طراحی دکوراسیون منزل در مناطق سردسیر

یکی از موضوعاتی که در طراحی دکوراسیون منزل باید به آن توجه داشت، مسئله اقلیم و آب و هوای منطقه مورد نظر است. همانگونه که می‌دانید ایران به عنوان کشور چهار فصل شناخته شده و در فصل زمستان که بیشتر مناطق سرمایه زیادی را تجربه می‌کنند، همچنان مناطقی همانند جنوب کشور وجود دارند که هوای گرم یا بهاری دارند. به همین دلیل سبک طراحی دکوراسیون منازل در مناطق مختلف کشور با یکدیگر متفاوت خواهد بود. در این مقاله لازم است نکاتی را پیرامون طراحی دکوراسیون منزل در مناطق سردسیر بیان کنیم. این نکات بیشتر به اهمیت سازگاری معماری ساختمان با آب و هوای منطقه مرتبط می‌باشند.

راهنمای طراحی دکوراسیون منزل در مناطق سردسیر

فرض کنیم که شما ساختمان جدیدی را در یکی از مناطق سردسیر کشور همانند آذربایجان، سنندج، شهرکرد و… خریداری کرده و به تازگی می‌خواهید طراحی دکوراسیون انجام دهید. یا اینکه ممکن است سال‌ها در این مناطق سکونت داشته و اکنون به فکر بازسازی ساختمان افتاده‌اید. در هر صورت برای داشتن یک معماری ‌ایده‌آل برای قسمت داخلی ساختمان که علاوه بر زیبایی، گرمای محیط را نیز حفظ کند لازم است چند نکته را در نظر بگیرید:

– از نور خورشید غافل نشوید

برخی از ساختمان‌ها اصطلاحاً پشت به نور خورشید هستند و به همین دلیل در طول روز از ورود آفتاب به داخل خانه جلوگیری خواهد شد. در صورتی که این امکان برای شما وجود دارد، جای پنجره‌ها را بر روی دیوار عوض کنید. البته چنین عملی برای ساختمان‌های آپارتمانی ممکن نیست ولی اگر شما یک خانه ویلایی کوچک دارید با معماران باتجربه صحبت کنید تا در صورت امکان پنجره‌ها به سمت نور خورشید باز شوند. در این صورت در طول پاییز و زمستان علاوه بر روشنایی، آفتاب بیشتری به فضای ساختمان آمده و ساختمان گرمتر خواهد شد. در چنین شرایطی میزان مصرف انرژی گاز برای گرم کردن خانه کمتر می‌شود و پرتی انرژی کاهش خواهد یافت.

راهنمای طراحی دکوراسیون منزل در مناطق سردسیر

– ارتفاع ساختمان کمتر باشد

در صورتی که به خانه‌های مناطق سردسیر همانند شمال کشور یا خانه‌های منطقه کردنشین بروید متوجه خواهید شد که ارتفاع اتاق‌های آن‌ها نسبت به خانه‌ها در مناطق اقلیمی دیگر کمی پایین‌تر است. این کاهش ارتفاع باعث می‌شود گرما در داخل خانه حبس شده و محیط ساختمان کمتر باشد. همانگونه که می‌دانید با افزایش ارتفاع ساختمان، نیاز به انرژی بیشتری برای گرم کردن محیط خواهد بود.

– عایق کاری فراموش نشود

اگر چه مسئله عایق کاری خانه برای تمامی ساختمان ها‌ی مسکونی، اداری و تجاری و برای همه مناطق الزامی است ولی برای برخی از منطقه‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. برای مثال در مناطق سردسیر که از اوایل پاییز سرمای شدیدی را احساس می‌کنیم، لازم است مسئله عایق بودن در و پنجره و همچنین دیوار‌ها بیشتر از مناطق دیگر مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از پنجره‌های دو لایه، بستن درز در‌ها برای جلوگیری از ورود هوای سرد به داخل ساختمان، استفاده از چوب برای نما کاری داخلی ساختمان و مواردی از این قبیل، به  عایق کاری کمک خواهند کرد. همانگونه که متوجه شدید استفاده از چوب یک راهکار بسیار عالی برای گرم نگه داشتن داخل ساختمان بوده و از طرف دیگر عایق صوت نیز خواهد بود. بنابراین در ساختمان‌های آپارتمانی استفاده از دیوارپوش چوبی علاوه بر اینکه زیبایی فضای سالن و اتاق خواب را بیشتر خواهد کرد باعث می‌شود که پرتی انرژی کاهش یافته و همچنین امکان انتقال صدا بین ساختمان‌ها وجود نداشته باشد.

