اصول طراحی و نورپردازی کافی شاپ

نورپردازی کافی شاپ مسئله مهمی است که طراحان آن باید به سلیقه و نیازهای افراد توجه کافی داشته باشند تا مشتری ها را به خود جذب کنند، به طوری که مشتری با یکبار حضور در کافی شاپ دوباره به همان جا برگردد. ممکن است کافی شاپی با نور ملایم و دنج برای شما جذاب باشد و یا کافی شاپی با فضای پر نور و دلباز را بپسندید. نورپردازی کافی شاپ همواره یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوامل در طراحی داخلی آن می باشد، این امر در طراحی داخلی کافی شاپ نیز مستثنی نیست.

نور پردازی مناسب می تواند در جذب مخاطب و همچنین حفظ آن در محیط تاثیر مستقیمی داشته باشد. در حالی که نورپردازی نامناسب بخصوص می تواند در کافی شاپ نتیجه ای منفی داشته باشد و فضا در طول زمان کوتاه برای مشتریان خسته کننده به نظر برسد. بنابراین شما باید به عنوان طراح در نورپردازی کافی شاپ هوشمندانه عمل کنید.

دو دسته‌ی اصلی نورپردازی کافی شاپ

دو دسته‌ی اصلی نورپردازی کافی شاپ

نورپردازی کافی شاپ، خود به دو دسته ی نور پردازی داخلی و خارجی تقسیم می شود.

نورپردازی خارجی: شامل انتخاب و چیدمان منابع نوری برای فضای بیرونی کافی شاپ است. این قسمت از نورپردازی، برای نشان دادن وجود کافی شاپ در یک محله است. همچین باعث ایجاد حس کنجکاوی اولیه در عابران می شود.

 نورپردازی داخلی: شامل انتخاب و چیدمان منابع نوری برای فضای درونی کافی شاپ است. این نورپردازی، می تواند حس امنیت و آرامش را به مشتری منتقل کند. همچنین اگر به درستی انجام شود، باعث برگشتن دوباره ی مشتری می شود.

اصول طراحی و نورپردازی کافی شاپ

در نورپردازی کافی شاپ موارد مختلفی دست به دست هم می‌دهند تا بتوانیم کافی شاپی شیک و مدرن داشته باشیم. افراد برای موارد مختلفی از کافی شاپ ها استفاده می‌کنند که این موارد شامل دیدارهای دوستانه، قرارهای کاری و غیره می‌شود. کافی شاپ‌ها برای افزایش مشتریان خود سعی می‌کنند که مکان‌های قرار‌های کاری و دوستانه را از هم جدا کنند و برای هر کدام از این موارد، نورپردازی کافی شاپ متناسب و درخور ایجاد کنند.

استفاده از چراغ‌های آویز

استفاده از چراغ های آویز در نورپردازی کافی شاپ باعث زیبایی فوق العاده در کافی شاپ شما می شود. چراغ‌های آویز از گذشته در کافی شاپ ها و رستورن ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند و همچنان نیز یکی از عوامل زیبایی کافی شاپ ها محسوب می‌شوند. مطلوب است بر روی درب ورودی کافی شاپ، پنجره‌های بزرگی را ایجاد کنید تا چراغ‌های آویز از بیرون دید داشته باشند و نظر رهگذران را به خود جلب کنند.

در انتخاب چراغ آویز مناسب می‌توانید از طرح‌های مختلف آن استفاده کنید. نوع دکوراسیون داخلی از جمله مواردی است که در تهیه چراغ آویز اهمیت دارد و صاحبان کافه بر اساس شخصیت و برندی که برای خود ایجاده کرده‌اند، باید از متناسب ترین نوع چراغ های آویز استفاده کنید.

اصول طراحی و نورپردازی کافی شاپ

روشنایی دیوار‌ها و نورپردازی تابلوها

استفاده از چراغ در بالای هر میز علاوه بر تامین نور لازم باعث افزایش زیبایی محیط می‌شود. همچنین نور‌های دیواری می‌توانند به گونه‌ای تعبیه شوند که اشیا، مجسمه‌های تزئینی و تابلو‌ها با نورپردازی درست و اصولی زیباتر دیده شوند. در کافی شاپ ها از اشیای تزئینی و مجسمه‌های گوناگون استفاده می‌شود اما به دلیل تاریکی بیش از حد کافه این وسایل به خوبی دیده نمی‌شوند و توجه مشتریان را جلب نمی‌کند. از این رو نورپردازی کافی شاپ مناسب برای دیده شدن آن‌ها از مهم‌ترین وظایف طراح داخلی است.

