فضایی بدون استرس برای خانه ایجاد کنید

در بحث طراحی دکوراسیون داخلی نه‌ تنها باید به زیبایی عناصر و سبکی که برای طراحی استفاده می‌کنید توجه داشته باشید بلکه باید میزان آرامش فضا در محیط را نیز در نظر بگیرید. در واقع اگر دوست دارید فضایی بدون استرس در خانه داشته باشید، قطعاً الگوی طراحی دکوراسیون منزل نقش بسیار موثری در آن خواهد داشت.

شاید تا به حال برای شما پیش آمده باشد که بعد از ورود به یک خانه، احساس دل گرفتگی و یا حتی اضطراب می‌کنید. در صورتیکه هیچ اتفاقی نیفتاده و شما با دیدن این عناصر موجود در خانه و حتی طراحی دکوراسیون، این حس را به صورت ناخودآگاه کسب کرده‌اید. با توجه به این موضوع، در این مقاله نکاتی را برای ایجاد فضایی بدون استرس در خانه از طریق دکوراسیون داخلی بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشیم.

طراحی دکوراسیون منزل برای ایجاد فضایی بدون استرس

در صورتی که به تازگی خانه‌ا‌ی خریده‌اید و دوست دارید با سبک مورد علاقه خود آن را طراحی نمایید و یا اینکه قصد دارید دست به بازسازی ساختمان‌ زده و طراحی جدید برای دکوراسیون آن اجرا کنید، نکات زیر را با دقت مطالعه نمایید تا در نهایت بتوانید فضایی بدون استرس برای خانه در اختیار داشته باشید:

– رنگ‌ها بار روانی زیادی دارند.

رنگ‌ها بار روانی زیادی دارند

اولین عاملی که باعث می‌شود محیط کار یا خانه شما آرام و یا بسیار متشنج به نظر برسد، رنگ‌هایی است که شما در محیط داخلی استفاده کرده‌اید. جالب است بدانید رنگ‌ها بر سطح انرژی افراد و حتی بر میزان اشتهای شما تاثیر می‌گذارند به همین دلیل است که در رستوران‌ها عمدتاً از رنگ‌های گرم و تند همانند قرمز و نارنجی استفاده می‌شود چرا که می‌خواهند اشتهای کاذب مشتریان را بالا ببرند.

در صورتیکه در آشپزخانه خانه خود نباید از این رنگ‌ها استفاده کنید چون پرخوری زیاد باعث چاقی شما می‌گردد. با توجه به آنچه که گفته شد، برای طراحی دکوراسیون منزل از رنگ‌های آرامبخش گرم و شاداب همانند کرمی، سفید، زرد، قهوه‌ای بسیار ملایم استفاده کنید. این رنگ‌ها روشنایی خانه را بیشتر می‌کنند. همانگونه که می‌دانید هر چقدر میزان نور در داخل فضا بیشتر باشد، آرامش افراد بیشتر خواهد شد.

از سوی دیگر آرامشی که در رنگ‌های خانه وجود دارد، قطعاً استرس افراد خانه را کاهش خواهد داد. بنابراین در راستای طراحی دکوراسیون منزل برای فضای بدون استرس حتماً به مسأله انتخاب رنگ توجه داشته باشید. البته فراموش نکنید زمانی که درمورد انتخاب رنگ صحبت می‌کنیم، منظور ما تنها پوشش دیوار، سقف و کف ساختمان نیست. تمامی رنگ‌هایی که در عناصر ساختمان همانند پرده‌ها و مبلمان نیز به کار ‌می‌روند، بار روانی خود را به همراه خواهند داشت. بنابراین در خرید تک تک عناصر براساس رنگ، دقت کافی داشته باشید.

– نور از افسردگی جلوگیری می‌کند.

آیا تا به حال در مورد افسردگی فصلی چیزی شنیده‌اید؟ در فصل پاییز و زمستان که میزان نور طبیعی کم می‌شود برخی از افراد دچار افسردگی خواهند شد. در این زمان است که نقش نور بر آرامش و سلامت روان افراد اهمیت پیدا خواهد کرد. متاسفانه در عصر حاضر اغلب مردم آپارتمان نشین شده و از طرف دیگر نور کافی در داخل محیط دریافت نمی‌کنند. با توجه به اینکه نور باعث آرامش افراد و جلوگیری از استرس و افسردگی می‌گردد، در صورتیکه منزل یا محیط کار شما در طول روز از نور طبیعی بی‌بهره است، حتماً سیستم روشنایی مناسب را در نظر بگیرید.

در صورتیکه در داخل خانه تنها از لامپ‌های مهتابی استفاده کنید، فضای خانه سرد و دلگیر شده و همین موضوع باعث می‌شود افسردگی کاذب به سراغ شما بیاید. ترکیب رنگ آفتابی و مهتابی آرامش محیط را بیشتر می‌کند به علاوه اینکه جذابیت و زیبایی محیط نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به خاطر داشته باشید رنگ‌هایی همانند صورتی درست است که جذابیت خاص خود را دارند اما به دلیل افزایش سطح انرژی باعث می‌شود شما نتوانید به خوبی استراحت کنید و همین عامل به مرور شما را تبدیل به یک فرد مضطرب و استرسی خواهد کرد.

– گیاهان آرامبخش محیط هستند.

 گیاهان آرامبخش محیط هستند

در خانه‌های قدیمی که باغچه نقلی و پر از گیاه در خانه وجود داشت، افراد خانواده هنگام عصر به حیاط می‌آمدند و بعد از آبپاشی کردن، بر روی تخت کنار باغچه و حوض می‌نشستند. همین فضای کوچک و دلنشین باعث آرامش افراد خانواده می‌شد. آن‌ها چند ساعت بدون هیچ تنش روحی می‌توانستند از زیبایی و آرامش این فضا استفاده کنند.

اکنون به دلیل اینکه مردم عمدتاً در آپارتمان زندگی می‌کنند، این نعمت برای آن‌ها وجود نداشته و در این زمان است که وجود گیاهان آپارتمانی برای افزایش آرامش افراد و کاهش استرس محیط، اهمیت خود را نشان می‌دهد. به طور کلی هر عاملی که بتواند ردپای طبیعت را به محیط زندگی و محیط کاری شما باز کند، بار آرامش روانی و محیط را افزایش خواهد داد. با توجه به آنچه گفته شد در طراحی دکوراسیون داخلی برای ایجاد فضای بدون استرس، حتماً از گل و گیاهان مناسب استفاده کنید.

– جریان هوای کافی در خانه وجود داشته باشد.

همچنین در ساختمان شما باید پنجره‌های کافی برای جریان هوا وجود داشته باشد تا حتی در فصل پاییز و زمستان که هوا سرد می‌شود، در طول روز چند دقیقه‌ای پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوای تازه به داخل خانه وارد شود. استشمام هوایی مطبوع و دلپذیر قطعاً آرامش روانی شما را بیشتر می‌کند.

طراحی دکوراسیون منزل

– سر و  صدای محیط را کم کنید.

مهمترین عامل که مخل آرامش روانی فرد شده و در نتیجه شما را به مرور به یک فرد عصبی و استرس تبدیل می‌کند، زندگی در محیط‌های شلوغ و پر سر و صدا است که متاسفانه در شهر‌های پرجمعیت چنین موضوعی به شدت حس می‌شود. در و پنجره‌های خانه را عایق کرده و همچنین از دیوارپوش‌های چوبی استفاده کنید تا صدای کمتری وارد ساختمان گردد.

سخن پایانی

همانگونه که متوجه شدید طراحی دکوراسیون منزل یکی از موضوعات بسیار مهم و پیچیده در جریان ساختمان‌سازی است که نباید نسبت به آن بی‌تفاوت رد شوید. از گروه‌های مهندسی متخصص همانند گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان کمک بگیرید تا بتوانید ‌ایده‌های جدید را در خانه خود پیاده نموده و از طرف دیگر محیطی آرام و دلپذیر را برای زندگی خود و اعضای خانواده فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هفت =