نکات مهم طراحی آلاچیق چوبی

اکثر افراد تصور می‌کنند که ساخت آلاچیق چوبی کار ساده و راحتی است. برخی از افراد کار ساخت آلاچیق چوبی را خود و بدون مشورت با یک طراح آغاز می‌کنند که این امر به دلیل عدم آشنایی با موارد اصولی در ساخت سازه چوبی باعث می‌شود در نیمه راه دچار سردرگمی شوند. برای ساخت آلاچیق چوبی قبل از آغاز ساخت و ساز بهتر است به بررسی موارد مهم بپردازید. در ادامه به بررسی نکات مهم ساخت آلاچیق چوبی خواهیم پرداخت.

بررسی نکات مهم ساخت آلاچیق چوبی

بهترین مکان برای ساخت آلاچیق چوبی

نخستین چیزی که قبل ساخت آلاچیق چوبی ذهن افراد را به خود مشغول می‌سازد، مکان قرارگیری آلاچیق است. از آنجا که مکان قرارگیری آلاچیق باعث زیبایی فضای سبز می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. مکان مورد نظر همچنین باید برای نشستن و استراحت نیز دارای موقعیت مکانی خوبی باشد.

اکثر افراد تصور می‌کنند انتخاب مکان ساخت آلاچیق چوبی کار ساده‌ای است. اما لازم به ذکر است که در انتخاب بهترین مکان برای ساخت آلاچیق چوبی عوامل بسیار زیادی موثر هستند. مهمترین نکته این است که آلاچیق باید دارای چشم‌انداز خوبی باشد. به طور معمول حیاط پشتی باغ و یا ویلا بهترین مکان برای ساخت آلاچیق چوبی است. این مکان به طور معمول چشم‌انداز فضای سبز، فواره، آبنما و یا حوض دارد.

بهترین مکان برای ساخت آلاچیق چوبی

اندازه مناسب زمین برای ساخت آلاچیق چوبی

یکی از گزینه‌های مهم برای ساخت آلاچیق چوبی اندازه زمین و فضای در دسترس می‌باشد. برای زمین‌هایی با متراژ بالا می‌توان یک آلاچیق چوبی کلاه‌فرنگی ساخت. اما در صورت کوچک بودن اندازه زمین می‌توان یک سایبان پرگولا ساخت تا علاوه بر زیبایی فضا، بتوان از آن استفاده کاربردی داشت. از نکات مهم در اندازه زمین مناسب این است که مسیر رفت و آمد به اطراف آلاچیق باید ساده و راحت باشد.

ارتفاع استاندارد آلاچیق چوبی

ارتفاع مناسب برای ساخت آلاچیق چوبی اندازه بیش از 2 متر است. در این مورد محل قرارگیری آلاچیق نیز از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد. اگر قصد ساخت این سازه چوبی را در اطراف درخت و یا دیوار دارید باید فاصله حداقلی یک و نیم متر را رعایت نمایید. این کار فاصله استاندارد با دیوار و یا درخت را حفظ خواهد کرد و فضای کافی در پشت آلاچیق باقی خواهد ماند. این نکته را به خاطر داشته باشید که ارتفاع آلاچیق چوبی باید به نحوی باشد که شاخ و برگ درختان روی آن قرار نگیرد.

آماده‌سازی پایه آلاچیق چوبی

بهترین گزینه برای آماده‌سازی پایه آلاچیق چوبی بتن است. با استفاده از بتن می‌توان برای استقرار آلاچیق چوبی به زیرسازی محکم دست یافت. حتی اگر قصد خرید آلاچیق چوبی پیش ساخته را دارید قبل از نصب ابتدا باید زیر ساخت آن را به درستی انجام دهید.

آماده‌سازی پایه آلاچیق چوبی

بهترین چوب برای ساخت آلاچیق چوبی

اکثر افراد تصور می‌کنند آلاچیق چوبی را می‌توان با انواع جنس چوب ساخت. اما هر چوبی از زیبایی، کیفیت و دوام خوبی برخوردار نیست. در ادامه با بهترین چوب‌هایی که برای ساخت آلاچیق چوبی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد آشنا خواهیم شد.

چوب بلوط

این چوب از تراکم نسبتا بالایی برخوردار است و امکان استفاده از آن در شرایط آب و هوایی مختلف وجود دارد. اما قیمت آن بسیار بالاست از این در ساخت آلاچیق چوبی به ندرت از آن استفاده می‌شود.

چوب کهور

این نوع چوب نیز از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و تراکم آن نیز نسبتا زیاد است. ظاهر این نوع چوب نیز صیقلی است. از این رو یکی از پرطرفدارترین چوب‌ها برای ساخت آلاچیق چوبی محسوب می‌شود. اما باید این نکته را به خاطر داشت که این چوب نیز یکی از گران‌قیمت‌ترین چوب‌ها برای ساخت آلاچیق چوبی است.

چوب سرو

از مهمترین ویژگی‌های این چوب می‌توان به سبک بودن و قیمت مناسب آن اشاره کرد از این رو برای ساخت آلاچیق چوبی به عنوان گزینه مناسبی در نظر گرفته می‌شود.

چوب توسکا

در صورت استفاده از چوب توسکا برای ساخت آلاچیق چوبی، آلاچیق شما ظاهر بسیار زیبایی خواهد یافت. همچنین مقاومت نسبتا بالای این چوب باعث شده است تا به عنوان یکی از چوب‌های پرطرفدار برای ساخت آلاچیق شناخته شود.

چوب کاج

این نوع چوب نیز از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار است از این رو در صورت ساخت آلاچیق با استفاده از آن به سازه مقاوم در برابر رطوبت دست خواهید یافت.

چوب پلاست

در صورتی که در منطقه‌ای سکونت دارید که بارندگی زیاد است و آفتاب نیز بسیار داغ و سوزان است توصیه می‌شود برای ساخت آلاچیق چوبی و یا پرگولا از چوب پلاست استفاده نمایید.

چوب ترموود

در صورتی که در منطقه‌ای با آب و هوای معتدل زندگی می‌کنید این چوب گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. آلاچیق ساخته شده با استفاده از این چوب به عنوان یک سازه چهار فصل شناخته می‌شود که گرمای زیاد آلاچیق فلزی و سرمای طاقت‌فرسا در آن احساس نخواهد شد.

چوب روسی

برای ساخت آلاچیق چوبی در محیط‌های سایه استفاده از این چوب توصیه می‌شود. با رنگ‌آمیزی مخصوص می‌توان طول عمر این محصول را افزایش داد. برای آب و هوای شمالی با بارش زیاد ساخت آلاچیق با استفاده از این چوب توصیه نمی‌شود. باران و آفتاب شدید باعث ایجاد شکاف عمیق در این نوع چوب می‌شود.

بهترین چوب برای ساخت آلاچیق چوبی

طراحی آلاچیق چوبی

پس از مشخص ساختن محل قرارگیری آلاچیق چوبی در خانه یا ویلا یا محل مورد نظر قبل از این که کار طراحی خود را آغاز نمایید، باید طرح مورد نظر برای ساخت آلاچیق را بپسندید. برای طراحی آلاچیق چوبی زیبا و جذاب، ابتدا باید سبک مورد نظر مشخص گردد. امکان ساخت این آلاچیق‌ها در سبک‌های متفاوت شرقی، غربی، ایرانی، آمریکایی و تلفیقی برای شما وجود دارد.

هر یک از این سبک‌های آلاچیق در میزان چوب به کار رفته پر تراش و یا تزیینات طبیعی آن با گیاهان با یکدیگر متفاوت هستند. برای سقف آلاچیق نیز همچنین می‌توان از گزینه‌ای متفاوت از جنس چوب انتخاب کرد. به عنوان مثال امکان استفاده از سقف‌های چوبی شیبدار، گنبدی و متحرک برای شما وجود دارد.

مرحله آغازین ساخت آلاچیق چوبی برشکاری و مونتاژ چوب‌ها می‌باشد. پس از این که طرح آلاچیق تایید شد، اندازه بخش‌های مختلف آن باید در نظر گرفته شود تا برشکاری و نصب کار برای شما آسان و راحت باشد. اگر برای ساخت آلاچیق خود چوب ترموود را انتخاب نمایید قبل از برشکاری باید مراحل زیادی را انجام دهید. ترموود به ابزار مخصوص و زیرسازی اولیه دقیق نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 11 =