نکات مهم دکوراسیون منزل در مناطق سردسیر

– در انتخاب رنگ‌ها دقت کنید

یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم برای طراحی دکوراسیون منزل در مناطق سردسیر، انتخاب رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون داخلی است. در صورتی که در طول روز آفتاب کافی وارد ساختمان نمی‌شود، با توجه به اینکه در طول پاییز و زمستان هوا عمدتاً ابری است بنابراین نباید رنگ‌های داخلی ساختمان را تیره انتخاب کنید چون روشنایی محیط کمتر خواهد شد. از سوی دیگر به سراغ رنگ‌های سرد نروید زیرا این رنگ‌ها سرمای محیط را به صورت کاذب بیشتر می‌کنند. در واقع باعث می‌شوند که شما احساس کنید در یک محیط یخبندان در حال زندگی هستید. بنابراین به طور کلی جهت رنگ‌آمیزی دیوار‌ها به سراغ رنگ‌های گرم و ترجیحا روشن باشید.

– از کاغذ دیواری استفاده کنید

در صورتی که برای پوشش دیوار‌ها به فکر استفاده از کاغذ دیواری هستید، قطعاً انتخاب درست کاغذ دیواری‌ها می‌تواند محیط داخلی ساختمان را گرم و صمیمی‌تر کرده و با طراحی‌های زیبایی که دارند، نمای داخلی ساختمان شما را زیباتر جلوه دهند. البته در انتخاب کاغذ دیواری باز هم باید به رنگ و طرح‌های موجود در آن توجه داشته باشید و از انتخاب رنگ‌های تند یا سرد و تیره جلوگیری کنید.

از طرف دیگر به سراغ طرح‌های شلوغ نروید. این موضوع به خصوص برای ساختمان‌هایی که نور ورودی آن‌ها بسیار کمتر بوده و اندازه ساختمان کوچکتر است اهمیت بیشتری دارد. فراموش نکنید که سقف ساختمان‌ها در مناطق سردسیر پایین‌تر از مناطق گرمسیر است بنابراین باید از هر عاملی که باعث شلوغ‌تر به نظر رسیدن خانه می‌شود جلوگیری کنید.

طراحی دکوراسیون منزل در مناطق سردسیر

– از وسایل گرمایشی مناسب استفاده شود

متاسفانه برخی از افراد تنها به دلیل به تعریف‌هایی که در مورد برخی وسایل گرمایش شنیده‌اند، تصمیم می‌گیرند برای راه‌اندازی سیستم گرمایشی ساختمان خود نیز از این تجهیزات استفاده کنند. اما شما در اولین قدم باید با کارایی هر کدام از آن‌ها آشنا شوید سپس با یک گروه متخصص در این زمینه مشورت نمایید. با توجه به اینکه در مناطق سردسیر تقریباً ۶ ماهه از سال هوا بسیار سرد خواهد بود لذا باید از وسایل استفاده کنید که کارایی آن‌ها بالاتر بوده و از طرف دیگر این وسایل در قسمت‌هایی از خانه قرار گیرند که بتوانند با کمترین مصرف انرژی، تمامی ساختمان را به خوبی گرم کنند.

سخن پایانی

گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان در خدمت شما خواهد بود تا بتوانید نوسازی، بازسازی، طراحی دکوراسیون منزل و حتی طراحی نمای خارجی ساختمان خود را تحت نظر مهندسین توانمند و مجرب پیش برده و زیباترین نما را در اختیار داشته باشید. البته با توجه به مسأله اهمیت طراحی دکوراسیون خانه در منطقه سردسیر قطعاً مشاورین و کارشناسان ما سبک‌ها و ایده‌هایی را برای کاهش میزان سرما در طول زمستان جهت طراحی منزل در نظر خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =