که شما در آپارتمان خود یک بالکن کوچک دارید و به فکر طراحی تراس کوچک هستید می‌توانید بر روی کمک گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان حساب کنید. ما مجموعه‌ای از طراحی‌های متعدد برای بالکن‌های کوچک را در اختیار داریم که در جلسه مشاوره قبل از اجرای کار در اختیار شما قرار خواهیم داد.

براساس مساحت فضا، میزان نور ورودی به داخل ساختمان و البته شرایط اقلیمی منطقه می‌توانید سبک مورد نظر خود را انتخاب کرده و صفر تا صد کار را به مهندسین ما بسپارید تا طراحی بالکن کوچک براساس اصول استاندارد و بهترین متریال انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =