طراحی حوض در داخل حیاط

در معماری ایرانی همیشه جایی برای حضور سبز گیاهان در کنار طراحی حوض در داخل حیاط وجود داشته است. با آمدن فصل بهار و تابستان ، روحیه افراد برای حضور در فضای باز و لذت بردن از زیبایی طبیعت بیش از پیش می شود.زندگی مدرن امروزی فرصت را از انسان جامعه امروز گرفته است. افراد در جستجوی این  حیات از دست رفته ، حیاط خانه خود را با آب و گیاه مزین می کرده اند. حوض ایرانی نماد حیاط ایرانی می باشد.

حوض آب در وسط یک حیاط ایرانی سمبل طراحی حیاط ایرانی است. امروزه با کوچک شدن خانه ها و افزایش خانه های آپارتمانی ، خلا وجود حیاط با ویژگی های روح بخش آن عمیقا حس می شود. با  این حال می توان در کوچکترین فضاهای خانه ، مانند بالکن ها ، تراس ها و پشت بام ها از ویژگی های حیاط ایرانی، ترکیب آب و گیاه استفاده نمود. و فضای زیبا و زندگی بخشی به خانه اضافه کرد.

امروزه علی رغم تمامی پیشرفت های تکنولوژی و وجود وسایل جدید، باز هم بازگشت به سبک قدیم و زندگی به روال گذشته خانه مادربزرگ و پدربزرگ های ما به یک رویا تبدیل شده است. به همین جهت طراحان دکوراسیون ضمن توجه به دیزاین منازل مسکونی مدل جدید به فکر زیباسازی و طراحی حیاط خانه ها و طراحی حوض در داخل حیاط به سبک و سیاق قدیم هم هستند. یکی از راهکارها و ایده های پیش روی آن ها برای دستیابی به این هدف بزرگ، طراحی حوض در داخل حیاط خانه های با متراژ متوسط و بالاست که می توان بدین وسیله رنگ و بوی خانه های قدیمی را باری دیگر در زندگی امروزی ما جلوه گر نمود.

طراحی حوض در داخل حیاط ایرانی شامل چه ویژگی‌هایی است؟

ویژگی‌های طراحی حوض در داخل حیاط ایرانی

یکی از جذابیت های حیاط ایرانی با طراحی حوض در داخل حیاط شناخته می شود. حوض ایرانی در وسط حیاط به عنوان مرکزی که زیبای را در حد اعلا به نمایش می گذارد. آب را در ترکیب با گیاهان در مرکز حیاط عجین می کنند. گلدان گیاهان رنگارنگ دور تا دور حوض خودنمایی می کنند و جلوه حیاط را چند برابر می کنند. در معماری ایرانی و رسوم مردم ایرانی آب نماد پاکی و روشنایی می باشد.

یک حیاط اصیل ایرانی با برخورداری از آب در فضای آن ، ویژگی های زندگی بخشی را در فضای خانه پراکنده می کند. آب یادبودی از رودها و رودخانه های جاری از بهشت می باشد. آب باعث طراوت و ایجاد رطوبت در فضا می شود. تبخیر سطحی آب از حوض باعث سرزنده کردن هوای اطراف حوض می شود و باعث می شود که محیطی مرطوب برای گیاهان و باغچه های اطراف حوض نیز ایجاد کند. شب هنگام نیز با انعکاس نور حیاط و یا نور زیبای مهتاب، آسمان را در دل حیاط خود خواهید داشت.

کاشی کاری در طراحی حوض در داخل حیاط

کاشی کاری در طراحی حوض در داخل حیاط

یکی از اصلی ترین ویژگی های طراحی حوض در داخل حیاط ایرانی کاشی کاری آن می باشد. البته فرم های هندسی یک حوض ایرانی در زیبایی صد چندان آن نیز نقش پررنگی دارد. تنوع شکل حوض ایرانی از دایره ساده گرفته تا انواع طرح های دیگر هندسی را شامل می شود.

برای پر جلوه کردن حوض آب و از حالت سادگی خارج کردن ، با کاشی کاری های پرکار آن را مانند نگینی در دل حیاط مورد توجه قرار می دهید. در کاشی کاری حوض آب معمولا از رنگ های طیف آبی استفاده می شود. انواع کاشی ها در ابعاد مختلف در کنار هم طرحی زیبا را توسط کاشی کار خلق می کند. رنگ فیروزه ای کاشی ایرانی در کنار ماهیان قرمز در آب حوض کاشی شما را دیدنی و فوق العاده می کند.

گلدان‌های کنار حوض آب

گلدان‌های کنار حوض آب در طراحی حوض

گیاهان پیوند جدانشدنی در طراحی حوض در داخل حیاط دارد. استفاده از چند گلدان شمعدانی در کنار حوض آب شما می تواند زیبایی آن را تکمیل کند. برای زیباتر جلوه دادن اطراف حوض در حیاط خود شما می توانید از انواع گلدان های کوچک و گل و گیاه مختلف در طراحی حوض در داخل حیاط استفاده کنید که حس آرامش بیشتری را به شما ببخشد.

ضمن اینکه در صورت داشتن فضای لازم و وجود باغچه درون حیاط منزل خود، اگر از درخت های بسیار بزرگ و تنومند هم بتوان استفاده کرد؛ طبیعتا حال و هوای دیگری به حیاط منازل مسکونی شما وارد می سازد. انتخاب هر یک از این ایده ها کاملا به سبک و سلیقه زندگی شما بستگی دارد. ولی هر چقدر بتوان از ترکیب زندگی سنتی و امروزی در طرح ها و ایده های مختلفی مدد گرفت؛ می توان طرح های جذابی را در حیاط خانه ها پدید آورد که تمامی آن ها سبب ایجاد صفا و صمیمیت بیشتر اهالی منزل می گردد

فواره دیواری در حیاط خانه ایرانی

فواره دیواری در حیاط خانه ایرانی

یکی از جذابیت های دیگر استفاده از نوع دیگری از طراحی حوض در داخل حیاط است که در طراحی حیاط های مدیترانه ای مرسوم است. این حوض های آب که دارای فواره کوچکی نیز می باشد. در گوشه ای از حیاط و یا در دیواری که بیشترین دید را اجرا می شود. از مزایای این حوض های آب این است که در فضاهای باریک و یا مسیرهای رفت و آمدی زیاد می تواند اجرا گردد. این حوضچه ها می توانند در طراحی حیاط و بالکن نیز به کار برده شوند.

هر یک از افراد می توانند بر حسب متراژ منزل خویش از وجود حوض یا حوضچه های مختلفی در حیاط منزل خویش استفاده کنند. طراحی های مدل جدید حوض در حیاط خانه های امروزی ضمن حفظ زیبایی های زندگی به سبک قدیم می توان از ایده های جذاب و زیبای دیگری در جهت زیباسازی محیط خارجی منازل مسکونی و حیاط خانه ها بهره گرفت.

ضمن اینکه هر یک از حوض ها را می توان به شکل های مختلف و در رنگ های مختلفی طراحی نمود که جلوه زیبایی به حیاط منزل شما می بخشد. وجود آبنماهای مختلف که آب را به صورت آبشاری در مرکز حوض با فشار تنظیم شده به سمت بالا می برد؛ که جلوه زیبایی به حیاط منازل مسکونی وارد می سازد که کمتر کسی زیبایی های آن را انکار می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =