هر آنچه لازم است در مورد نقاشی داخلی ساختمان بدانید

بعد از اینکه مرحله سفت کاری ساختمان تمام شد، باید به سراغ طراحی داخلی آن بروید. نقاشی داخلی ساختمان یکی از روش هایی است که برای این منظور انجام می گیرد. علی رغم اینکه روش های متنوعی برای پوشش داخلی دیوارها وجود دارد، اما هنوز هم افراد زیادی علاقمند به نقاشی داخلی هستند. استفاده از رنگ های جذاب و پرانرژی، روح تازه ای به خانه می بخشد. از ویی دیگر شست و شوی رنگ راحت تر از روش های دیگر است به همین دلیل، همچنان در راس انتخاب مردم برای طراحی داخلی قرار دارد. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که می خواهید نقاشی داخلی ساختمان را انجام دهید، چند نکته را مد نظر داشته باشید.

راهنمای نقاشی داخلی ساختمان

شاید این تصور در ذهن شما وجود دارد که نقاشی داخلی ساختمان بسیار ساده بوده و پیچیدگی خاصی ندارد اما چند نکته ساده، می تواند کمک کند علاوه بر زیبایی دکوراسیون داخلی، رنگ آمیزی از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار باشد. لذا نکته را مد نظر قرار دهید:

1- بهترین جنس رنگ را انتخاب کنید.

اولا شما باید به این فکر کنید که این رنگ قرار است سالیان طولانی بر روی دیوارها باقی بماند لذا به سراغ برندهای معتبر بروید که جنس بسیار عالی داشته باشند. به هر حال حداقل سالی یکبار باید دیوارها تمیز شوند و اگر جنس رنگ خوب نباشد، خیلی زود پوسته پوسته شده و ترک بر می دارد. در واقع تمامی زحمات شما هدر می رود.

طراحی دیوار

از سویی دیگر اگر می خواهید دیوارها قابل شست شو باشند، حتما به سراغ رنگ های روغنی بروید. این مسئله درمورد آشپزخانه که به دلیل پخت و پز، دیوارها زود کثیف شده و باید شسته شوند، اهمیت بیشتری دارد.

2- به رنگ بندی داخلی ساختمان توجه کنید.

نکته بسیار مهم در نقاشی داخلی ساختمان، انتخاب رنگ مناسب است. برخی از افراد عادت دارند تمامی قسمت های ساختمان را با یک رنگ، نقاشی کنند. اما با این کار، ساختمان یک دست، بی روح و یا حتی دل گرفته می شود. ما به شما توصیه می کنیم از ترکیب چند رنگ برای طراحی داخلی استفاده کنید. کافی است از چند متخصص در امر طراحی داخلی ساختمان کمک بگیرید تا متناسب با نوع کارایی ساختمان، چند رنگ زیبا را به شما پیشنهاد دهند.

برای مثال در ساختمان های مسکونی، رنگ آبی و سبز برای اتاق خواب مناسب است چون آرامش دارند. در سالن باید از رنگ های روشن همانند سفید یا کرمی استفاده نمود تا هم روشنایی بیشتر شده و هم فضای سالن بزرگتر به نظر برسد.

3- سطوح دیوارها باید صاف باشند.

قبل از اینکه نقاشی داخلی ساختمان شروع شود، باید نسبت به صاف و یکدست کردن سطح دیوارها اقدام کرد. در غیر این صورت بعد از اتمام کار، رنگ ها موج دار می شود. بنابراین هم زیبایی خود را از دست داده و فضای ساختمان، کوچک به نظر می رسد.

بنابراین اگر نیاز تعمیر دیوارها و یکدست کردن آن ها وجود دارد، حتما این کار را در اولویت قرار دهید. بعد از اتمام معماری، سمباده کشیدن روی دیوارها انجام شود تا هیچ برجستگی روی دیوارها باقی نمانده و سطح آن ها یکدست شوند.

4- نقاشی ساختمان به صورت چند لایه انجام شود.

توصیه ما به شما عزیزان این است که نقاشی داخلی ساختمان حتما به صورت چند لایه و حداقل سه لایه انجام گیرد. اگر تنها یک لایه رنگ روی دیوارها باشد، از یک سو جلا و زیبایی خوبی نداشته و از سویی دیگر طول عمر آن کم خواهد بود. با چند بار شست و شو و یا یک ضربه به دیوار برای نصب قاب، رنگ ها شکاف می خورند. لذا بهترین حالت نقاشی داخلی ساختمان، رنگ آمیزی سه لایه است اما لایه ها نباید پشت سر هم باشند.

طراحی داخلی

ابتدا نقاش دو لایه اول را رنگ آمیزی می کند. سپس اگر قرار است دکوربندی انجام دهید، اقدامات لازم انجام شود. لایه آخر نقاشی وقتی انجام می گیرد که تمامی امور برای طراحی دکوراسیون داخلی انجام گرفته باشد. این لایه آخر، خش هایی که اخیرا روی دیوارها ایجاد شده است را می پوشاند.

5- از رنگ های با کیفیت استفاده کنید.

همانگونه که گفته شد، برای خرید رنگ به سراغ فروشگاه های معتبر بروید تا اطمینان داشته باشید رنگ اصل و باکیفیت در اختیار شما قرار می دهند. این مسئله از چند منظر اهمیت دارد. اولا هر چه کیفیت رنگ بهتر باشد، ماندگاری و دوام آن بیشتر خواهد بود در نتیجه در ساختمان هایی که شست و شو بیشتر انجام می شود، این موضوع اهمیت بیشتری دارد.

دوما کیفیت رنگ، بر روی جلا و زیبایی آن تاثیر خواهد گذاشت. پس به هزینه فکر نکنید بلکه این موضوع را در ذهن داشته باشید که رنگ امیزی قرار است طراحی داخلی را زیبا و درخشان کند.

6- از ابزار مناسب رنگ کاری استفاده کنید.

مسئله بسیار مهم که کیفیت و زیبایی نهایی نقاشی داخلی ساختمان را تعیین می کند، ابزار رنگ کاری است. حتی اگر بهترین رنگ را تهیه کرده و از نقاش ماهر کمک بگیرید ولی ابزار مناسب در اختیار او قرار نگیرد، نتیجه کار دلچسب نخواهد بود. چون اگر ابزار رنگ کاری باکیفیت نباشد، در نهایت روی دیوارها موج تشکیل می شود. قسمت هایی از دیوار پررنگ و قسمت هایی دیگر کم رنگ می شوند.

طراحی داخلی  خانه

7- ترکیب رنگ ها، با دکوراسیون داخلی هارمونی داشته باشد.

به شما توصیه می کنیم کل ساختمان را تنها با یک رنگ، نقاشی نکنید. بلکه از چند رنگ استفاده کرده و هر بخش را با یک رنگ، نقاشی کنید. اما آنچه که در این بین اهمیت دارد، توجه به تطابق بین نقاشی داخلی ساختمان با دکوراسیون داخلی است. در هر قسمت شما باید از رنگ هایی استفاده کنید که با رنگ اصلی در دکوراسیون و حتی چیدمان آن، تطابق داشته باشد. برای مثال اگر در سالن، عمده رنگ ها قهوه ای هستند، استفاده از رنگ قرمز، یک انتخاب محض است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =