طراحی مینیمالیستی و ویژگی‌های آن

طراحی مینیمالیستی یکی از مهمترین جنبش‌های هنری در قرن بیستم و اوایل قرن بیست‌و‌یکم است. شاید این سبک جالب‌ترین یا محبوب‌ترین سبک طراحی نباشد، اما به طور حتم تقریباً بیشترین نفوذ را در حوزه‌های مختلف هنری یا طراحی داشته است. علت نفوذ مینیمالیسم در بسیاری از زمینه‌ها نسبت به سایر سبکها کمتر شناخته شده است و شاید دلیل آن این باشد که مینیمالیسم بیشتر مجموعه‌ای از اصول است تا صرفاً یک سبک.

به همین دلیل طراحانی که خارج از حوزه معماری و طراحی صنعتی فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند از آن در طرح‌های خود استفاده و نتایج نهایی را بهبود ببخشند. طراحی مینیمالیستی بر خلاف بسیاری از سبک‌ها پر زرق‌‌وبرق نیست اما تاثیرگذار و گسترده است. تمرکز روی سادگی به حوزه نقاشی، طراحی داخلی، مد و موسیقی نیز وارد شده است. به همین علت امروزه شاهد حضور مینیمالیسم در نقاشی، موسیقی و مواردی از این دست هستیم.

به نقل از نقاش معروف فرانک استلا: “آنچه می‌بینید همان چیزی است که می‌بینید”. هنر مینیمال در دهه ۱۹۶۰ در آمریکا رشد چشمگیری داشت. نقاشان در برابر هنر انتزاعی-اکسپرسیونیسم واکنش نشان داده و در آثار خود فقط از اشکال هندسی بدیع استفاده می‌کردند. همچنین این جنبش در طراحی محصولات مصرفی نیز تاثیر گذاشته است و نمونه‌های آن را می‌توان در بسیاری از لوازم مصرفی روزمره مانند مبلمان مشاهده کرد.

طراحی مینیمالیستی چیست؟

طراحی مینیمالیستی چیست؟

طراحی مینیمالیستی، سبکی از طراحی است که در آن فقط به عناصر اساسی بسنده شده است. جمله معروف ” کمتر بیشتر است” از لودویگ میس وان در روهه معمار شهیر قرن بیستم به عنوان بیانیه غیر‌رسمی برای طراحی مینیمالیستی شناخته می‌شود. همچنین باکمینستر فولر معمار نیز شعار ”انجام کار بیشتر با کمتر” را در ارتباط با طراحی مینیمالیستی بیان کرده است. این دو شعار نمایانگر ذات مینیمالیسم بوده و چیز دیگری برای اضافه کردن به آن وجود ندارد، غیر از تکرار اینکه طراحی مینیمالیستی بیشتر از یک طراحی بصری یک اصل است.

طراحی مینیمالیستی در اوایل قرن بیستم و در سال ۱۹۲۰ از حوزه معماری آغاز شد. پس از جنگ جهانی اول، میس وان در روهه از نخستین معماران برجسته در بکارگیری اصولی در طراحی‌های خود بود که معرف طراحی مینیمالیستی بودند. دلیل شروع معماری مینیمالیستی در دسترس بودن مواد مدرن مانند شیشه، بتون، فولاد و همچنین شکل گیری شیوه‌های استاندارد ساخت بود. ا

ین امر به طراحی و ساخت مؤثرتر ساختمان‌های مینیمالیستی کمک شایانی کرد. این روند تا اواسط قرن بیستم توسط معماران و طراحان برجسته‌ای چون باکمینستر فولر ادامه پیدا کرد. وی گنبد‌هایی را با استفاده اشکال ساده هندسی طراحی کرده است که پس از گذشت سالها هنوز هم سر پا ایستاده‌اند و بسیار امروزی به نظر می‌رسند.

کلمه مینیمال به معنای حداقل در دکوراسیون هم همین مفهوم را دارد. یعنی برای طراحی دکوراسیون مینیمال باید از تمام المان‌های طراحی به حداقل ممکن به کار برد.

