آشنایی با انواع آلاچیق چوبی

آلاچیق های چوبی برای استراحت و مشاهده فضای سبز خانه مکان مناسبی است. در صورتی که در ساخت آلاچیق‌های چوبی در حیاط منزل و یا ویلای خود هنوز دچار تردید هستید بهتر است ما را تا انتها همراهی کنید. امیدواریم با اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما گذاشته می شود بتوانید تصمیم نهایی خود را بگیرید. در ادامه قصد داریم نکات مهمی که قبل ساخت آلاچیق چوبی باید در نظر گرفته شوند را مورد بررسی قرار دهیم.

مقایسه آلاچیق چوبی با آلاچیق های فلزی و سنگی

آلاچیق‌های چوبی در انواع مختلف ساخته می شود. امکان ساخت انواع آلاچیق: چوبی، فلزی، سنگی، آجری و شیشه ای در حیاط منزل و یا ویلا وجود دارد. اما برای انتخاب مصالح مناسب باید نکات مهم زیر را در نظر داشته باشید.

آلاچیق‌های چوبی در طراحی‌های مختلف موجود است و از انواع سایبان دار متحرک و ثابت آن می توان در حیاط منزل و یا ویلا استفاده کرد. این نوع آلاچیق همچنین با انواع بودجه مختلف سازگار است. همچنین لازم به ذکر است که چوب از محبوب ترین مصالح برای ساخت و دکوراسیون آلاچیق شناخته می شود که باطبیعت هماهنگ است.

مقایسه آلاچیق چوبی با آلاچیق های فلزی و سنگی

کاربرد آلاچیق های چوبی مختلف

آلاچیق‌های چوبی به دو دسته سایبان پرگولا و کلاه فرنگی طبقه بندی می شود.

آلاچیق با سایبان پرگولا

این نوع آلاچیق را می توان به صورت مسقف و یا روباز طراحی کرد. به‌طور کلی می توان گفت این نوع آلاچیق دارای ۴ پایه ستونی چوبی است. برای سقف آن نیز از الوارهای چوبی مشبک استفاده می شود. این نوع آلاچیق برای ویلاهایی که استخر دارند یک انتخاب عالی محسوب می‌شود. سقف مشبک این نوع آلاچیق چوبی عبور نور خورشید را فراهم می سازد از این رو می توان صندلی راحتی خود را برای آفتاب گرفتن در این نوع آلاچیق چوبی قرار دهید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که آلاچیق‌های چوبی با سایبان پرگولا برای مناطق گرمسیر و فصل تابستان گزینه مناسبی نیست. ویژگی که باعث تمایز آلاچیق چوبی معمولی از آلاچیق‌های پرگولا می شود امکان قرار دادن سقف روی آن می باشد. در فصول پاییز و زمستان به منظور محافظت از آلاچیق پرگولا در مقابل باران و رطوبت می توان از روش های مختلف زیر متناسب با بودجه خود استفاده کرد.

سقف آلاچیق چوبی پرگولا

برای سقف آلاچیق پرگولا توصیه می شود از فایبرگلاس موجدار استفاده کنید. این روش علاوه بر این که از لحاظ اقتصادی به صرفه است به عنوان یک راهکار عالی نیز محسوب می‌شود. در صورتی که برای فایبرگلاس مورد استفاده یک رنگ روشن انتخاب کنید می توانید در فصل تابستان از میزان نور مناسب استفاده کنید.

از روش های موقت و ارزان قیمت برای سقف آلاچیق پرگولا می توان از کاورهای ضد آب استفاده کرد. پارچه های برزنتی به طور معمول نسبت به آب از مقاومت مطلوب برخوردار هستند. در صورت کوتاه بودن مدت بارندگی و سرما در منطقه زندگی شما می توان روی ستون ها قلاب نصب کرد و با استفاده از کاورهای ضد آب سقف پرگولا را درست کرد.

آلاچیق با سایبان پرگولا

مسقف کردن آلاچیق چوبی پرگولا

برای مسقف کردن زیباترین تکنیک استفاده از روزنه های بازشونده می باشد‌. برای نصب روزنه های بازشونده باید از یک فرد متخصص خواست تا از ترکیب فایبرگلاس، چوب و پلاستیک های مستحکم استفاده کند. از مزایای این روزنه ها می توان به این موضوع اشاره کرد که در فصل تابستان می توان آن ها را باز کرد‌ و در این صورت است که می توان از نور مستقیم خورشید استفاده کرد. در فصل بارندگی و زمستان نیز می توان این روزنه ها را بست و در مقابل رطوبت و نفوذ باران از پرگولا محافظت کرد.

