اهمیت نورپردازی در طراحی داخلی

طراحی نورپردازی یکی از مهم ترین اصول اولیه در طراحی داخلی است. نورپردازی در طراحی داخلی یکی از مهمترین جنبه های فضاهای زندگی می باشد. با نورپردازی در طراحی داخلی می توانید فضای زندگی را بزرگتر یا کوچکتر جلوه دهید و در حال و هوای روحی و احساسی محیط خود تغییر ایجاد کنید طراحان داخلی دارای منابع روشنایی متفاوتی هستند که به ایجاد فضاهای کاربردی کمک می کنند تا بتوانند با نیازهای خاص مشتریان خود سازگار شوند.

طراحان داخلی مسکونی از چندین نوع نورپردازی برای ایجاد میزان صحیح نور در یک اتاق استفاده می کنند. درک کاربرد استفاده از هر نوع منبع روشنایی موجود و نیاز خاص آن در یک برنامه موفق در روشنایی منزل مهم است. آخرین لایه از یک طرح روشنایی به خوبی طراحی شده شامل نورپردازی تزئینی است.

طراحان روشنایی حرفه ای و طراحان داخلی مسکونی دکور برای اضافه کردن عناصر تزئینی و ایجاد تاثیر بصری قوی، به نورپردازی روی می آورند. نورپردازی منبعی است که در طراحی داخلی مدرن مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند عناصر خاصی مانند نقاشی، مجسمه سازی، یا یک ویژگی معماری را برجسته کند. اغلب اوقات، نورپردازی ممکن است یک عنصر طراحی منحصر به فرد باشد که نمایشگر فضایی مانند لوستر ظریف یا آویزهای نمایشی است. 

انواع نورپردازی که در طراحی داخلی منزل از آن استفاده می‌شود

انواع نورپردازی که در طراحی داخلی منزل

نورپردازی در طراحی داخلی بصورت عمومی یا محیطی

در طراحی داخلی در ابتدا، پدید آوردن نوری که به سراسر محیط می تابد، توسط نورپردازی عمومی انجام می‌گیرد. برای تامین روشنایی محیط و مسیرهای عبوری بدون تابش زننده و خیره‌کننده از این نورپردازی استفاده می‌شود. نور محیطی را می‌توان از روش های دیگر نورپردازی در طراحی داخلی که در زیر آمده است نیز تامین نمود. روشنایی عمومی یکی از اولین لایه های روشنایی است که در طراحی داخلی مدرن مورد استفاده قرار می گیرد و به نور مورد استفاده برای نورپردازی کلی فضا اشاره دارد.

این نوع منابع نورپردازی برای ایجاد فضایی در دسترس که در آن کاربران بتوانند به راحتی و به روش ایمن حرکت کنند ، الزامات اصلی روشنایی را فراهم می کند. چراغ های سقفی یا وسایل سقفی می توانند نیازهای عمومی به نور را برآورده سازند. روشنایی عمومی گاهی اوقات می تواند روشنایی موجود یا بخشی از برنامه طراحی جدید نورپردازی باشد. در یک پلان نورپردازی مناسب وجود یک منبع نور مرکزی در تمامی فضا‌ها و اتاق‌ها، لازم و ضروری می‌باشد.

نورپردازی در طراحی داخلی به صورت متمرکز یا موضعی

نورپردازی موضعی متمرکز ایرانی نورپردازی متمرکز، با ایجاد جاذبه‌ی بصری، احساس دراماتیکی به محیط می افزاید. به عنوان بخشی از نقشه‌ی نورپردازی در طراحی داخلی، می توان از آن برای جلب نگاه بیننده به سمت یک گلدان، نقاشی، مجسمه یا دیگر اموال با ارزش استفاده نمود. همچنین با نور پردازی متمرکز می توان بافت آجری یا دیوار سنگی، پنجره یا محوطه بیرون را برجسته‌تر جلوه داد. در این روش می بایست نوری که به سوژه‌ تابیده می‌شود حداقل سه برابر نور محیط اطراف باشد. معمولا نورپردازی تاکیدی توسط ریل های نور یا چراغ هایی که در دیوار، کف یا سقف نصب می شود، ایجاد می‌شود. نورپردازی موضعی به فضای شما جذابیت و گیرایی هدیه می دهد. با ایجاد تغییر در جو محیط، کارایی فعالیت هایی که در آن فضا انجام می شود را افزایش می‌دهد.

