چند ایده جذاب و کاربردی برای طراحی پشت بام

در زندگی شهرنشینی امروز و با کوچک تر شدن مکان زندگی تراس و طراحی پشت بام از اهمیت بیشتری در زندگی برخوردار شدند و مردم بیشتر به فکر راهی برای زیباتر کردن این مکان ها برآمدند. شاید برایتان جالب باشد که می توانید با کمترین هزینه پشت بام خود را به محلی برای مهمانی های شبانه خود تبدیل کنید. اگر به دنبال ایده های جذاب و چشمگیری برای ایجاد فضای استراحت، برگزاری میهمانی، تعامل اجتماعی و بهره گیری از هوای تازه هستید، در ادامه با ما در این مقاله همراه باشید:

چرا باید به طراحی پشت بام ساختمان اهمیت دهیم:

در طراحی پشت بام با ایجاد سایه‌ای در زیر لایه پوشش گیاهی توسط گیاهان روف گاردن دمای هوا کاهش می‌یابد که خود یکی از فواید روف گاردن به شمار می‌آید. این سطوح سردتر انتقال حرارت به ساختمان و انتشار مجدد آن در جو را کاهش می‌دهد. در مطالعات موردی، به دلیل سایه‌های ایجاد شده توسط درختان روی دو ساختمان که دارای دیوارهای سبز و سقف سبز بودند، حداکثر کاهش دمای اندازه گیری شده، 11-25 درجه سانتیگراد بود.

مطالعه دیگری تاثیر گیاهان خودرو را بر دمای دیوار بررسی کرده و میزان کاهش دمای بیش از 20 درجه سانتیگراد را اندازه گیری کرده است. علاوه‌بر این، متوسط در حال رشد (بستر) در سقف سبز، از قرار گرفتن لایه‌های زیرین در معرض باد و اشعه ماوراء بنفش، محافظت می‌کند.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن چیست؟

روف گاردن Roof Garden یا بام سبز در طراحی پشت بام می باشد که در کشور ایران با نام سقف سبز و باغ بام نیز یاد می‌شود، روشی متمرکز و نوین برای ایجاد فضایی مناسب بر روی پشت بام، تراس بام یا تراس با استفاده از المان‌های متنوع است. روف گاردن ارزان با کمترین امکانات قابل اجرا بوده، حال آن که می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که برای اجرای بام سبز در نظر گرفته‌اید، روف گاردن را در سطح وسیع و بسیار حرفه‌ای برروی پشت بام ایجاد کنید. برای طراحی پشت بام آپارتمان یا  دکوراسیون پشت بام سنتی جهت اجرای بام سبز، می‌توانید از شرکت‌های معتبری که در زمینه طراحی و اجرای روف گاردن فعال هستند، کمک بگیرید.

کفپوش مناسب انتخاب کنید:

یکی از اصول مهم برای طراحی پشت بام، انتخاب کفپوش مناسب می باشد. معمولا بهترین انتخاب برای کفپوش پشت بام چمن مصنوعی یا کامپوزیت چوبی می باشد. کفپوش مناسب برای پشت بام باید دارای ویژگی‌های از جمله: دوام و مقاومت در برابر تابش ‌های متداوم نور خورشید در فصل گرم سال و نیز بارش‌های شدید در فصل باران زا باشد؛ ضمن این که در برابر تردد نیز استحکام بالایی داشته باشد. علاوه‌براین وزنی سبک داشته و با اجرا و نصب آن، پشت بام خانه تحمل وزن آن را داشته باشد.

ایده جذاب طراحی پشت بام

آلاچیق برای پشت بام:

آلاچیق پشت  بام باید ویژگی هایی داشته باشد که بتوان آن را در طراحی پشت بام نصب کرد و قابل استفاده برای افراد باشد. آلاچیق را با توجه به سبک طراحی بام سبز انتخاب می کنند. آلاچیق با فرم  های مختلف دایره، مربع، مستطیل و یا شش ضلعی از آلاچیق های متداول مورد استفاده در طراحی محوطه و یا بام سبز هستند.