در صورتی که برای ساخت آلاچیق‌های چوبی فضای محدودی در اختیار دارید بهترین گزینه ساخت آلاچیق پرگولا می باشد. امکان ساخت این نوع آلاچیق چوبی به صورت متصل به خانه یا بنای اصلی وجود دارد و در شرایط می توان از دیوار موجود به عنوان دو پایه اصلی استفاده کرد.

آلاچیق چوبی کلاه فرنگی

یک نوع دیگر آلاچیق، آلاچیق کلاه فرنگی است. این نوع آلاچیق چوبی ۴ پایه چوبی دارد اما متناسب با ایده طراحی می توان آن را به شکل یک چند ضلعی طراحی کرد. همچنین می توان اطراف این نوع آلاچیق چوبی را با استفاده از نرده های چوبی دورگیری کرد. در صورت تمایل برای استفاده از کفپوش چوبی برای آلاچیق قبل از ساخت باید یک زیر سازی مقاوم انجام دهید. برای این منظور باید یک سطح هموار و دارای پایه ایجاد کرد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که قرار دادن چوب مماس با سطح زمین به دلیل رطوبت و بارندگی احتمال پوسیدگی و فرسایش افزایش خواهد یافت. امکان ساخت این نوع آلاچیق را می توان در باغ، حیاط خانه و یا روی سقف ساخت. اگر به دنبال ساخت یک آلاچیق چوبی برای کافه یا رستوران خود هستید آلاچیق کلاه فرنگی انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود.

مزایای آلاچیق چوبی

از مهمترین مزایای آلاچیق‌های چوبی می‌توان به حفظ حریم خصوصی افراد اشاره کرد. نصب این نوع آلاچیق ها بسیار ساده ‌و راحت است و باغ شما را جذاب و منحصر به فرد نشان خواهد داد. با ساخت این نوع آلاچیق در حیاط منزل و یا ویلا می توان ارزش ملک را تا حد زیادی افزایش داد. همچنین برای عکسبرداری مکان مناسبی می باشد.

مزایای آلاچیق چوبی

معایب آلاچیق چوبی

هرچند ساخت آلاچیق‌های چوبی مزایای زیادی دارد آمل این نکته را باید به خاطر داشت که ساخت این نوع آلاچیق با معایبی نیز همراه می باشد. از مهمترین معایب آن می توان به هزینه بالای ساخت اشاره کرد. اگر از افراد متخصص و شرکت ها برای ساخت آلاچیق چوبی مشورت و کمک دریافت نکنید هزینه های مصرفی شما چندین برابر خواهد شد.

این نوع آلاچیق دارای دیوارهای زیاد است که این امر باعث می شود از ورود هوای طبیعی و نسیم خنک به فضای داخل آن جلوگیری به عمل آید. این نکته را به خاطر داشته باشید که این نوع آلاچیق ها سالانه به تعمیر و بررسی نیاز دارند تا در صورت وجود نقص مورد بازبینی قرار گیرد و اقدامات لازم برای رفع نواقص موجود انجام گیرد. با انجام تعمیرات سالانه می توان از هزینه های بالا پیشگیری کرد. با استفاده از متریال و مواد باکیفیت که از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار هستند از پوسیدگی و فرسایش تا حد زیادی می توان پیشگیری کرد.

ساخت این نوع آلاچیق به مراقبت های مخصوص نیاز دارد. اما این نکته را باید به خاطر داشت که چوب به صورت دائم در معرض حمله حشرات موذی قرار دارد. از این رو برای مقابله با این معضل می توان از مواد مخصوص استفاده کرد و از وجود آن ها پیشگیری کرد. از آنجا که اشتعال پذیری این نوع آلاچیق نسبتا بالاست نگهداری این نوع آلاچیق سخت است. این نوع آلاچیق همچنین در برابر ایجاد باکتری ها و قارچ های چوب مقاومت خوبی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هفت =