نورپردازی در طراحی داخلی بصورت عملکردی یا وظیفه‌ای

غالبا نور عملکردی در جاهایی به‌کار برده می شود که قرار است در آن وظیفه خاصی انجام شود. این نورپردازی کمک می کند تا وظایفی نظیر خواندن کتاب، آرایش، تهیه و پخت غذا و… را بهتر انجام دهید. این نورپردازی را می‌توان توسط چراغ‌های رومیزی و آویزی، چراغ‌های مطالعه و زیر کابینتی انجام داد. در بلاگ راهنمای خرید چراغ رومیزی اهمیت این چراغ کوچک در نورپردازی های مدرن توضیح داده دهاست. برای جلوگیری از فشار چشم، منبع نور مورد استفاده می‌بایست روشنایی لازم برای حذف تاریکی‌ها و سایه‌ها را دارا باشد.

اهمیت رنگ‌های در نورپردازی داخلی

اهمیت رنگ‌های در نورپردازی داخلی

به رنگ ها اهمیت بدهید. چگونگی نورپردازی می تواند رنگ های کلی یک فضا را تحت تاثیر قرار می دهد. بازتاب نور از سطح دیوارها در شکل گیری درک ما از فضای اتاق تاثیر گذار است. رنگ های تیره فضای اتاق را کوچک تر و تنگ تر جلوه می دهند ولی رنگ های روشن برعکس عمل می کنند. علاوه بر این نورپردازی جهت دار می تواند رنگ دیوار را ملایم تر جلوه دهد.

اهمیت نور در طراحی و دکوراسیون فضاهای کوچک بیشتر می شود. نور فضاها را روشن تر و بازتر جلوه می دهد و اگر درست و به جا استفاده شود، فضاهای کوچک را بدون این که ابعادشان تغییر یابد، بزرگ تر به نظر می نمایاند. این در حالی است که اگر نورپردازی فضای بزرگ ضعیف باشد، حتی فضاهای بزرگ را کوچک تر و دلگیر تر از آنچه که هستند می نمایاند. بنابراین می توان گفت اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی بالا می باشد و نور عنصری اصلی و اساسی در دکوراسیون داخلی به حساب می آید و شما باید به این موضوع، به اندازه سایر عناصر در طراحی توجه داشته باشید.

نکات مهم رنگ‌ در نورپردازی داخلی

 اگر دقت کرده باشید، بسیاری از آپارتمان های مسکونی تنها دارای یک منبع نوری در مرکز سالن می باشند. این گونه نورپردازی، سایه های شدیدی را در کنج سالن ایجاد کرده و فضا را به صورت ناهمگونی روشن می سازد و علاوه بر این که باعث می شود فضا کوچک به نظر رسد، موجب خستگی چشم نیز می شود. بنابراین شما باید به جای استفاده از یک منبع نور در مرکز، از چندین منبع نوری مختلف استفاده نمایید.

ابعاد، عملکرد، نوع طراحی فضاها و موقعیت قرار گیریشان میزان مشخصی از نور را می طلبد، با این وجود طراحان باید چندین اصل را در هنگام استفاده از منابع مختلف نوری در نظر داشته باشند. به طور کلی فضاهای تاریک و کم نور کوچک تر از اندازه واقعی خود به چشم می آیند و برعکس فضاهای پرنور بزرگ از آنچه که هستند دیده می شوند. قرار دادن منابع نوری در کنج سالن ها چه به صورت چراغ های سقفی، چه لامپ های معمولی باشند باعث می شوند که فضا به صورت یکنواخت روشن شده و یا این که حداقل به اندازه ی واقعی خود دیده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پنج =