استفاده از چراغ‌های ریلی

از جمله موارد مهم در نورپردازی کافی شاپ استفاده از چراغ‌های ریلی است. چراغ‌های ریلی از مدرن‌ترین لامپ‌های موجود در بازار هستند که طراحان روشنایی و نورپردازی در دکوراسیون داخلی از آن‌ها بهره می‌گیرند. از ویژگی‌های منحصر به فرد چراغ‌های ریلی می‌توان به تنظیم‌شدن به حالت‌های مختلف اشاره کرد. استفاده از این نوع چراغ‌ها دست طراح را در طراحی مجدد باز می‌گذارد و می‌تواند با تنظیم دوباره چراغ‌های ریلی جلوه‌ی تازه‌ای به فضا بدهد.

استفاده از نور‌های تاکیدی در نورپردازی کافی شاپ

استفاده از نور‌های تاکیدی در نورپردازی کافی شاپ

نورپردازی تاکیدی باعث جلب توجه افراد به نقطه‌ای خاص می‌شود. برای مثال در کافی شاپ مکانی دنج و زیبایی را به وجود آورده‌اید و می‌خواهید که بیشتر از فضا‌های دیگر به چشم بیاید از این رو می‌توانید با افزایش روشنایی آن مکان به وسیله‌ی نور‌پردازی تاکیدی به خواسته خود برسید. اشتباه رایجی که برخی از طراحان می‌کنند، استفاده از نورپردازی تاکیدی در مناطق مختلف کافه است. استفاده بیش از حد از این شیوه‌ی روشنایی باعث سرگردمی مشتریان می‌شود و همچنین جلوه و زیبایی کافی شاپ را کاهش می‌دهد.

استفاده از چراغ‌های تزئینی

نور‌های تزئینی تاثیر زیادی در روشنایی محیط ندارند و معمولاً از آن‌ها برای افزایش زیبایی دکوراسیون داخلی کافه‌ها استفاده می‌شود. از انواع مختلف چراغ‌های تزئینی می‌توان به تیوت‌ها و ریسه‌های رنگی اشاره کرد. این لامپ‌ها اگر به طور صحیح برای نورپردازی داخلی کافه استفاده شوند می‌توانند تاثیر مثبتی در حال و هوای کافی شاپ داشته باشند. ریسه‌های رنگی معمولا قابلیت تغییر رنگ را دارند که می‌توان با تغییر رنگ‌های آن ست‌های جالب و جدیدی را برای دکوراسیون به وجود آورد. چراغ‌های تزئینی باعث افزایش جذابیت بصری می‌شوند و تاثیر زیادی در زیباسازی محیط دارند.

توجه به روشنایی خارجی

همانطور که گفته شد توجه به دکور و روشنایی نمای کافه بسیار مهم و بااهمیت است چرا که رهگذرانی که از نمای بیرونی کافی شاپ شما دیدن می‌کنند در صورت برخورد با نمایی جذاب و زیبا حس خوبی نسبت به کافی شاپ پیدا می‌کنند. سعی کنید نمای بیرونی خود را به گونه‌ای طراحی کنید که افراد از بیرون کافی شاپ بتوانند به خوبی فضای داخلی کافی شاپ را رصد کنند.

نورپردازی کافی شاپ

استفاده از نور‌های گرم

یکی دیگر از مواردی که در نورپردازی کافی شاپ می‌توان به آن توجه نمود استفاده از نور‌های گرم است. این نورها احساس آرامش و راحتی را در افراد ایجاد می‌کنند از این رو افراد حس بهتری نسبت به محیط خواهند داشت. نور‌های گرم به خودی خود باعث دور شدن استرس شده و در ایجاد حس خوب میان افراد تاثیر مثبتی دارند. آینه‌ها و چراغ‌های کوچک در بهبود روشنایی تاثیر بسزایی دارند. اگر قرارگیری آینه‌ها به طور مناسب و صحیح باشد می‌تواند باعث بزرگ دیده شدن فضا گردد. اما به این نکته توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از آینه‌ها و لامپ‌های کوچک زیاده روی نکنید.

نورپردازی کافی شاپ یکی از اصلی‌ترین مسائل طراحی داخلی کافی شاپ است، چرا که به کمک نور می‌توانیم چشم مخاطبان را معطوف به آنچه دلخواهمان است کنیم. این امر در طراحی دکوراسیون داخلی کافه نیز اهمیت فراوانی دارد. هنگام انتخاب تجهیزات روشنایی مناسب برای کافی شاپ شما باید به خاطر داشته باشید که با سایر اقلام دکور به طور عمده همخوانی داشته باشد . همینطور باید در نظر داشته باشید که کافی شاپ شما صرفا مکانی برای نوشیدن قهوه است یا از آن برای مطالعه نیز استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 9 =