تاثیر دکوراسیون منزل بر آرامش افراد خانواده

متخصصان در زمینه‌ طراحی نمای داخلی خانه معتقد هستند نباید از تاثیر دکوراسیون منزل بر آرامش افراد خانواده غافل شویم. مردم عادی به دلیل اینکه اطلاعات کاملی در مورد بار روانی تک تک عناصر در داخل خانه ندارند، ممکن است تنها به سراغ زیبایی برخی از سبک‌ها رفته و در نهایت منزلی را در اختیار داشته باشند که علی‌رغم زیبایی ولی آرام‌بخش نیست.

مهندسان گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان با کمک مشاوران و کارشناسان که در امر روانشناسی و تحلیل ارتباط بین طراحی دکوراسیون داخلی و آرامش افراد تخصص بالایی دارند، کمک می‌کنند تا بهترین طراحی برای ساختمان شما رقم خورده و در کنار زیبایی، بتوانید آرامش زیادی را از محیط دریافت کنید. در این مقاله، برای درک بهتر این موضوع، به بررسی تأثیر دکوراسیون منزل بر روحیه افراد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

بررسی تاثیر دکوراسیون داخلی بر آرامش افراد

شاید تا به حال این اتفاق برای شما رخ داده باشد که بعد از ورود به یک ساختمان، احساس شلوغی، ناامنی و یا حتی احساس افسردگی به شما دست داده است. در صورتی که چنین ساختمانی دکوراسیون بسیار زیبایی دارد و شما متوجه علت احساسات درونی خود نمی‌شوید. در این زمان است که باید به بررسی تاثیر دکوراسیون بر آرامش افراد بپردازیم. به طور کلی این موضوع باید از چند منظر مورد بررسی قرار گیرد:

بررسی تاثیر دکوراسیون داخلی بر آرامش افراد

– میزان نور موجود در ساختمان چقدر است؟

به طور کلی روانشناسان معتقد هستند میزان روشنایی فضا با میزان ابتلا به افسردگی رابطه عکس دارد. به این معنا که اگر شما در ساختمانی زندگی کنید که روشنایی در طول روز بسیار کم بوده و از طرف دیگر در طراحی دکوراسیون منزل از تم رنگ‌های تیره استفاده شده است، به دلیل کاهش میزان نور، احتمال افسردگی افزایش پیدا خواهد کرد و اعضای خانواده روحیه کیل و حتی پرخاشگری خواهند داشت. به همین دلیل است که افسردگی فصلی در پاییز و زمستان بیشتر می‌شود زیرا میزان نور طبیعی در فضا کاهش یافته و افرادی که در آپارتمان‌های بسته با نور بسیار کم زندگی می‌کنند، این حالت را بیشتر تجربه خواهند کرد.

– چه رنگ‌هایی در خانه استفاده شده است؟

همانگونه که گفته شد یکی از دلایل اهمیت انتخاب رنگ در ساختمان، ارتباط آن با میزان روشنایی فضا است. متخصصین در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی، برای انتخاب رنگ دیوار‌ها و حتی رنگ وسایلی که در محیط قرار می‌گیرند، به میزان روشنایی فضا و مساحت ساختمان توجه می‌کنند. اگر در طول روز میزان نور کمتری وارد ساختمان شود و همچنین مساحت ساختمان شما کوچک باشد، باید از رنگ‌های روشن بیشتر استفاده گردد، زیرا این مسأله باعث می‌شود به صورت ناخواسته محیط بزرگتر و روشن‌تر به نظر برسد.

در چنین شرایطی قطعاً آرامش محیط افزایش پیدا می‌کند. اما مسئله دیگر در زمینه انتخاب رنگ برای نقاشی ساختمان و یا چیدمان وسایل در داخل، آن تأثیر رنگ‌ها بر سطح انرژی افراد است. حتماً تا به حال این موضوع را شنیده‌اید که به هیچ عنوان نباید برای اتاق خواب از رنگ‌های تند همانند قرمز یا صورتی استفاده شود.

این رنگ‌ها سطح انرژی بدن را بالا می‌برند و دقیقاً زمانی که فرد به آرامش و استراحت نیاز دارد، چنین شرایطی برای او فراهم نشده و نمی‌تواند در محیط امن و آرام استراحت کند. و یا اینکه رنگ‌های قرمز، صورتی و حتی نارنجی باعث می‌شوند اشتهای افراد در زمان غذا خوردن بالا برود بنابراین این رنگ‌ها در محیط آشپزخانه نیز نباید استفاده شوند. حتی در انتخاب رنگ ظروف آشپزخانه نیز باید به این موضوع توجه کنید.

بررسی تاثیر دکوراسیون داخلی بر آرامش افراد

– چینش عناصر در دکوراسیون داخلی به چه صورت است؟

اما به جرات می‌توان گفت بخش عمده‌ای از آرامش فضا، به چیدن عناصر در کنار یکدیگر اختصاص پیدا می‌کند. برخی از افراد وسایل بسیار زیادی را برای خانه خریده و حتی دیوار‌های خانه را با وسایل تزیینی، شلوغ می‌کنند در صورتی که اندازه خانه آن‌ها بسیار کوچک است. قبل از اینکه وسایلی را تهیه کنید، باید مساحت خانه و همچنین میزان روشنایی فضا را مدنظر قرار دهید.

این موضوع در بین مردم، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد به همین دلیل است که اکیداً توصیه می‌کنیم صفر تا صد طراحی دکوراسیون منزل را به گروه‌های مهندسی توانمند همانند گروه طراحی داخلی و معماری مهراز طراحان بسپارید تا براساس تمامی موارد، حتی در خرید وسایل به شما کمک کنند.

انتخاب مبلمان‌های بزرگ برای مساحت‌های کوچک، قرار دادن شلف‌های متعدد بر روی دیوار‌ها، استفاده از پرده‌های تیره رنگ با طرح‌های شلوغ و… همه این موارد باعث می‌شوند محیط خانه بسیار شلوغ و بی‌نظم و شلخته به نظر رسیده و به محض اینکه وارد ساختمان می‌شوید، احساس ناخوشایندی به شما دست بدهد. وقتی بعد از یک روز پر از مشغله به خانه برمی‌گردید اگر محیط خانه آرامش و ‌آسایش کافی را نداشته باشد قطعاً نمی‌توانید تجدید قوا کنید و در نتیجه به تدریج از نظر روحی بسیار ضعیف و عصبی و مضطرب خواهید شد.

– چه نوع مبلمانی برای ساختمان استفاده کنیم؟

بررسی تاثیر دکوراسیون داخلی بر آرامش افراد

متأسفانه اشتباهی که اغلب خانم‌ها مرتکب می‌شوند این است که خرید مبلمان را تنها بر اساس زیبایی ساختمان انجام می‌دهند تا زمانی که مهمان به خانه می‌آید، از زیبا و شیک بودن مبلمان لذت ببرد. اما فراموش نکنید عمده کسانی که از مبلمان خانه استفاده می‌کنند، خود شما هستید.

بنابراین به راحتی افراد خانواده توجه داشته باشید. اگر مساحت خانه بزرگ است علاوه بر مبلمان‌های سلطنتی، از مبل راحتی برای استراحت افراد خانواده نیز استفاده کنید. قطعاً هر یک از اعضای خانواده دوست دارند ساعاتی را در جلوی تلویزیون بر روی مبل دراز بکشند و فیلم مورد علاقه خود را مشاهده کنند و یا اینکه حتی برخی از افراد دوست دارند زمانی که بر روی مبل در حال استراحت هستند، به مطالعه و یا گوش دادن به موسیقی بپردازند.

– استفاده از گیاهان را فراموش نکنیم

وجود گیاه در هر محیط، با میزان آرامش آن محیط رابطه مستقیم دارد. با توجه به اینکه خانه‌های امروزی به آپارتمان تبدیل شده و انسان‌ها از نعمت داشتن حیاط و باغچه بی‌بهره هستند، حداقل کاری که می‌توانید انجام دهید این است که چند گلدان طبیعی بسیار زیبا را در داخل ساختمان بگذارید.

برای مثال اگر تراس ساختمان به سالن راه دارد و از طریق نمای شیشه‌ای می‌توانید محیط داخلی بالکن را مشاهده کنید، سعی کنید بالکن آن را با گیاهان بسیار زیبا تزیین نمایید. حتی قرار دادن گیاهان در محیط داخلی ساختمان به دلیل اینکه سرسبزی و طراوت را بیشتر می‌کند، آرامش زیادی را برای افراد به همراه خواهد داشت. بنابراین در بررسی تأثیر دکوراسیون منزل بر آرامش افراد خانواده نباید جایگاه گیاهان را فراموش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یک =