چکار کنیم فضای خانه بزرگتر به نظر برسد؟

در چند سال اخیر مبحث طراحی دکوراسیون منزل به عنوان یکی از مهمترین موضوعات در ساخت و ساز ساختمان‌ها شناخته شده است تا جایی که مهندسین عمران و معماری در گرایش‌های کاملاً اختصاصی به تحصیل در زمینه بازسازی، نوسازی و طراحی دکوراسیون داخلی می‌پردازند.

یکی از موضوعات بسیار مهم در این زمینه، طراحی دکوراسیون منزل برای بزرگتر نشان دادن آن است این موضوع درمورد خانه‌های آپارتمانی با متراژ‌های کوچک اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است، اغلب افراد ساختمان‌هایی با مساحت کوچک در اختیار دارند. اما شما می‌توانید با رعایت چند نکته، کاری کنید که فضای داخلی خانه بزرگتر به نظر برسد. برای این منظور در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

طراحی دکوراسیون داخلی برای بزرگتر نشان دادن فضای خانه

دو خانه با متراژ و نقشه ساخت کاملاً یکسان را در نظر بگیرید. یک خانه کوچک‌تر از دیگری به نظر می‌رسد در حالی‌که مساحت هر دو کاملاً یکسان بود و همانگونه که گفته شد نقشه ساختمان‌ها مشابه با یکدیگر است. در این زمان است که می‌توان تأثیر طراحی دکوراسیون برای بزرگتر نشان دادن فضای خانه را به خوبی احساس کرد. در صورتیکه شما آپارتمان کوچک در اختیار دارید، با رعایت نکات زیر می‌توانید کاری کنید که فضای سالن‌ها و اتاق خواب بزرگتر از حالت عادی به نظر برسند:

طراحی دکوراسیون داخلی برای بزرگتر نشان دادن فضای خانه

– نقش رنگ دکوراسیون در‌ بزرگتر به نظر رسیدن فضا

اولین عاملی که باعث می‌شود مساحت یک ساختمان بزرگتر یا کوچکتر از اندازه واقعی آن به نظر برسد، رنگ‌هایی استکه در داخل محیط به کار برده می‌شوند. حتی اگر شما یک ساختمان با متراژ بزرگ در اختیار داشته باشید ولی از رنگ‌های تند و تیره برای طراحی استفاده کنید، قطعاً همین مسئله باعث می‌شود مساحت خانه کوچکتر از حد واقعی آن به نظر برسد.

از طرف دیگر در ساختمان‌های جدید ارتفاع خانه‌ها کمتر شده است. همین مسأله، انتخاب رنگ را مهم‌تر جلوه می‌دهد. به طور کلی برای خانه‌هایی که متراژ کوچک دارند، استفاده از رنگ‌های روشن اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. بنابراین در انتخاب رنگ برای دیوارپوش، کفپوش، رنگ ‌مبلمان، پرده و سایر عناصری که در داخل خانه قرار می‌گیرند، سعی کنید به سراغ رنگ‌های روشن همانند سفید، کرمی، طوسی روشن و مواردی از این قبیل بروید.

– انتخاب طرح در دکوراسیون خانه

دومین عاملی که باعث می‌شود فضای یک خانه، کوچکتر از مساحت واقعی آن به نظر برسد، شلوغ بودن منزل است. شاید این تصور برای شما به وجود آمده باشد که منظور ما از شلوغ بودن، وجود تعداد زیادی از وسایل در پذیرایی است اما بخشی از شلوغی ساختمان به طرح‌های موجود در داخل محیط اختصاص پیدا می‌کند. برای مثال کسانی که از پرده‌هایی با طرح‌های پیچیده استفاده می‌کنند و یا اینکه پارچه مبلمان و نقاشی‌های روی تابلو‌ها بسیار شلوغ هستند، همین عوامل باعث می‌شود خانه کوچک‌تر به نظر برسد.

 انتخاب طرح در دکوراسیون خانه

– نورپردازی ساختمان

در طراحی دکوراسیون منزل، نور یکی از ارکان اصلی به حساب می‌آید. در صورتی که روند ساختمان‌سازی از تاریخ گذشته تا به امروز را دنبال کنید متوجه خواهید شد که همواره در تمامی دوره‌ها، معماران به فکر ساختن بناهایی بودند که میزان نور ورودی آن‌ها زیاد باشد زیرا نور از طریق روشن کردن فضا، نه تنها آرامش زیادی را برای اهالی ساختمان به همراه داشته بلکه باعث می‌شود محیط، دلباز و بزرگتر به نظر برسد. بنابراین ساختمان‌هایی که اصطلاحاً پشت به نور مستقیم قرار دارند نسبت به حالت عادی کوچکتر به نظر خواهند رسید.

در چنین مواردی حتماً باید به سراغ نقشه نورپردازی بسیار عالی برای ساختمان خود بروید. در استفاده از نور لامپ‌ها به این مسأله توجه داشته باشید که رنگ‌های تیره و یا تند همانند صورتی و آبی باعث می‌شوند محیط شما دلگرفته به نظر برسد. هر اندازه رنگ‌های آفتابی و مهتابی در محیط بیشتر باشد زیبایی و آرامش ساختمان شما بیشتر خواهد شد.

– نحوه چیدمان وسایل

یکی از مهمترین عوامل که باعث می‌شود فضای خانه شلوغ یا خلوت به نظر برسد، نحوه چیدمان وسایل است. در صورتیکه مساحت سالن پذیرایی شما بسیار کوچک است، نباید به سراغ مبلمان‌های بزرگ بروید که قسمت زیادی از فضا را بی‌جهت اشغال می‌کنند.

حتی به شما پیشنهاد می‌دهیم از مبلمان ال استفاده کنیم که تمام گوشه و کنار سالن را پر کرده و کمک می‌کنند قسمت میانی سالن پذیرایی خالی باشد. از سوی دیگر نباید در استفاده از وسایل دکوراتیو افراط داشته باشید. براساس ابعاد ساختمان، وسایل دکوری زیبا و البته ساده و جذاب را انتخاب کنید تا علاوه بر خاص به نظر رسیدن طراحی دکوراسیون منزل، از کوچک به نظر رسیدن مساحت خانه جلوگیری گردد.

 انتخاب طرح در دکوراسیون خانه

– افزایش خطوط افقی در خانه

یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود مساحت ساختمان بیش از مقدار واقعی آن به نظر برسد، استفاده از کاغذ‌های دیواری با خطوط افقی است. مثلاً شما می‌توانید یک یا دو دیوار قسمت پذیرایی را با کاغذ‌های دیواری که طرح‌های افقی دارند تزیین کنید و یا اینکه اگر دوست داریو به سراغ دیوارپوش چوبی بروید، چوب‌ها به صورت افقی در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

سخن پایانی

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید دکوراسیون داخلی منزل می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی مساحت ساختمان شما داشته باشد به همین دلیل در طراحی دکوراسیون به هیچ عنوان نباید سرسری عمل کرده و باید به سراغ تیم متخصصی بروید که با سابقه درخشان در این زمینه می‌توانند بهترین سبک‌ها را برای شما ارائه کنند.

شما می‌توانید در این زمینه از گروه متخصص طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان کمک بگیرید. با توجه به اینکه مهندسین ما تجربه طراحی دکوراسیون برای ساختمان‌های کوچک را نیز داشته‌اند انواع مختلفی از طراحی‌ها را برای شما در قالب عکس ارائه خواهند کرد تا براساس سلیقه خود بتوانید زیباترین سبک را برای ساختمان خود اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 8 =