اصول کلیدی طراحی استخر روباز

نخستین چیزی که در هنگام طراحی استخر روباز باید توسط مهندسین معمار در نظر گرفته شود، شرایط محیطی می‌باشد. اکثر افراد برای زیباسازی استخر روباز خانگی خود، تمایل به طراحی محیطی آرامش‌بخش متناسب با نیازها خود دارند. در طراحی یک استخر روباز عناصر زیبایی بخش همچون استفاده از آب، نورپردازی و محوطه‌سازی چندبعدی باید در نظر گرفته شوند.

این ویژگی خاص به شما کمک خواهد کرد تا برای حیاط پشتی و یا باغ و ویلا خود چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای ایجاد نمایید. طراحی درست و زیبای استخر روباز در ایجاد این چشم‌انداز تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. در ادامه به بررسی مختصر اصول کلیدی طراحی استخر روباز خواهیم پرداخت.

تعیین هدف و نحوه استفاده از استخر روباز

در طراحی استخر روباز نخستین گام، مشخص نمودن ایده آل ها و اهداف از ساخت آن می‌باشد. از مهمترین مواردی که قبل از طراحی استخر روباز باید در نظر گرفته شوند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • میزان استفاده از استخر در طول روز
 • میزان نور و سایه مورد نیاز
 • دسترسی به ویژگی‌های مختلف همچون رمپ
 • استفاده تفریحی و یا ورزشی از استخر

با در نظر گرفتن این موارد می‌توان محدودیت‌ها و ایده آل های خود را مشخص نمود. در مرحله بعد می‌توان فرم دلخواه استخر روباز که ممکن است خطی، منحنی و یا زاویه‌دار باشد را طراحی نمایید. انتظار شما از منظره ایجاد شده توسط استخر روباز از داخل و بیرون خانه نیز نکته دیگری است که باید در نظر بگیرید. همواره توصیه می‌شود بین این دو نما پیوند طبیعی ایجاد نمایید. مهمترین فاکتور برای آغاز طراحی یک استخر روباز چگونگی و سطح استفاده از آن می‌باشد.

تعیین هدف و نحوه استفاده از استخر روباز

قوانین و محدودیت‌های شهرسازی

قبل از آغاز طراحی استخر روباز باید ساختمان‌های اطراف را مورد بررسی قرار داد، این نکته را به خاطر داشته باشید که عدم بررسی ساختمان‌های اطراف ممکن است در آینده استفاده از استخر را برای شما محدود سازد. قوانین شهرسازی در رابطه با مجوز طبقات ساختمان‌های مجاور نیز در هنگام طراحی استخر روباز باید در نظر گرفته شوند.

این امر شما را آگاه خواهد ساخت که آیا در آینده در مجاورت ساختمان شما، ساختمان‌های بلند ساخته خواهند شد. آیین‌نامه‌های شهرسازی در رابطه با ساخت استخر، عقب‌نشینی‌ها و دیگر موارد که با توجه به محل سکونت تعیین خواهند شد نیز باید مورد بررسی قرار گیرند تا امکان دریافت مجوز ساخت بدون مشکل برای شما وجود داشته باشد.

تعیین میزان بودجه در دسترس

در مراحل ابتدایی برنامه‌ریزی طراحی استخر، بودجه واقع‌بینانه باید تنظیم گردد. در صورتی که می‌خواهید از آنچه در آینده اجرا خواهد شد دید واضحی داشته باشید و محدودیت‌های احتمالی آینده را درک نمایید باید در این زمینه با پیمانکاری باتجربه به مشاوره بپردازید. تعیین میزان بودجه در طراحی و انتخاب شما موثر خواهد بود و در درک محدودیت‌های پروژه به شما کمک خواهد کرد. در نتیجه می‌توان بین بخش‌های مختلف بودجه در دسترس را به درستی تقسیم کرد.

انتخاب متریال

برای مواد کف سازی، راهروها و دیگر سطوح انتخاب‌های زیادی در دسترس خواهید داشت که علاوه بر انتخاب نوع مواد باید کیفیت و قیمت برندهای مختلف نیز مورد بررسی قرار گیرند و بهترین گزینه‌ها انتخاب شوند. در برخی مواقع طراح و معمار ممکن است بخواهد از مواد همسو و مکمل با مواد ساختمانی شما استفاده نماید. همچنین ممکن است یک سبک طراحی استخر متفاوت را در نظر بگیرد تا بتواند ظاهری متفاوت ایجاد نماید. طراحی شما امکان الگوبرداری از فضاهای مختلف را برای شما امکان‌پذیر می‌سازد:

 • خانه‌ای دورافتاده در کلبه‌ای روستایی
 • استراحتگاه شیک
 • ویلای کلاسیک مدیترانه‌ای

محوطه‌سازی

از مهمترین موارد موثر بر اندازه و موقعیت استخر می‌توان به محوطه و یا چشم‌انداز اطراف آن اشاره نمود.

محوطه‌سازی

در هنگام انتخاب گیاهان محوطه نیز باید این نکات را در نظر بگیرید:

 • درختان و بوته‌های جوان در طول زمان رشد خواهند کرد
 • الگوی سایه و میزان ریزش برگ‌ها چشم‌انداز استخر روباز شما را تغییر خواهند داد.

همانطور که عنوان شد یک روش عالی برای حفظ حریم خصوصی محوطه‌سازی می‌باشد. محوطه‌سازی همچنین می‌تواند برای ایجاد جلوه‌های طبیعی زیبا و باشکوه زمینه‌ای مناسب ایجاد نماید. در طراحی استخر روباز بهتر است تا حد امکان مناظر موجود در محوطه مورد استفاده قرار گیرند و در طول ساخت آن‌ها را حفظ نمایید.

محوطه‌سازی خلاقانه زیبایی و طراحی عالی استخر روباز شما را تکمیل خواهند نمود. استفاده صحیح از محوطه نیز در استفاده بهینه از استخر تاثیر قابل‌توجهی خواهد داشت.

کشیدن طرح مورد نظر

با روی کاغذ آوردن ایده‌ها می‌توان آن‌ها را واقعی‌تر جلوه داد و از آنچه در ذهن دارید تصویری جامع ارائه خواهد داد. این موضوع شما را نسبت به تغییرات احتمالی مورد نیاز آگاه خواهد ساخت و برای افزودن ویژگی‌های تازه نیز الهام‌بخش خواهد بود. حتما نباید طرحی که قصد کشیدن آن را دارید یک شاهکار باشد، تنها بهتر است ایده‌های ذهنی شما را ترجمه نماید. پس از کشیدن طرح مورد نظر می‌توانید خواسته‌های خود را راحت‌تر با طراحان و پیمانکاران مطرح نمایید و در گرفتن استعلام قیمت نیز تاثیر قابل‌توجهی خواهد داشت.

تعیین نوع کاربری در طراحی استخر روباز

پس از رفع محدودیت‌های رسمی و قانونی، زمان آن رسیده است تا موارد کاربردی استخر روباز خود را نیز در نظر بگیرید. در هنگام طراحی استخر روباز باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • جابجایی بین خانه و استخر تا چه حد برای شما آسان است؟
 • لباس‌ها را کجا می‌توان تعویض کرد؟
 • آیا امکان پذیرایی کنار استخر برای شما وجود دارد؟
 • تجهیزات استخر را در کجا می‌توان قرار داد؟
 • آیا برای ذخیره‌سازی اسباب‌بازی و لوازم استخر فضای مناسب وجود دارد؟

با در نظر گرفتن این مسائل کاربردی قبل از طراحی استخر می‌توان اطمینان حاصل نمود که در آینده با کمبود فضا و امکانات مواجه نخواهید شد.

تعیین نوع کاربری در طراحی استخر روباز

آینده‌نگری

پس از مشخص نمودن نحوه استفاده خود از استخر روباز، امکان گسترش دید شما وجود خواهد داشت تا ویژگی‌هایی که در آینده قصد اضافه کردن آن‌ها را دارید در آن بگنجانید. از این رو اگر در آینده بخواهید باربکیو، فضای باز و یا آلاچیق در اطراف استخر روباز خود اضافه نمایید با طراحی بسته مواجه نخواهید شد.

ساخت‌وساز

یکی از بزرگترین تصمیمات در زمان طراحی استخر روباز تعیین جنس داخلی استخر می‌باشد. امکان انتخاب بین بتن، وینیل و فایبرگلاس برای شما وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − یک =