باید و نباید‌های طراحی دکوراسیون اتاق خواب

در زمینه طراحی دکوراسیون منزل باید به این موضوع توجه داشت که هر کدام از قسمت‌های خانه باید به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفته و به عبارت دیگر طراحی دکوراسیون قسمت‌های خانه، سبک‌ها و ‌ایده‌های خاص خود را دارند. برای مثال در زمانی که شما به فکر طراحی دکوراسیون اتاق خواب هستید باید یکسری نکات را رعایت کنید تا علاوه بر اینکه زیبایی محیط زیاد شود، آرامش محیط از دست نرود.

اتاق خواب فضایی برای استراحت و مطالعه فرزندان است. بنابراین به جرات می‌توان گفت طراحی دکوراسیون اتاق خواب اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله باید‌ها و نباید‌های طراحی دکوراسیون اتاق خواب را برای شما شرح خواهیم داد. تمامی این نکات را مدنظر قرار دهید تا اتاق خواب ‌ایده‌آل و زیبا داشته باشید.

نکات مهم برای طراحی اتاق خواب

شاید طراحی دکوراسیون اتاق خواب به نظر ساده بیاید ولی نکات بسیار ساده‌ای وجود دارند که هر کدام از آن‌ها بار روانی زیادی را در پی داشته و میزان آرامش محیط اتاق خواب را تحت تأثیر قرار می‌دهند. مهمترین نکات برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب عبارتند از:

– در انتخاب رنگ‌ها دقت کنید

اولین نکته برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب، توجه به نوع رنگ‌هایی است که می‌خواهید برای طراحی این قسمت از خانه استفاده ‌کنید. برخی از افراد تصور می‌کنند بحث رنگ، فقط به پوشش دیوار‌ها و کفپوش اتاق ختم می‌شود. در صورتی که رنگ مورد استفاده برای پرده‌ها و وسایل دکوراسیون و حتی رنگ نور لامپ‌ها، تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی دکوراسیون و البته بزرگ به نظر رسیدن فضا خواهد داشت. برای مثال متخصصان در این زمینه توصیه می‌کنند از رنگ‌های تند همانند قرمز و صورتی در اتاق خواب استفاده نکنید زیرا این رنگ‌ها سطح انرژی را بالا می‌برند و شما نمی‌توانید استراحت کافی در چنین فضایی داشته باشید.

نکات مهم برای طراحی اتاق خواب

– طراحی سقف را فراموش نکنید

وقتی شما در اتاق خواب خود بر روی تخت دراز کشیده و به سقف اتاق نگاه می‌کنید، در این زمان است که متوجه می‌شوید این طرح‌های به کار رفته بر روی سقف تا چه اندازه می‌توانند ذهن شما را به خود مشغول کرده و حتی بر روی بزرگ و کوچک به نظر رسیدن اتاق خواب تاثیر بگذارند. برخی از افراد از نقاشی‌های شلوغ برای سقف اتاق خواب استفاده می‌کنند به همین دلیل وقتی برای اولین بار وارد چنین اتاقی می‌شوید، احساس می‌کنید محیط بسیار کوچک و دل‌گیر است.

از طرف دیگر در استفاده از لامپ‌ها برای سقف کوتاهی نکنید. حتی به شما پیشنهاد می‌دهیم به جای اینکه از لوستر‌های بزرگ برای اتاق خواب کوچک استفاده کنید، لامپ‌های نواری را در قسمت‌های مختلفی از سقف به گونه‌ای قرار دهید که تنها روشنایی آن‌ها به چشم بیاید در این صورت زیبایی سقف اتاق و همچنین روشنایی اتاق بیشتر خواهد شد.

– اتاق خواب نباید شلوغ باشد

فراموش نکنید هر چه طراحی اتاق خواب شما ساده‌تر باشد، سطح انرژی و در نتیجه آرامش فضا نیز بیشتر خواهد شد. بعضی از افراد از وسایل دکوری زیادی بر روی دیوار‌ها استفاده می‌کنند و یا اینکه با اسباب بازی‌های بیش از اندازه، داخل اتاق را شلوغ خواهند کرد. هر چه فضای اتاق خواب شلوغ‌تر باشد احساس خستگی و کلافگی بیشتری را با خود به همراه خواهد داشت. سعی کنید تا جایی که امکان دارد از چیدن وسایل دکوراسیون غیرضروری در داخل اتاق جلوگیری کرده و حتی از قرار دادن شلف‌های زیاد بر روی دیوار‌ها جلوگیری کنید.

طراحی اتاق خواب

– در انتخاب وسایل دقت کنید

 یکی دیگر از نکاتی که برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید به آن توجه داشته باشید، مسئله تهیه وسایلی همانند کمد، میز، صندلی و تختخواب است. فراموش نکنید که نباید فضای اتاق خواب را با وسایل بلااستفاده و البته با طراحی نامناسب پر کنید. اگر در داخل اینترنت کمی تحقیق کنید، مدل‌های مختلفی از میز تحریر و تختخواب‌ها را مشاهده خواهید کرد که کمک می‌کنند شما از حداقل فضا بتوانید حداکثر استفاده را داشته باشید.

تخت‌هایی که دارای چندین کشور هستند و یا میز‌های تحریر که به پنهان کردن صندلی و سایر وسایل کمک می‌کنند، انتخاب‌های ایده‌آلی هستند و باعث خواهند شد که فضای داخلی اتاق خواب بیش از اندازه اشغال نشده و از طرف دیگر محیط باز‌تر و بزرگتر به نظر برسد. قطعاً این موضوع بر میزان آرامش افراد تاثیر خواهد گذاشت.

– کف اتاق پوشیده باشد

برخی افراد ترجیح می‌دهند کف اتاق خواب نیز سرامیک یا پارکت باشد ولی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً از موکت یا فرش برای پوشش کف اتاق خواب استفاده کنید. به هر حال فرزند شما ساعت‌ها نیاز دارد که کف اتاق نشسته و با اسباب بازی‌های خود بازی کند. یا زمانی که مشغول مطالعه است ممکن است ترجیح دهد کف اتاق خواب دراز کشیده و به امور مربوط به درس خود بپردازد. بنابراین بهتر است از انتخاب سرامیک یا پارکت ترک جلوگیری کرده و حتماً فرش و موکت نرم را برای اتاق خواب انتخاب نمایید.

نکات مهم برای طراحی اتاق خواب

– ایده‌های جذاب را استفاده کنید

نکته بسیار مهم برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب، در نظر گرفتن ‌ایده‌هایی برای افزایش جذابیت محیط است. بار‌ها با خانواده‌های برخورد داشته‌ایم که از این موضوع گلایه می‌کنند فرزندان آن‌ها به هیچ عنوان در اتاق خواب خود به استراحت و بازی مشغول نشده و تمام وسایل را به قسمت پذیرایی منتقل می‌کنند.

در صورتیکه محیط داخلی اتاق خواب به اندازه کافی بزرگ بوده، شلوغی بیش از اندازه نداشته باشد و البته طراحی دکوراسیون آن زیبا و جذاب باشد، قطعاً برای فرزند شما نیز جذابیت خواهد داشت. کافی است که در این مورد از گروه‌های مهندسی متخصص همانند گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان کمک بگیرید تا کاتالوگ‌هایی را در زمینه طراحی دکوراسیون اتاق خواب در اختیار شما قرار دهند. در این صورت بهتر می‌توانید تصمیم‌گیری کرده و یک سبک دیدنی و شگفت‌انگیز را برای اتاق خواب فرزند خود انتخاب نمایید.

سخن پایانی

در نهایت لازم می‌دانیم این نکته را بیان کنیم که در طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید به مسئله بار روانی تک تک عناصر موجود در داخل اتاق توجه داشته باشید چرا که حتی کوچکترین بی‌نظمی می‌تواند آرامش محیط را کم کرده و شما یا فرزندتان برای استراحت دچار مشکلاتی شوید که به صورت ناخواسته به سراغ شما می‌آیند. گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان در این زمینه به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید زیباترین سبک‌ها و بهترین چیدمان را در طراحی دکوراسیون اتاق خواب اجرا کرده و اتاقی زیبا و مملو از آرامش در اختیار داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 7 =