  • رنگ‌های ملایم
  • اشکال ساده
  • خطوط موازی مشابه
  • متریال یک دست
  • لوازم با طراحی ساده
  • یکپارچگی نمای داخلی
  • سادگی نمای خارجی

استفاده از طراحی مینیمالیستی در قسمت‌های مختلف خانه

استفاده از طراحی مینیمالیستی در قسمت‌های مختلف خانه

منازل مینیمالیستی همگی طراحی ساده‌ای دارند. در این میان دیزاین آشپزخانه نیز به دلیل در دسترس بودن، باید با نمای داخلی مینیمال منزل هماهنگی داشته باشد. بنابراین از مهندسان طراح نیارش کمک بگیرید تا شیک‌ترین آشپزخانه ساده مینیمال را برای‌تان خلق کنند. برای طراحی مینیمال خانه باید از هال و پذیرایی شروع کنید. همین حالا با دیزاینر خود به توافق برسید.

در چنین خانه‌های که دکوراسیون مینیمالیستی دارند؛ خبری از مبل استیل و تزئینات طلایی لوکس و پرزرق و برق نیست. همه چیز باید ساده و خنثی باشد. یکی از مهم‌ترین فضاهایی که باید به سبک مینیمال طراحی شود؛ دکوراسیون مستر روم‌های منازل جدید است. برای زندگی شهری مدرن، هرچه‌قدر هم بخواهید در یک فضای لوکس و گرانقیمت زندگی کنید؛ هنگام خواب شبانه باید آرامش بصری داشته باشید. این سبک طراحی را حتما برای دکوراسیون اتاق خواب خودتان در نظر بگیرید.

نکاتی که باید در طراحی مینیمالیستی به آن‌ها توجه داشته باشید

نکات طراحی مینیمالیستی

 در ادامه چند اصل مهم در رویکرد عملی صحیح برای طراحی مینیمالیستی آمده است.

کمتر بیشتر است: فقط از عناصر لازم برای طراحی استفاده کنید. تاثیر اثر نهایی بیشتر از مجموع اجزای آن است.

حذف موارد غیر ضروری: عناصر غیر ضروری را در طرح‌های خود وارد نکنید. فقط آنچه را که برای محتوا و عملکرد لازم است بگنجانید.

کاستن تا زمان شکسته شدن: عناصر را حذف کنید تا زمانی که طرح شما دیگر نتواند آنگونه که باید، کار کند. درست قبل از این مرحله، زمانی است که شما به حداقلی‌ترین طراحی ممکن دست پیدا کرده‌اید.

تمام جزئیات مهم هستند: آنچه را برای باقی گذاشتن انتخاب می کنید بسیار مهم است. بنابراین به احساسی که می‌خواهید مخاطبان داشته باشید فکر کرده و سپس فقط روی جزئیاتی  که باعث ایجاد آن احساس می شود مانور دهید.

رنگ را به حداقل برسانید: فقط از رنگ‌هایی استفاده کنید که به خوبی با یکدیگر تعامل داشته باشند و احساسی را که می‌خواهید مخاطبان داشته باشند ایجاد کنند.

فضای سفید بسیار حیاتی است: سعی نکنید همه مکان‌ها را پر کنید، درعوض از فضای سفید برای تاکید بر عناصر خاص استفاده کنید.

استفاده صحیح از فضاهای خالی یکی از مهم ترین نکاتی است که هنگام خلق یک طرح مینیمال باید به آن توجه داشت. به گونه ای فضای خالی را می توان مترادف با سبک مینیمالیسم دانست. نکته قابل توجه در این زمینه استفاده از فضا به گونه ای است که تعادل بین عناصر و صفحه برقرار باشد و تضاد و هم ترازی به خوبی رعایت گردد.

تا جای ممکن از به کار بردن عناصر پیچیده و زائد بپرهیزید و سعی کنید تا با ساده و پایه ای ترین اشکال و عناصر طرح خود را به وجود آورید. در چند سال گذشته طراحان حرف های زیاد در مورد طراحی فلت (تخت) و اسکیومورفیسم زده اند که همین امر نشان دهنده ی شروع دوباره استفاده از طراحی مینیمالیستی می باشد چرا که طراحان می بایست تمامی ترفند های مختلف طراحی را کنار بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =