طراحی معاصر چیست؟

در حالی که تعریف مشخصی از آنچه طراحی معاصر را تشکیل می‌دهد وجود ندارد، این مجموعه شامل طیف وسیعی از سبک‌های ساختمانی امروزی است که غالباً کاملاً متفاوت از یکدیگر و گاهی اوقات با هر آنچه که قبلاً وجود داشته متفاوت است. این امر به لطف نوآوری‌های بی شمار در مصالح ساختمانی و تکنیک‌هایی است که طراحی معاصر را در تمام تکرارهای بی نهایت خود امکان پذیر کرده است. چه شما در دنیای طراحی داخلی تازه وارد باشید و چه سال‌ها به آن علاقه مند بوده باشید. بعضی مواقع تمایز سبک‌های طراحی از هم سخت خواهد بود.

مسلما، خطوط ارتباطی بین زیبایی شناسی و هیچ بیشتر از خطوط ارتباطی با طراحی معاصر است. و بیشتر با طراحی معاصر متقابل است. اگر تاکنون فکر کرده اید که دقیقا چه چیزی اتاق را امروزی می‌کند، تنها نیستید. این جایی است که ما وارد می‌شویم.این پست به موشکافی درون و بیرون طراحی داخلی به سبک معاصر اختصاص داده شدهاست. به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید کدام ویژگی‌ها این سبک را از بقیه جدا می‌کند، و همچنین چگونه این سبک در خانه خود انجام دهید.ما معتقدیم زمانی که میگوییم این سبک تست زمان است ،دلیلی وجود دارد .

طراحی معاصر چیست؟

طراحی معاصر “اساساً به سبک معماری فعلی اشاره دارد. به عنوان مثال، خانه ای که امسال با توجه به روند فعلی ساخته شود، طراحی معاصر محسوب می‌شود. برخی از معماران برجسته معاصر قرن بیست و یکم عبارتند از: فرانک گری ، ژان نوول ، تادائو آندو ، شیگرو بان ، سانتیاگو کالاتراوا و مرحوم زاها حدید، که در 65 سالگی در سال 2016 درگذشت اما هنوز هم کارهای او توسط شرکتی که از او باقی مانده در دست ساخت است. این “استارچیتکت ها” معاصر به خاطر ساختمان‌های زیبا و متمایزی که در اشکال غیر متعارف و گاهاً خنثی کننده گرانش ارائه می‌شوند و باعث تغییر چشم انداز در مکان‌های مختلف جهان می‌شوند، شناخته شده اند.

طراحی داخلی معاصر

در حالی که همه آنها ساختمان‌های جاه طلبانه ای از قبیل Gehry’s Walt Disney Concert Hall در لس آنجلس یا Nouvel’s Philharmonie de Paris ساخته اند ، بسیاری از آنها همچنین اقامتگاه‌های شخصی مانند آپارتمان‌های لوکس با طراحی Hadid را ساخته اند.

اما طراحی معاصر محدود به ساختمان‌های با مقیاس بزرگ طراحی شده از راکتیت نمی‌باشد. همچنین می‌توان این نوع طراحی را در خانه کوچک و جمع و جور به شکل کره شکل از اسلواکی که برای زندگی خارج از شبکه در هر نقطه از جهان طراحی شده است، استفاده کرد. این خانه همچنین می‌تواند یک خانه خانوادگی مسکونی پیش ساخته در حومه آمریکای جنوبی، یک هتل مجهز به درخت مکعب آینه دار در جنگل سوئد یا یک ساختمان آپارتمانی مشبک مشرف به یک کانال اروپایی باشد.

تاریخچه طراحی معاصر

طراحی معاصر با یک سبک تعریف نمی‌شود بلکه ضروری است که غیرمتعارف باشد، تا با استفاده از نوآوری و تخیل به جای تکرار سبک‌های قدیمی، از گذشته جدا شود. به طور کلی تصور می‌شود که دوران معاصر مدتی پس از دوره مدرن تقریباً نیمه اول قرن 20 و دوران پسامدرن آغاز شده است که واکنشی به آن بود که از دهه 1960 شروع شد و تا دهه 90 ادامه داشت. بنابراین، ممکن است از ساختمان‌های اواخر قرن 20 تا کنون به عنوان آثار طراحی معاصر یاد شود.

طراحی‌های معاصر دیگر محدود به اشکال خطی نیستند زیرا اکنون تنوع بسیار زیادی از مواد نوآورانه و روش‌های ساخت در اختیار دارند. این موارد شامل توانایی طراحی منحنی‌های تولید شده توسط رایانه ، یا استفاده از فناوری برش لیزری و چاپ سه بعدی برای ساخت فرم‌های چالش برانگیز، دقیق و بی سابقه در ساخت منزل است. رندرهای رایانه ای با جزئیات بیش از حد واقع گرایانه چشم انداز آینده را به ذهن متبادر می‌کنند، اما آنچه که زمانی غیرممکن به نظر می‌رسید آینده نگرانه و کاملاً مفهومی به نظر می‌رسد، اکنون به عنوان نسل جدیدی از ساختمان‌ها قابل دستیابی است که به نظر می‌رسد منطق، جذاب و غالباً مرزهای معمولی را نادیده می‌گیرند.

طراحی داخلی مدرن

پایداری از ویژگی‌های مهم طراحی معاصر است ، با استفاده از مواد بازیافتی و طبیعی و توجه به سیستم های ساختمانی کنترل آب و دما با محیط زیست که هرچه بیشتر یکپارچه تر شده اند. این امر با توجه به شرایط اضطراری تغییر اقلیم که تا حدی نتیجه آسیب محیطی ناشی از ساختمان‌ها است، که در ایالات متحده 39 درصد از انتشار CO2 را تشکیل می‌دهد، حیاتی است.

ویژگی‌های طراحی معاصر

ویژگی‌های طراحی معاصر برای همه می‌تواند متفاوت باشد، اما در اینجا برخی از عناصر اصلی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند یک ساختمان معاصر را در طبیعت شناسایی کنید:

 •     خطوط منحنی
 •     فرم‌های گرد شده
 •     حجم های نامتعارف
 •     عدم تقارن
 •     اشکال به صورت آزاد
 •     نقشه های کف باز
 •     پنجره های بزرگ و فراوان
 •     سقف های سبز، دیوارهای زنده
 •     ادغام در چشم انداز اطراف
 •     فن آوری یکپارچه خانه هوشمند
 •     روشنایی LED قابل تنظیم یکپارچه
طراحی داخلی

حقایق جالب در مورد طراحی معاصر

در سال 2017 ، Royal Mail مجموعه ای از تمبرها را به نمایش گذاشت که شامل 10 مورد از مشهورترین ساختمان‌های عمومی 20 سال گذشته است تا “رنسانس معماری معاصر” انگلستان را جشن بگیرد. در این تمبرها عکس های عکاسان معماری Hufton + Crow از ساختمان‌هایی مانند مرکز آبزیان لندن، پارلمان اسکاتلند ادینبورگ و تیت مدرن در لندن دیده می شد.

یکی از گیج کننده ترین موارد در مورد تعریف طراحی معاصر این واقعیت است که اغلب با عنوان “مدرن” برچسب گذاری می‌شود. این امر احتمالاً به این دلیل است که مدرن یک کلمه دو هجایی است که کاملاً به عنوان مترادف کلمه پنج هجایی معاصر قابل درک است. اما این واقعیت که مدرنیسم یک سبک معماری کاملاً مشخص با ویژگی‌های متمایز خود است، بر سردرگمی می افزاید.

یک بنای جدید می‌تواند مدرن باشد بدون اینکه معاصر باشد و یک ساختمان معاصر می‌تواند به معنای زمانی کلمه مدرن باشد. و البته یک ساختمان جدید می‌تواند مدرن، معاصر یا به سادگی هر دو مورد باشد، اگر فقط کپی از سبک دوره قبل باشد. این واقعیت که متخصصان املاک و مستغلات، نمایش های معروف بازسازی خانه و شکار خانه و بسیاری از منابع آنلاین از این کلمات سو استفاده می‌کنند، کمکی نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 6 =