اصول و ضوابط طراحی برج مسکونی لاکچری

در سال‌های اخیر در کلان‌شهرهایی همچون تهران طراحی برج مسکونی رواج یافته است. اکثر افراد ثروتمند و معروف به زندگی در برج‌های مسکونی لاکچری علاقه دارند. به طور کلی به ساختمان‌هایی که بیش از 12 طبقه داشته باشند برج گفته می‌شود. طراحی برج‌های مسکونی از لحاظ نقشه و امکانات موجود در آن با برج‌های معمولی کاملا متفاوت می‌باشد. در طراحی نمای داخلی و بیرونی برج مسکونی لاکچری مصالح لوکس و گران‌قیمت مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

طراحی برج مسکونی باید بر اساس مجموعه‌ای از اصول و قواعد خاص انجام گیرد. در صورتی که در اجرای اصول و قواعد طراحی برج مسکونی اشتباه کوچکی رخ دهد، ویرانی آن را به همراه خواهد داشت. اجرای تمامی مراحل طراحی برج مسکونی توسط متخصصین و مهندسین که دوره‌های ایمنی و علمی را گذرانده‌اند، به عنوان نخستین اصل طراحی برج مسکونی لاکچری محسوب می‌شود.

تخمین زدن میزان باد و زلزله

همانطور که عنوان شد در طراحی برج مسکونی استانداردهای خاصی باید در نظر گرفته شوند. یکی از اصولی که در طراحی برج مسکونی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تخمین میزان باد و شدت زلزله در منطقه‌ای که برج مسکونی در آن واقع شده است. تمام برج‌ها باید از استانداردهای مقاومت در مقابل وزش باد برخوردار باشند زیرا ارتفاع بلند برج و شدت باد تخریب و ویرانی واحدهای برج را به همراه دارد.

تخمین میزان شدت زلزله نیز در هنگام طراحی برج مسکونی باید در نظر گرفته شود تا از تخریب پی برج پس از زمین لرزه‌ای شدید پیشگیری شود. برای طراحی برج مسکونی مهندسین از ضرایب تخمینی مهندسین زمین‌شناسی استفاده می‌کنند. برای تخلیه ساکنین برج در هنگام زلزله نیز باید راه‌پله و راهرو اضطراری طراحی شده باشد.

اهمیت لابی در طراحی برج مسکونی

در طراحی برج مسکونی، طراحی لابی خاص و شیک به عنوان یکی از علاقه‌مندی‌های افراد هنگام خرید واحدهای برج مسکونی محسوب می‌شود. یک نگهبان تمام وقت به منظور محافظت از واحدهای مسکونی برج باید در لابی حضور داشته باشد.

اهمیت لابی در طراحی برج مسکونی

ساخت تراس در طراحی برج مسکونی

در طراحی برج مسکونی لاکچری یکی دیگر از مواردی که باید در نظر گرفته شود ساخت تراس می‌باشد. با توجه به مساحت واحدهای برج باید اندازه تراس‌ها مشخص گردد. تراس‌های بزرگ‌تر نیز برای واحدهای بزرگ‌تر طراحی می‌شوند.

تعداد واحد برج‌های مسکونی

بر اساس بودجه در دسترس تعداد واحد برج‌های مسکونی مشخص خواهند شد. به طور کلی می‌توان گفت حداقل واحدهای برج‌های مسکونی 30 عدد است و حداکثر آن نیز به 100 تا 200 واحد می‌رسد. نوع طراحی و نوع مصالح کاربردی در ساخت برج مسکونی در هزینه آن تأثیر قابل‌توجهی دارند.

متراژ پنت هاوس

یکی از مهمترین بخش‌های طراحی برج مسکونی لاکچری پنت هاوس می‌باشد که دارای متراژ 200 متر به بالاست. این نکته را باید در نظر داشت که کمتر از 200 متر پنت هاوس محسوب نمی‌شود. دو مورد مهم در ساخت آپارتمان‌های لاکچری در برج‌های مسکونی طراحی داخلی و معماری پنت هاوس‌ها هستند. به طور معمول برای طراحی داخلی پنت هاس ها، سبک‌های مدرن، لاکچری و مینیمالیستی مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی پنت هاوس لوکس هزینه بالایی دارد و اکثر برج‌سازان در طراحی برج مسکونی لاکچری بخشی از برج را برای ساخت پنت هاوس ها در نظر می‌گیرند.

متراژ پنت هاوس

نصب آسانسور

ارتفاع برج‌های مسکونی لاکچری به دلیل تعداد زیاد واحدهای موجود در آن زیاد است از این رو مهمترین استاندارد در ساخت آن، استفاده از دو آسانسور می‌باشد. برای حمل لوازم و وسایل باید در برج‌ها یک آسانسور جداگانه در نظر گرفته شود. البته وجود آسانسور برای رفت و آمد نیز یکی از ضروریات برج‌های مسکونی لاکچری می‌باشد.

آشنایی با انواع طراحی برج مسکونی

برج‌های مسکونی لاکچری باید مدرن‌ترین امکانات ساختمانی همچون لابی، سالن لانژ، سالن ورزشی، خدمات لابی، رستوران و نگهبان را داشته باشند. از این رو در برج‌های مسکونی باید استخر، سونا و جکوزی بر اساس شرایط استاندارد ساخته شوند. برای نمای ساختمان و برج نیز توصیه می‌شود از مصالح ساختمانی لوکس و گران‌قیمت استفاده نمایید. طراحی برج مسکونی لاکچری، طراحی داخلی و خارجی آن را شامل می‌شود و اصول و مواردی باید در طراحی آن رعایت شوند.

طراحی نمای بیرونی برج مسکونی لاکچری

می توان گفت طراحی نمای بیرونی برج مسکونی لاکچری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به طور کلی می‌توان گفت نوع طراحی نمای بیرونی برج‌های مسکونی در ارزش مادی و میزان استقبال علاقه‌مندان برای خرید آن تاثیر قابل‌توجهی دارد. اگر نمای داخلی برج شیک و مدرن باشد اما نمای بیرونی آن از جذابیت قابل‌توجهی برخوردار نباشد، مشتری با مشاهده نمای بیرونی برج از خرید خود منصرف خواهد شد.

لازم به ذکر است که منظور از نمای لوکس استفاده از مصالح گران‌قیمت برای طراحی نمای بیرونی برج مسکونی لاکچری نمی‌باشد. بلکه در اینجا منظور از نمای لوکس استفاده از نمایی راحت با حداکثر چشم‌نوازی می‌باشد. مهمترین موضوع در طراحی برج مسکونی لاکچری راحتی و آرامش ساکنان آن می‌باشد. در نخستین مرحله از طراحی نمای لوکس رنگ‌بندی نما باید به نحو مناسب انتخاب گردد.

برای لوکس نشان دادن نمای برج مسکونی توصیه می‌شود از رنگ‌های خاص و کلاسیک همچون کرم و خاکستری استفاده شود. با انتخاب متریال با کیفیت بالا در طراحی برج مسکونی لاکچری می‌توان از خطر سقوط تا حد زیادی پیشگیری کرد. همچنین توصیه می‌شود برای طراحی نمای برج‌ها از سنگ‌های گران‌قیمت و مختلف استفاده نمایید.

طراحی نمای بیرونی برج مسکونی لاکچری

طراحی داخلی برج مسکونی

پرطرفدارترین دیزاین در طراحی داخلی برج‌های مسکونی لاکچری، طراحی لوکس می‌باشد. در واحدهای مسکونی برج‌ها اغلب طراحی داخلی لوکس، دکوراسیون شیک و ساده در نظر گرفته می‌شوند. به طور کلی می‌توان گفت طراحی داخلی لوکس شامل سبک کلاسیک و مدرن می‌باشد. تمامی سبک‌ها با در نظر گرفتن سلیقه شخصی، رنگ و طرح وسایل منزل باید انتخاب شوند.

همواره توصیه می‌شود در طراحی داخلی برج مسکونی لاکچری از ترکیبی از طراحی ایرانی و خارجی استفاده نمایید. تعیین رنگ فضای داخلی، چیدمان مبلمان، فضا و هماهنگی موجود بین بخش‌های مختلف ساختمان از اصول طراحی داخلی برج مسکونی لاکچری محسوب می‌شوند. در طراحی داخلی برج مسکونی لاکچری موارد زیر باید در نظر گرفته شوند:

انتخاب تم رنگی دکوراسیون داخلی برج مسکونی

رنگ‌های تیره یا روشن همچون آبی تیره، سیاه و قهوه‌ای تیره گزینه‌های مناسبی برای دکوراسیون داخلی برج مسکونی لاکچری محسوب می‌شوند. در پنت هاوس ها نیز ترکیب رنگ خنثی و مشکی بهترین گزینه خواهد بود.

انتخاب مواد و مصالح لوکس

مصالح و مواد لوکس و شیک باید در طراحی دکوراسیون داخلی برج مسکونی لاکچری مورد استفاده قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + پنج =