یک آلاچیق با دیواره  های شیشه ای؛ گزینه  ی مناسبی برای چهار فصل است. آلاچیق‌هایی با دیواره شیشه‌ای را می  توان طوری طراحی کرد که در فصل گرم دیواره  های آن قابل باز شدن باشند و دور تا دور آن هوا جریان پیدا کند و در فصل سرد وجود این دیواره  ها فضای داخل را گرم نگه می  دارد و در عین حال منظره بیرونی قابل دیدن است. با توجه به میزان استفاده از آلاچیق در هر فصل می  توانید آلاچیق شیشه  ای را انتخاب کنید.

فضای سبز پشت بام:

انتخاب پوشش گیاهی مناسب برای طراحی پشت بام باید متناسب با ویژگی های اقلیمی (شامل نور، جهت و شدت وزش باد، آب و …) و طراحی صورت گرفته برای روف گاردن (بام سبز) انجام شود. در طراحی کاشت، تمرکز اصلی بر انتخاب گونه های گیاهی مقاوم به شرایط محیطی سخت و گیاهان همیشه سبز می باشد. البته با توجه به مسائل کمبود آب و صرفه جویی در مصرف آن، سیستم آبیاری اتوماتیک می تواند گزینه ایده آلی بوده و این مشکل را برطرف سازد. به این صورت که با توجه به تراکم و نوع گیاهان برنامه مشخصی جهت آبیاری در دفعات و فواصل زمانی به دستگاه داده شده و آبیاری به صورت منظم انجام می گیرد.

طراحی پشت بام

نورپردازی پشت بام:

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد، که چرا نورپردازی در طراحی پشت بام ، امری ضروریست؟ در پاسخ باید بگوییم که فضای روف گاردن اغلب برای برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و ایجاد آرامش برای افراد خانواده طراحی می‌شود. فعالیت‌های کاری روزانه و درگیری‌های ذهنی باعث تنش‌ها و خستگی‌ها برای افراد خانواده می‌شود بنابراین ایجاد آرامش و استراحت، برای همه افراد خانواده در ساعات پایانی روز، امری ضروری به حساب می‌آید.

معمولاً ساعات پایانی روز، برای دورهمی‌های خانوادگی مناسب‌تر بوده و اغلب محیط‌هایی مانند، روف گاردن، بالکن و محوطه ساختمان برای گذراندن اوقات فراغت و دورهمی‌ها انتخاب می‌شوند. فضاهایی مانند؛ روف‌گاردن، بالکن و محوطه ساختمان با نورپردازی مناسب کاربرد بیشتری دارند.

نورپردازی یکی از ویژگی‌های اصلی طراحی پشت بام است. نورپردازی مناسب در شب، فضای روف گاردن را بسیار زیبا و جذاب جلوه می‌دهد. در واقع، با رعایت اصول نورپردازی در روف گاردن می‌توان فضایی زیبا و تاثیرگذار را طراحی نمود.

توجه به عناصر طراحی پشت بام سبز را می‌توان یکی از راهکارهای مناسب نورپردازی آن نام برد همچنین یکی از تاثیرگذارترین آیتم‌های جذابیت نمای ساختمان، نورپردازی روف گاردن است. با استفاده از نور، هویت عناصر جلوه داده می‌شود. نور یک پارامتر مناسب برای نمایان کردن اشیاء و بناهای شاخص است. در واقع از نظر روانی، نورپردازی مناسب در هر فضا، باعث برانگیختن احساسات انسان می‌شود. روف گاردن در هر ساختمانی، یکی از فضاهای کاربردی محسوب می‌شود.

روف گاردن
سخن آخر

مهم ترین اصل در طراحی پشت بام توجه به اصل راحتی و در عین حال شیک بودن است.  دکوراسیون  یکی از ایده‌هاییست که شما می‌توانید به تنهایی آن را عملی کنید یا از تیم‌های متخصصی که در زمینه طراحی و اجرای بام سبز فعال هستند، کمک بگیرید تا روف گاردن مورد نظر را برای شما ایجاد کنند. این بستگی به خود شما دارد که تصمیم داشته باشید خیلی حرفه‌ای از پشت بام خانه استفاده کنید یا به صورت ذهنی، طراحی مورد علاقه‌تان را بر روی بام اجرا نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 8 =