سبک طراحی داخلی مینیمال چیست؟

امروزه اکثر مردم با مفهوم طراحی داخلی مینیمال آشنا هستند، که شامل رها کردن چیزها تا ابتدایی ترین شکل آن‌ها است. این سبک می‌تواند برای هر چیزی از هنر و سبک زندگی گرفته تا معماری و طراحی داخلی کاربرد داشته باشد. مینیمالیسم، یک شیوه طراحی است که از قرن ۲۰ ام میلادی شروع شده و تا به امروز ادامه دارد. شرکت‌های برجسته ای مانند اپل و طراحان گرافیک و بصری visual زیادی از آن پیروی می‌کنند. یک طرح مینیمال در واقع طرحی است که در آن فقط عناصر اصلی حفظ و استفاده می‌شوند.

طراحی داخلی مینیمال بسیار شبیه به طراحی داخلی مدرن است و شامل استفاده از ملزومات ضروری برای ایجاد یک فضای ساده و بدون شلوغی است. این سبک با سادگی، خطوط تمیز و یک پالت تک رنگ با رنگی که به عنوان لهجه استفاده می‌شود مشخص می‌شود. این طرح معمولاً ترکیبی از یک طبقه از طبقه باز، نور زیاد و مبلمان کاربردی است و بر روی شکل، رنگ و بافت فقط تعداد انگشت شماری از عناصر اساسی تمرکز دارد.

طراحی داخلی مینیمال چیست؟

طراحی داخلی مینیمال از اوایل قرن بیستم و تقریبا در سال ۱۹۲۰ با معماری شروع شد . بعد از جنگ جهانی، مهندس و طراح معمار، لودویگ مایس ون در روهه ( Ludwig Mies van der Rohe) یکی از اولین افرادی بود که از قوانین مینیمالیسم در طراحی‌های خود استفاده کرد. علتی که طرح های معماری مینیمال به سرعت به معروفیت و محبوبیت رسید، استفاده طراحان از ابزارهای مدرن مانند شیشه ، استیل و بتون در کارهایشان بود. در همین زمان بود که استاندارد سازی روش‌های ساخت و ساز شکل گرفت و در اجرای طراحی‌های موثر و ساخت ساختمان هایی با طراحی داخلی مینیمال، کمک بسیاری کرد. این شیوه تا اواسط قرن بیستم، توسط طراح و معمار باک مینیستر فولر buckminister fuller با طراحی گنبدی که به صورت یک شکل هندسی ساده است،ادامه یافت.

طراحی داخلی

این بنا همچنان به عنوان یک ساختمان مدرن در نظر گرفته می‌شود و همچنان پابرجاست. سادگی، در نقاشی، طراحی داخلی، مد و موسیقی به صورت نقاشی‌های منیمال، موسیقی مینیمال، دانشکده آهنگسازی مینیمال و موارد دیگر نفوذ کرد و تا امروز نیز ادامه داشته است و درحال حاضر استفاده از طرح هایی با این سبک امری بسیار عادی است. افراد بسیاری وجود دارند که طراحی داخلی مینیمال انجام می‌دهند. اما در مینیمالیسم هم مانند هر حرکت یا جنبش دیگر، افرادی وجود دارند که به عنوان مهره‌های کلیدی در نظر گرفته می‌شوند که از بقیه با نفوذ تر و تاثیر گذار تر هستند . در طراحی مینمال هم دو طراح با نام‌های باکمینیستر فولرBuckminster Fuller و دایتر رمز Dieter Rams به عنوان دو مهره کلیدی و تاثیر گذار شناخته شده اند.

عناصر طراحی داخلی مینیمال

• موارد ضروری آشکار

رویکرد مینیمالیستی فقط از عناصر اساسی استفاده می‌کند: نور، فرم و مواد زیبا، معمولاً در یک طرح باز، برای ایجاد احساس آزادی و آرامش در طرح مینیمال در کنار هم استفاده می‌شوند. هیچ تزئین بیش از حد زیادی وجود ندارد. در عوض، تعداد کمی از جزئیات استفاده شده بدون عارضه هستند و هماهنگ با تنظیمات ترکیب می‌شوند. این امر ممکن است به شکل یک اثر هنری منقوش به دیوار اتاق نشیمن یا یک گلدان زیبا در بالای میز غذاخوری باشد.

خطوط تمیز

مبلمان و لوازم جانبی مینیمالیستی بر عملکرد و عملی بودن تمرکز دارند. سطوح صاف، هموار و خطوط تمیز و محکم عبارات جسورانه ای ایجاد می‌کنند که بر ماهیت اساسی هر مورد تأکید دارد. وسایل و لوازمی با طرح بسیار عالی یا تزئینات بسیار دقیق پیدا نخواهید کرد. در عوض، تمرکز بر روی خلوص و سادگی شکل و فرم است. نیمکت‌ها و سطوح شفاف و تمیز، دیوارهای برهنه با حداقل کارهای هنری و از بین بردن شلوغی، از جمله انبوهی از کاغذها و مجموعه‌هایی تزئینات شلوغ دیگر نیز برای ایجاد فضای حداقلی ضروری است.

پالت رنگی تک رنگ

یک طرح رنگی تک رنگ که متشکل از سفیدها ، بژها و خاکستری‌ها است، از فضاهای طراحی شده مینیمالیستی است.

طراحی داخلی مینیمال به دنبال کاهش فرم‌ها و رنگ‌ها به ساده ترین حالت ها، ایجاد فضاهای هوایی، روشن و ظریف است. پالت رنگ شامل سایه‌های طبیعی روشن و ملایم مانند خاکستری‌های سرد و گرم است که توسط آبشارها و تن های برهنه نرم می‌شوند.

طراحی مینیمال

ایجاد یک فضای مینیمالیستی گرم و مورد استقبال قرار می‌گیرد

طراحی مینیمال، خیلی لوکس، پر زرق و برق و متداول نیست اما در بسیاری از رشته‌ها و زمینه‌های مختلف نفوذ کرده است، مخصوصا در زمینه‌های هنری. هر چیزی که به رابط کاربری (User Interface) ارتباط داشته باشد از طراحی سخت افزار، ماشین، فیلم‌ها، بازی‌ها، طراحی وب سایت گرفته تا طراحی بصری (Visual) و موارد دیگر، تحت تاثیر طراحی داخلی مینیمال قرار گرفته اند. خیلی‌ها ممکن است معنی مینیمالیسم را نداند، اما در روز با آن‌ها سر و کار داشته باشند.

مثل استفاده از یک تلفن مدرن، بررسی یک وب سایت ساده و مرتب، استفاده از یک نرم افزار یا (application) جدید، یا هنگام ورق زدن یک بروشور یا یک مجله یا هنگام انتظار در یک اتاق نشمین ساده که با یک مبل راحتی براق تزئین شده است. فضاهای مینیمالیستی بلافاصله به دلیل ظاهر واضح، تمیز، بدون درهم و برهم و تک رنگ قابل تشخیص هستند. به هم ریختگی فضا به جلوگیری از به هم ریختگی ذهن و ایجاد احساس آرامش بصری کمک می‌کند.

با این حال ، برخی ازموارد طراحی داخلی مینیمال خطر کمی احساس بی روح بودن را دارند. برای جلوگیری از این موضوع و اطمینان از اینکه فضای طراحی شده مینیمالیستی شما نیز احساس خوبی به شما و دیگران می‌دهد، چند تغییر کوچک می‌توانید ایجاد کنید. این تغییر می‌تواند در آشپزخانه، اتاق خواب یا فضای زندگی باشد، در اینجا چند روش برای افزودن گرما و رنگ به اتاق‌های مینیمال شما آورده شده است.

سایه‌ها و بافت‌های مختلف را ترکیب کنید

هنگام استفاده از پالت رنگی تک رنگ، یک روش عالی برای ایجاد گرما در فضا استفاده از سایه‌های مختلف و مخلوط کردن بافت‌ها است. به عنوان مثال ، استفاده از کاغذ دیواری‌های پارچه ای و پارچه‌های نرم و فرش‌های پشمی در اتاق خواب گرمای آرامش بخش می‌بخشد. در حمام، بافت و دانه‌های کاشی می‌توانند علاوه بر حفظ یک پالت رنگی خنثی، به جذابیت بصری نیز اضافه کنند، در حالی که لوازم جانبی چوبی می‌توانند عناصر خشن، سفید یا بتونی را نرم کنند.

سبک مینیمال

منسوجات را با هم ترکیب کنید

منسوجات به بافت افزوده و بعد و گرمای بیشتری به یک فضا می‌دهند. پارچه، تختخواب، کوسن و فرش‌های خانه در پارچه‌های مختلفی مانند پارچه ای، پشمی و پنبه ای فقط چند نمونه از این موارد است که می‌توانید با حفظ سبک مینیمالیستی گرما و راحتی را به اتاق اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =