انتخاب لوستر مناسب برای سبک طراحی منزل شما

انتخاب لوستر مناسب با توجه به نوع چیدمان، متراژ و فضاهای داخلی خانه یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در نظر داشته باشیم. برای انتخاب انواع لوستر و منبع نور و استفاده از آن‌ها در سیستم روشنایی خانه باید در انتخاب لوستر دقت کرد. نورپردازی خانه یک عنصر حیاتی برای هر طراح داخلی است. انتخاب نوع نور، میزان روشنایی خانه و انتخاب فضای مناسب برای آن از اصول اولیه و مهم در نورپردازی خانه است.

انواع لوسترهای کلاسیک و چراغ‌های سقفی برای تامین نور در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شوند و لوسترهای دیواری و چراغ‌های کوچک نیز به عنوان منبع‌ نور کوچک، روشنایی خانه را تکمیل می‌کنند. استفاده از مدل‌های مختلف در فضاهای متفاوت مانند اتاق خواب، سالن پذیرایی و آشپزخانه امکان‌پذیر است. در هنگام انتخاب لوستر و نورپردازی خانه به میزان مصرف انرژی آن‌ها باید دقت شود. انواع لوسترهای کلاسیک و چراغ‌های سقفی برای تامین نور در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شوند و لوسترهای دیواری و چراغ‌های کوچک نیز به عنوان منبع‌ نور کوچک، روشنایی خانه را تکمیل می‌کنند.

نورپردازی در طراحی خانه

استفاده از نورپردازی خانه اشتباه می‌تواند تمام هنر معماری را از بین ببرد و باعث شود زیبایی‌های منزل به چشم نیاید. از همین رو باید در انتخاب لوستر مناسب بسیار دقت کرد. ممکن است میلیون‌ها تومان صرف ساخت کابینت‌ها یا رنگ دیوارها شود و با انتخاب نورپردازی خانه و منبع نور اشتباه، تمام زیبایی و هزینه‌ای که صرف شده به چشم نیاید. انتخاب نور مناسب برای منزل مانند خلق یک اثر هنری می‌ماند. با انتخاب صحیح می‌تواند زیبایی‌ها را دوچندان کرد و همچنین نورپردازی خانه غلط می‌تواند یک دکوراسیون زیبا را زشت نمایش دهد.

انتخاب لوستر مناسب برای فضاهای مختلف خانه

انتخاب لوستر مناسب برای فضاهای مختلف خانه

نور مناسب برای هر اتاق باید بسته به کاربری آن فضا انتخاب شود. به این معنی که هنگام انتخاب نور مناسب باید در نظر گرفت در این اتاق چه کاری انجام می‌شود و بر همین اساس نور و منبع نور مناسب را انتخاب کرد. روشنایی خانه در همه بخش‌های آن یکسان و یک شکل نیست.

به همین ترتیب لوستری که برای اتاق پذیرایی انتخاب می‌شود با اتاق خواب فرق می‌کند. نور مناسب برای هر اتاق باید بسته به کاربری آن فضا انتخاب شود. به این معنی که هنگام انتخاب نور مناسب باید در نظر گرفت در این اتاق چه کاری انجام می‌شود و بر همین اساس نور و منبع نور مناسب را انتخاب کرد. روشنایی خانه در همه بخش‌های آن یکسان و یک شکل نیست.

برای اتاق‌های دیگر نیز به همین ترتیب بسته به استفاده‌ای که از اتاق می‌شود باید انتخاب لوستر مناسب را انجام داد. استفاده از لوسترهایی که تعداد لامپ کم‌تر دارند یا تنها با یک چراغ روشن می‌شوند برای اتاق خواب مناسب‌تر هستند. استفاده از تعداد منبع نور زیاد برای اتاق خواب به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. نوری که برای اتاق خواب یا فضاهای استراحت در نظر گرفته می‌شود باید از منابع نوری و لوسترهای ظریف‌تر تابیده شود.

لوسترها در قدیم بیشتر برای اتاق غذاخوری و بالای میزهای بزرگ استفاده می‌شدند. این لوسترها معمولا با کریستال‌های بسیار ساخته می‌شدند تا نور بیشتری را منعکس کنند. لوسترهای امروزی انواع مختلفی دارند و با سبک‌های مختلف ارائه می‌شوند.

لوستر مناسب برای اتاق پذیرایی

لوستر مناسب برای اتاق پذیرایی

اگر تصمیم دارید تا لوستر اتاق پذیرایی خود را تغییر دهید و به دنبال منبع نور جدیدی می‌گردید باید با توجه به شرایط اتاق انتخاب لوستر مناسب را انجام دهید. برای این انتخاب باید به دکوراسیون اتاق و رنگ‌های استفاده شده در مبلمان دقت کرد. انتخاب لوستر کلاسیک و بسیار بزرگ برای فضاهای کوچک باعث می‌شود فضا کوچک‌تر به نظر برسد.

لوسترهای کلاسیک می‌توانند در فضاهای بزرگ‌تر استفاده شوند و با ترکیب چند مدل دیواری دکوراسیون اتاق پذیرایی را تکمیل کنند. انواع لوسترهای کلاسیک با توجه به اندازه و ابعاد آن می‌تواند در دکوراسیون هر خانه‌ای استفاده شود اما بهتر است پیش از خرید به ابعاد و ارتفاع آن دقت شود.

لوسترها در قدیم بیشتر برای اتاق غذاخوری و بالای میزهای بزرگ استفاده می‌شدند. این لوسترها معمولا با کریستال‌های بسیار ساخته می‌شدند تا نور بیشتری را منعکس کنند. لوسترهای امروزی انواع مختلفی دارند و با سبک‌های مختلف ارائه می‌شوند. با آغاز تولید لوسترهای مدرن استفاده از لوستر برای فضاهای دیگر نیز ممکن شد.

چگونه یک لوستر مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه یک لوستر مناسب انتخاب کنیم؟

لوسترها تنها به عنوان منبع روشنایی خانه کاربرد ندارند بلکه آن‌ها به عنوان یک وسیله دکوراسیون و طراحی خانه را تکمیل می‌کنند. هنگام انتخاب لوستر باید دقت شود تا با باقی وسایل منزل هماهنگی داشته باشد. مانند هر وسیله دیگر لوستر مناسب می‌تواند تغییرات اساسی در فضا ایجاد کند.

روشنایی خانه با استفاده از لوستر مناسب در هر فضا می‌تواند تامین شود. برای تامین نور مورد نیاز لازم نیست تمام لوسترها سقفی باشند و به سقف متصل شوند، با انتخاب لوستر دیواری، آباژورهای ایستاده و رومیزی می‌توان نور را از منابع کوچک‌تری گرفت و آن‌ها را به آیتم‌های زیبا در گوشه و کنار خانه تبدیل کرد.

ابعاد اتاق، لوستر مناسب را مشخص می‌کند

ابعاد اتاق، لوستر مناسب را مشخص می‌کند

طول و عرض اتاق را اندازه بگیرید، طول و عرض اتاق با یک فرمول ساده نشان می‌دهد که برای اتاق چه اندازه‌ای مناسب است. برای مثال اگر طول و عرض اتاق ۸ در ۱۲ فوت است، جمع این دو عدد ۲۰ فوت خواهد بود. با تغییر واحد فوت به اینچ می‌توان اندازه مناسب برای اتاق را تشخیص داد.

به عنوان مثال برای یک اتاق ۸ در ۱۲ فوت لوستری با ابعاد ۲۰ اینچ مناسب خواهد بود. به همین ترتیب می‌توان با اندازه‌گیری اتاق‌های دیگر اندازه مناسب برای هر اتاق را تشخیص داد. اگر لوستر برای آویختن بالای میز غذاخوری انتخاب می‌شود، این ابعاد میز است که اندازه را تعیین می‌کند. قطر مناسب برای هر میز غذاخوری باید ۱۲ اینچ کمتر از ابعاد میز باشد.

ارتفاع اتاق، ارتفاع لوستر مناسب را تعیین می‌کند

ارتفاع اتاق، ارتفاع لوستر مناسب را تعیین می‌کند

ابعاد سقف و بلندی دیوارها می‌تواند تعیین کند که لوستر با چه اندازه‌ای از سقف آویزان باشد. اگر ارتفاع زیادی از سقف تا زمین وجود داشته باشد می‌توان بلندتر آویزان کرد. اگر لوستر بالای میز غذاخوری آویزان می‌شود باید انتها با میز حداقل ۳۰ اینچ فاصله داشته باشد. ممکن است مدل با ابعاد دقیق متناسب با اتاق شما پیدا نشود یا کمی کوچک‌تر و کمی بزرگ‌تر از اندازه مناسب در بازار موجود باشد. در این صورت با توجه به ابعاد میز یا اتاق، خرید بزرگ‌تر از خرید کوچک‌تر بسیار بهتر است.

طول و عرض اتاق را اندازه بگیرید، طول و عرض اتاق با یک فرمول ساده نشان می‌دهد که اندازه مناسب برای اتاق چه اندازه‌ای است. برای مثال اگر طول و عرض اتاق ۸ در ۱۲ فوت است، جمع این دو عدد ۲۰ فوت خواهد بود. با تغییر واحد فوت به اینچ می‌توان اندازه مناسب برای اتاق را تشخیص داد.

محل نصب کردن لوستر

محل نصب کردن لوستر

پیش از خرید باید به این نکته نیز توجه داشت که قرار است کجا آویزان شود؟ این نکته مهمی است که هنگام دکوراسیون خانه باید به آن توجه داشت. اما برخلاف قانون معمول دکوراسیون سنتی که لوسترها از مرکز اتاق آویزان می‌شوند در دکوراسیون مدرن می‌توان فضاهای دیگری را برای نصب در نظر گرفت.

به طور قطع در مورد میز غذاخوری هیچ استثنایی نمی‌شود قرار داد و مناسب باید در میان میز آویزان شود. اگر برای روشن کردن میز غذاخوری از بیش از یک عدد استفاده می‌شود می‌توان آن‌ها را در فواصل منظم و در طول میز آویزان کرد.

درخصوص اتاق نشیمن اما جای تغییر بسیار وجود دارد. لوستر اتاق نشیمن می‌تواند در گوشه‌ای از اتاق آویزان شود و پیرو قوانین دکوراسیون داخلی نشود. آویزان کردن لوسترهای بلند در گوشه اتاق نیز یکی از تکنیک‌هایی است که به زیبایی اتاق نشیمن اضافه می‌کند.

برای اتاق خواب و اتاق مطالعه نیز می‌توان آن را در هر گوشه مورد نظر که زیبایی بیشتری دارد آویزان کرد و با استفاده از دیمر نور آن را کنترل کرد. باید توجه داشت تمام این انتخاب‌ها برای دکوراسیون و نورپردازی وجود دارد، تنها باید بدانید از چه سبکی در دکوراسیون پیروی می‌کنید.

چیدمان خانه

هر خانه با توجه به نوع چیدمان، متراژ و فضاهای داخلی خانه نیاز به منبع نور و لوستر مناسب دارد. انتخاب نوع نور، میزان روشنایی و انتخاب فضای مناسب برای آن از اصول اولیه و مهم در نورپردازی خانه است. استفاده از منبع‌های نوری اشتباه می‌تواند تمام هنر معماری را از بین ببرد و باعث شود زیبایی‌های منزل به چشم نیاید. هنگام انتخاب لوستر باید دقت شود تا با باقی وسایل منزل هماهنگی داشته باشد.

طول و عرض اتاق با یک فرمول ساده نشان می‌دهد که لوستر مناسب برای اتاق چه اندازه‌ای است. لوسترهای سقفی باید به عنوان منبع اصلی نور در نظر گرفته شوند و نور بیشتری داشته باشند. استفاده از تعداد منبع نور زیاد برای اتاق خواب به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 15 =