طراحی و اجرای انواع آلاچیق فلزی

یکی از پرطرفدارترین انواع آلاچیق که در سبک و طرح مختلف تولید و عرضه شده است، آلاچیق فلزی می باشد. این نوع آلاچیق ها در مقایسه با آلاچیق های چوبی هزینه کمتری دارند و همچنین از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار هستند. به طوری که پس از گذشت سال ها آسیب نخواهند دید و در صورت نیاز به تعمیرات تنها با یک رنگ کاری ساده به حالت اول خود باز خواهد گشت.

فلز مورد استفاده در ساخت انواع آلاچیق فلزی قابل سفارش در رنگ های مختلف، حتی رنگ چوب است. همچنین امکان سفارش آلاچیق فلزی با روکش چوبی برای شما وجود دارد تا علاوه بر بهره مندی از مقاومت نسبتا بالای فلز از زیبایی چوب طبیعی نیز بهره مند شد. در ادامه با انواع آلاچیق فلزی و مزایای هر یک از آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع آلاچیق فلزی

وقتی صحبت از آلاچیق به میان می آید، اغلب آلاچیق های چوبی زیبا همراه با نیمکت های چوبی و گلدان های اطراف آن در ذهن افراد تداعی می شود. درست است که آلاچیق های چوبی از زیبایی منحصر به فرد برخوردار هستند و با طبیعت در هماهنگی کامل هستند اما نباید از دیگر متریال غافل شد و از طرح ها و مدل های جدید استقبال نکرد. یکی از انواع آلاچیق ها که اجرای درست و اصولی آن باعث می شود از نمونه های چوبی زیباتر و کاربردی تر باشند آلاچیق فلزی می باشد. قبل از طراحی و اجرای این نوع آلاچیق ابتدا بهتر است به شناخت بیشتری از آن دست یابیم و در رابطه با آن ها اطلاعات کافی جمع آوری نماییم.

انواع آلاچیق فلزی

آلاچیق فلزی ساده

آلاچیق فلزی ساده دارای ساختار ساده است و می توان آن را با هر نوع فلز سبک و سنگین ساخت. این نوع آلاچیق ها شکل و استایل خاصی ندارند و امکان ساخت آن ها تنها با استفاده از سقف پلیت فلزی سبک سوار شده روی چهارپایه وجود دارد.

پرتابل و قابل حمل

آلاچیق های فلزی در کارگاه و یا کارخانه ساخته می شوند و سپس در محل مورد نظر اجرا می شوند. اکثر آلاچیق های فلزی پرتابل به سفارش سازمان ها و شهرداری ها ساخته می شوند و گزینه مناسبی برای ویلاهای شخصی نیستند.

کلاسیک

طرح ها، نقش و نگارهای کلاسیک برای ساخت آلاچیق های فلزی کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل آلاچیق در حقیقت یک مرز بین سبک سنتی و مدرن است که علاوه بر زیبایی و جذابیت، اصالات خود را به عرصه نمایش می گذارند.

آلاچیق فلزی سنتی

برای ساخت الاچیق سنتی در برخی مواقع علاوه بر فلز از دیگر متریال مانند سیمان، سنگ و فایبرگلاس استفاده می شود. طراحی این آلاچیق ها بسیار ساده است و به طور معمول مطابق با سبک سنتی طراحی می شوند. این نوع از آلاچیق های فلزی در حقیقت سازه های فلزی ساده هستند که یک سقف دارند و زیبایی آن ها در نظر گرفته نمی شود. به طور کلی می توان گفت ساده ترین انواع آلاچیق ها، آلاچیق های فلزی سنتی هستند. قیمت این آلاچیق ها بسیار مناسب است و به قول بازاری ها، کف قیمت های آلاچیق را دارند.

آلاچیق فلزی سنتی

آلاچیق فلزی مدرن

در تولید این آلاچیق ها به طور معمول عملیات خمش فلز انجام نمی گیرد و اغلب در قالب های مختلف گونیا و دیگر اشکال هندسی طراحی و اجرا می شوند. در ساخت آلاچیق فلزی مدرن به طور معمول مصالح فلزی پهن، صاف و در اشکال منظم هندسی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از الاچیق های فلزی مدرن دیوارهایی از جنس شیشه دارند در صورتی که برخی دیگر سقف ثابت ندارند. سقف این نوع از آلاچیق های چوبی از آکاردئون و پارچه غشا ساخته شده است و با استفاده از ریموت کنترل باز و بسنه می شود. امکان اجرای این نوع از آلاچیق ها به صورت سقف ثابت نیز وجود دارد.

طراحی آلاچیق های فلزی مدرن ساده و شیک است و طرح و نقش های شلوغ و پرکار در آن ها کاربردی ندارند. یکی از انواع آلاچیق های مدرن، پرگولا است که برای افرادی که سبک مدرن را دوست دارند گزینه مناسبی محسوب می شود.

برای ساخت آلاچیق های فلزی مدرن امکان استفاده از عناصر دیگر مانند چوب، شیشه و پلاستیک در ترکیب با فلز وجود دارد. در نهایت جلوه بسیار زیبایی ایجاد خواهد شد.

دوطبقه

آلاچیق های فلزی دوطبقه دارای تئوری ساختاری مشابه آلاچیق های معمولی هستند. با این وجود در عمل تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. برای ساخت آلاچیق های دوطبقه به طور معمول به محاسبات خاص نیاز خواهیم داشت تا آلاچیق ها در مقابل فشارهای ناشی از تحمل وزن داخلی و فشارهای خارجی مقاوم شوند. در حقیقت می توان عنوان کرد که آلاچیق های دوطبقه سازه هایی مانند ساختمان ها دارند اما پیچیدگی آن ها کمتر است. به طور معمول برای ساخت آلاچیق های فلزی از تیر آهن استفاده نمی شود.

باغی

این نوع از آلاچیق های فلزی مخصوص باغ ها هستند. تفاوت آن ها با دیگر آلاچیق های فلزی در نوع پوشش مورد استفاده در سقف آن هاست. سقف آلاچیق فلزی باغی به طور معمول به دلیل ریزش برگ درختان روی سقف و بارش باران لجن گیر خواهد شد و بوی بد از آن ساطع می شود. ممکن است پس از گذشت مدتی به سقف آسیب جدی وارد شود از این رو برای سقف باید از پوشش بدون خلل و فرج استفاده کرد. این پوشش به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید سقف این آلاچیق ها را به راحتی و بدون هیچ دردسر تمیز کرد.

آلاچیق فلزی باغی

آلاچیق فلزی ویلا

برای ساخت آلاچیق فلزی ویلا به رعایت اصول مورد استفاده در ساخت آلاچیق های باغی و روف گاردن نیاز نخواهید داشت. در حقیقت امکان اجرای انواع آلاچیق ها در ویلا وجود دارد. به این شرط که سبک آلاچیق با سبک طراحی ویلای شما هماهنگی لازم و کافی را داشته باشد. برای عنوان مثال استفاده از آلاچیق فلزی مدرن در ویلای کلاسیک ممکن است باعث شود تا ویلای شما جلوه نازیبا پیدا کند.

به طور کلی می توان گفت انواع آلاچیق فلزی را در اشکال مختلف همچون دایره، چهرگوش، پنج گوش، شش گوش، هشت گوش، سه بعدی و پرگولا ساخت.

هزینه ساخت آلاچیق فلزی

نوسانات موجود در بازار آهن باعث شده است تا نتوان برای آلاچیق های فلزی قیمت مشخصی تعیین کرد. به طور کلی می توان گفت عوامل زیر در هزینه ساخت آلاچیق های فلزی موثر است:

  • قیمت آهن
  • نوسانات بازار ارز و دلار
  • میزان آهن مورد استفاده در ساخت آلاچیق
  • نوع فلز مورد استفاده
  • میزان تزیینات، ساده یا پر نقش و نگار بودن آلاچیق
  • ترکیب متریال دیگر همچون شیشه، چوب و پلاستیک با فلز
  • هزینه و دستمزد ساخت آلاچیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =